Nuo birželio gali būti pradėtas taikyti priverstinis gydymas nuo alkoholizmo

2016-01-07, Reda Gilytė, Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt
Shutterstock nuotrauka
Shutterstock nuotrauka

Nuo šių metų birželio Lietuvoje gali būti pradėtas taikyti priverstinis gydymas nuo alkoholizmo. Sveikatos apsaugos ministerija jau parengė visus įstatymus ir tikisi, kad Seimas pavasario sesijoje skubos tvarka jiems pritars. Šio įstatymo atsiradimą paskatino tragiški įvykiai Lietuvoje – girto vyro 4 moterų žudynės Kražiuose ir tragedija Kėdainių rajone.

Panevėžio rajono Raguvos seniūnas skaičiuoja, kad seniūnijoje atsirastų bent dvi dešimtys žmonių, kuriuos reikėtų gydyti nuo alkoholizmo. Kai kurie iš jų už savivaldybės pinigus buvo net užkoduoti, tačiau tai menkai tepadėjo.

„Manau, kad priverstinis gydymas padės, nes eilė žmonių bijo pareigūno. Čia pagrinde gydymas eis su pareigūno pagalba, ne eilinis socialinis darbuotojas ar seniūnas lieps nuvežti, kaip anksčiau būdavo. Manau, kad iš to skaičiaus, kas turi alkoholizmo problemų, tegul pasitaiso nors 50 procentų. Tai būtų didesnė nauda, nei tai, kad dabar žmogus gautą socialinę pašalpą išleidžia alkoholiui ir nebelieka nieko pragyvenimui“, – sako Panevėžio r. Raguvos seniūnas Juozas Skorulskis.

Sveikatos apsaugos ministrė teigia, kad dar po Kražių tragedijos, kai girtas vyras nužudė keturias moteris, prabilta apie priverstinį gydymą nuo alkoholizmo. Jau parengti įstatymo projektai ir netrukus bus registruoti Seime. Alkoholikams būtų taikomas panašus gydymas kaip narkomanams.

„Gydymas turėtų būti taikomas pirmiausia tiems, kurie ne mažiau nei mėnesį nuolat naudoja alkoholį, kurie daro žalą smurtaudami psichiškai ar fiziškai prieš artimuosius ir šeimos narius, jeigu neužtikrina jų saugumo, netgi jų turto saugumo. Buvo kreipiamasi dėl tokių asmenų savanoriško gydymo, tai yra, su jų sutikimu, bet buvo atsisakoma ir žmogus neapsisprendė ir nepriėmė pats sprendimo“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Pasak ministrės, priverstinai nuo alkoholizmo būtų gydomos ir besilaukiančios moterys, jei girtavimas grėstų kūdikio gyvybei. Tokia praktika taikoma Švedijoje, Norvegijoje , Lenkijoje.  Vidaus reikalų ministras sako, kad daugiausia abejonių jam kelia tai, kad toks gydymas gali duoti tik trumpalaikę naudą.

„Man tik skepticizmą kelia tai, ar tikrai galim pasiekti rezultatą priverstinai gydant . Ta praktika, kuri seniai buvo, iš nuogirdų galima sakyti, kad tas gydymas duodavo atvirkščius rezultatus. O iš esmės manau, kad toks teisinis reguliavimas, jei žmogus kelia grėsmę, izoliacija yra būtina“, – teigia Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministrės teigimu,  privalomasis sveikatos draudimo fondas iš dalies galėtų  kompensuoti vaistus. Pinigų priverstiniam gydymui nuo alkoholizmo žadama paimti iš lėšų, skirtų pagalbiniam apvaisinimui, nes šio įstatymo niekaip nepriima seimas, nors pinigai šiemet tam jau skirti.

 


Straipsnio komentarai

you2016-01-13
izoliuoti visus alhasus snukius uzsiuti o valdzia lai pamasto del leidimo prekiauti pigiu alkoholiu plastiko buteliuose Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Danute2016-01-07
As už priverstini gydymą nes daugelis net nenori gydytis. Palei juos jie ne alkoholikai jie tik megejai. Nors geria kaip kad vienas gerai man žinomas asmuo 8metai is eilės. Tikrai už toki gydymą bent jau bus daroma kažkas o ne toliau matoma kaip ritasi žmonija žemyn.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
[[[[2016-01-07
senai reikejo,geda nuo tu slyvuku,sedi praso labdaros is pensininku,kurie vos pragyvena
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-01-07
ar tik nebus atsikraustęs talibanas į lietuvą? integruotas pagal kažkokias drąsuoliškas programas. kada moterims burkas reikės nešioti? Pradės tas burkas nešioti tokie kaip raulis, kurį kažkoks vytautidzė ar vytautianas didysis ir atsivežė iš tų talibaninių kraštų.

Nors jeigu rimtai čia viskas apie pinigų (lavonų) plovimą
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ar ne 2016-01-07
jai žmogus saves nesusitvardys jam niekas nepadės o ižiodines jo per prievarta tikrai niekas nepils to brudo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?