Šilutės rajone socialinės rizikos šeimų skaičius nuolat kinta

2016-01-11, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audronė Barauskienė.
Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Audronė Barauskienė.
Socialinės rizikos šeimos ne visada sugeba savo problemas spręsti pačios. Todėl joms į pagalbą skuba įvairios tarnybos. Apie situaciją mūsų krašte teiravomės Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos Audronės Barauskienės.

- Kas yra socialinės rizikos šeima?

- Socialinės rizikos šeima – tai šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą panaudoja ne šeimos interesams ir todėl iškyla pavojus vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui. Socialinës rizikos ðeimai priskiriama ir ðeima, kurios vaikui ástatymø nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji globa (rûpyba). 

- Kokia tvarka šeimos įtraukiamos į socialinės rizikos šeimų grupę?

- Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymas reglamentuoja, kokiais atvejais ir dėl kokių priežasčių šeima įrašoma į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, Vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu – šeima įrašoma į rajono socialinės rizikos šeimų apskaitą. Išimtinais atvejais, siekiant skubiai užtikrinti vaiko teisių interesus, Vaiko teisių apsaugos skyriaus raštišku prašymu, gali būti pradėtos teikti šeimai ir vaikui socialinės paslaugos, dar tik rengiant dokumentus dėl šeimos įrašymo į socialinės rizikos šeimų apskaitą. Socialinis darbuotojas, gavęs raštišką informaciją apie šeimos įtraukimą į rajono socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą ir vadovaudamasis teisės aktais, reglamentuojančiai socialinių paslaugų teikimą socialinės rizikos šeimai ir jų vaikams, įvertina socialinių paslaugų poreikį, suformuoja bylą. Socialinės paramos skyrius raštu informuoja šeimą bei raštu arba el. paštu seniūniją ir Vaiko teisių apsaugos skyrių apie priimtą sprendimą dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių šeimai skyrimo.

- Kokios priežastys lemia tokių šeimų atsiradimą?

- Neigiami socialiniai faktai - kaip skurdas, nedarbas, benamystė, žemas pragyvenimo lygis, žemas išsilavinimas, negalia ir kiti veiksniai išryškino įvairias socialines grupes, kurios yra atskirtyje. 

- Kaip sužinote apie tokias šeimas? Kokio amžiaus žmonės dažniausiai įtraukiami į tokių šeimų apskaitą?

- Socialinis darbuotojas, darbo laiku gavęs informaciją apie tėvų ar kito teisėto vaiko atstovo smurtavimą prieš vaiką ar kitokį piktnaudžiavimą tėvų valdžia ir dėl to kylančią realią grėsmę vaiko sveikatai ar gyvybei arba tėvų ar kitų artimųjų be priežiūros paliktą vaiką ir dėl to kylantį pavojų vaiko sveikatai ir saugumui ar vaiką, rastą be priežiūros, nedelsdamas informuoja Vaiko teisių apsaugos skyrių ir pagal situaciją kitas reikiamas tarnybas - policiją, greitąją pagalbą ir pan.

Paminėtina, kad seniūnijose yra sudaryti stebimų šeimų sąrašai. Tai šeimos, kurios nėra įrašytos bet gali ateityje būti įrašytos į socialinės rizikos šeimų apskaitą. Apie stebimas šeimas renkama ir kaupiama informacija. Įvertinus socialinę situaciją bei reikalui esant dėl stebimų ar naujai išsiaiškintų  šeimų, tinkamai neprižiūrinčių savo vaikų - siunčiamas raštiškas pasiūlymas Vaiko teisių apsaugos skyriui dėl įtraukimo.

- Kokia situacija yra mūsų rajone – socialinės rizikos šeimų daugėja?

- Skaičius socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, kurioms yra teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos, nuolat kinta. Vidutiniškai per mėnesį socialinės priežiūros paslaugos teikiamos 250 šeimų ir 570 vaikų.

- Kaip siekiama, kad šių šeimų statusas pasikeistų, kad jos vėl taptų normaliomis šeimomis? Ar užtenka vien noro joms padėti? Kokia pagalba teikiama socialinės rizikos šeimoms? Kokios tarnybos padeda joms spręsti įvairias problemas? Socialinės rizikos šeimoms trūksta daugybės socialinių įgūdžių. Kaip siekiama, kad jų jos įgytų vis daugiau?

- Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos teikiamos pagal kiekvienai šeimai sudarytą Individualų pagalbos šeimai veiksmų planą, kuris pagal poreikį koreguojamas. Į socialinio darbo procesą, siekiant užtikrinti vaiko poreikius, jo interesus, įgalinant šeimą pozityviems pokyčiams, įtraukiami visi šeimos nariai. Spendžiant socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, problemas glaudžiai bendradarbiaujama su kitų sričių specialistais, kolegomis - socialiniais darbuotojais, medikais, psichikos sveikatos centro, policijos darbuotojais ir kt. Įgyvendinant komandinio darbo principą nuolat vyksta socialinių darbuotojų, Vaiko teisių apsaugos, Socialinės paramos skyrių specialistų darbiniai pasitarimai, pagal poreikį vykstama į seniūnijas, šeimas.

Socialinių paslaugų teikėjas periodiškai pervertina socialinių paslaugų poreikį, raštu teikia siūlymus dėl įrašymo (stebimos šeimos) ar (pasiekus teigiamą rezultatą, t.y. išnykus įrašymo į rajono socialinės rizikos šeimų apskaitą priežastims) išbraukimo iš socialinės rizikos šeimų apskaitos, teikia ataskaitas apie įvykusius pokyčius šeimose ir panašiai. Socialinės priežiūros paslaugos socialinės rizikos šeimoms teikiamos naudojantis turimomis socialinio darbo žiniomis, įgūdžiais ir vertybėmis. Socialinis darbuotojas, padėdamas šeimai spręsti socialines problemas, šeimoje lankosi pagal poreikį, bet ne rečiau kaip: du kartus kartą per savaitę – sunkios rizikos šeimoje, kartą per savaitę – vidutinės  rizikos šeimoje, kartą per dvi savaites – lengvos rizikos šeimoje.

- Kiek socialinių darbuotojų dirba su rizikos grupės šeimomis? Kiek darbuotojui tenka šeimų? Ar tokiose šeimose saugu darbuotojui?

- Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugų socialinės rizikos šeimoms, auginančioms vaikus, teikimui rajono seniūnijose įsteigta 15 socialinių darbuotojų etatų, kuriems išlaikyti lėšos skiriamos iš Valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos. Rajono seniūnijose įsteigta 11 socialinių darbuotojų etatų bei 4 etatai Šilutės seniūnijoje. Atsižvelgiant į esamą seniūnijų socialinių darbuotojų darbui su socialinės rizikos šeimomis, auginančiomis vaikus, darbo krūvį, Administracijos direktoriaus įsakymu perskirstytos aptarnavimo zonos. Skaičius socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, kurioms yra teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos, nuolat kinta. Mažiausias krūvis – 14, didžiausias krūvis – 22 socialinės rizikos šeimos ir jose augantys vaikai tenka vienam seniūnijos darbuotojui. Pastebėtina, kad turėtų būti sukurtos metodikos, vieninga Lietuvos sistema, kaip organizuoti ir teikti socialines paslaugas socialinės rizikos šeimoms ir jose augantiems vaikams, reglamentuota didesnė tėvų atsakomybė, tėvams atsisakius gydymo, nes šiandiena atsakomybė dėl tėvų nenoro gydytis nuo priklausomybės ligų perkeliama socialiniams darbuotojams ar vaiko teisių apsaugos skyrių specialistams. Spręsti klausimą dėl darbuotojų saugumo užtikrinimo.

Užtikrindama socialinių darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis, auginančiomis vaikus, darbo sąlygas Savivaldybė kompiuterizavo darbo vietas, aprūpino mobiliojo ryšio telefono aparatais, dujų balionėliais (apsaugai), skiria lėšas transporto išlaidoms kompensuoti, patirtoms dėl darbo su socialinės rizikos šeimomis. Taip pat pastebëtina, kad neuþtikrinamas socialiniø darbuotojø, teikianèiø socialines paslaugas socialinës rizikos ðeimoms, saugumas, atsakomybës ribos. Daþnai paslaugø gavëjai bûna nusiteikæ prieðiðkai, agresyviai darbuotojø atþvilgiu, paslaugø gavëjø namuose bûna blusø ar pedikuliozës protrûkiø.

- Ne paslaptis – socialinės rizikos šeimose dažnai auga gana gausus būrys vaikų. Ar yra kažkas daroma, kad jose jų nedaugėtų?

- Savivaldybė kasmet rengia socialinių paslaugų planą, kuriame numatoma socialinių paslaugų plėtra, išskiriamos prioritetinės sritys, vertinamas socialinių paslaugų (jų rūšių) poreikis bei gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygojantys veiksniai, įvertinama sukurtos Savivaldybės socialinių paslaugų infrastruktūros analizė. Siekiant atstatyti šeimos socialinio funkcionavimo sugebėjimus, didinant šeimos atsakomybę už vaikų priežiūrą ir auklėjimą – socialinis darbuotojas teikia socialinės priežiūros paslaugas šeimai ir joje augantiems vaikams. 

- Kokia parama teikiama tokioms šeimoms?

- Socialinės rizikos šeimos, kaip ir kiti rajone gyvenantys asmenys ar šeimos, turi teisę kreiptis dėl paramos gavimo. Jei šeima atitinka teisės aktų, reglamentuojančių paramos skyrimą ir gavimą, šeima gali gauti ir gauna: socialinę pašalpą, būsto išlaidų už šildymą, karštą ir šaltą vandenį kompensavimą, nemokamą maitinimą, paramą mokinio reikmėms, išmoką už vaiką, maisto produktus iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo ir pan.

- Ar jos pačios sugeba tinkamai paskirstyti savo biudžetą?

- Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino Išmokų teikimo asmenims, patyrusiems socialinę riziką, tvarkos aprašą. Patvirtinta tvarka sudaro galimybę užtikrinti tikslingą išmokų panaudojimą patenkinant gyvybiškai būtinus, svarbiausius vaikų poreikius, kai gauta piniginė valstybinė parama, kuri skirta vaikams, naudojama ne pagal paskirtį. Nustačius, kad išmoka naudojama ne vaiko reikmėms, išmoką galima teikti socialinėmis paslaugomis.

- Kaip turėtų gyventojai pasielgti matydami, kad kaimynystėje šeimoje jau per daug vartojama alkoholio ir nėra tinkamai prižiūrimi mažamečiai vaikai?

- Socialinės rizikos šeimos gyvena šalia mūsų, tai mūsų visuomenės dalis – ir todėl būtina   bendruomenės pagalba socialinėms problemoms įveikti ar bent jau sumažinti. Taip pat svarbu pastebėti, nes kokybiškam bei visaverčiam socialinių paslaugų organizavimui ir teikimui yra būtina ir neišvengiama plėsti profesionalių specialistų ratą, pasitelkti vaikų psichologus, socialinius pedagogus, bendruomenes ir kt.

- Ko palinkėtumėte skaitytojams?

- Labai svarbu kuo anksčiau sužinoti, kad su vaiku blogai elgiamasi šeimoje, arba kad šeimai, kurioje auga nepilnamečiai, reikalingos socialinės paslaugos, kad kuo anksčiau būtų suteikta tinkama pagalba, nes problema gali būti išsprendžiama bendrai (kolektyviai) bendruomenėje, o ne individualiomis pastangomis, t. y. akcentuojant aktyvų visuomenės vaidmenį.


Straipsnio komentarai

..2016-01-11
turėtų būti nelegalu rūšiuoti žmones į kažkokias grupes ir dar taip baisiai užpravardžiuoti tarsi visuomenė kažkokia ferma ir rūpintojėliai tik atsiskiria sergančius gyvulius "stebėjimui". Yra istatymas, yra bausmės ir visos tos socialinės balalaikos primena eugenikos mokslų daktarėlių "pasiekimus". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?