Perki kontrabandinius rūkalus? Kaip tai atsisuka prieš tave

2016-01-10, 15min.lt
Kauno apskrities VPK. nuotr. / Konfiskuotos cigaretės
Kauno apskrities VPK. nuotr. / Konfiskuotos cigaretės
Skirtingais duomenimis Lietuvoje iki 50 proc. rūkančiųjų nuolat arba kartais perka nelegalius tabako gaminius. Dažnai tai daroma per daug net nesislapstant - perkama turguose, iš pažįstamų ar internete.

Pagrindinis argumentas, dėl kurio tampama nusikaltimo bendrininku, yra „pigu“ ir matomas euro kito kainos skirtumas, tačiau kas slypi už trumpalaikės ekonominės naudos? 15min.lt peržvelgė ir surinko argumentus, kurie rodo, kaip nelegalūs tabako gaminiai neigiamai paveikia kiekvieno mūsų gyvenimą. 

KONTRABANDA

  1. Remiate nusikaltėlių organizacijas. Jungtinio tarptautinio nusikalstamumo tyrimo centro duomenimis, Lietuvoje į nelegalaus tabako gaminių tiekimą yra įsitraukusios organizuotos nusikaltėlių grupuotės ir privatūs asmenys. Lietuva yra tiek produkcijos realizavimo vieta, tiek tranzitinė valstybė, iš kurios nelegalios cigaretės pasiekia Europos Sąjungos ir Skandinavijos valstybes.

Dažnai organizuotos nusikaltėlių grupuotės užsiima ne viena nelegalia veikla, pavyzdžiui, organizuoja ne tik cigarečių, bet ir narkotikų kontrabandą – taigi vieni nusikaltimai gimdo kitus, o pirkėjai tai finansuoja.

  1. Didinate korupcijos lygis šalyje ir mažinate darbo vietų skaičių.Nusikaltėlių organizacijos dalį nelegalių pajamų skiria kyšių mokėjimui, taigi pirkdami nelegalius rūkalus prisidedate prie bendro korupcijos lygio kėlimo. Įvairūs tarptautiniai tyrimai, apžvelgiantys šalies socioekonominius ir politinius rodiklius, kreipia dėmesį ir į korupcijos lygį. Tarptautiniai investuotojai remiasi šiais tyrimais spręsdami, į kurią šalį ateiti su savo investiciniais projektais. Aukštas korupcijos lygis automatiškai reiškia, kad į tokią šalį žiūrima nepalankiau, taigi netenkama investicijų ir naujų darbo vietų.
  2. Pasmerkiate žmones nusikaltėlių daliai. Didžioji dalis su kontrabanda susijusių žmonių galėtų būti aktyvus ir naudingi visuomenei, bet trumpalaikės ekonominės paskatos neleidžia jiems išsiplėšti iš pražūtingo rato. Didžioji dalis kontrabandininkų yra 20-45-erių metų vyrai, daugiausiai bedarbiai ar įsidarbinę fiktyviai arba gaunantys mažas pajamas.

Sulaikyti jie ne tik nuteisiami laisvės atėmimo bausme, tačiau paskui juos velkasi ir baudų šleifas – neturėdami turto ir/ar menkas pajamas, jie nesugeba sumokėti paskirtų piniginių baudų, tai užsisukdami į uždarą ratą.

Kai kurie sulaikymai ar kontrabandininkų gaudynės pasibaigia tragiškai, kaip tai įvyko rugpjūčio mėnesio pabaigoje Druskininkų savivaldybės teritorijoje. Pasieniečiai stabdė du automobilius, kurie, kaip įtariama, vežė nelegalius rūkalus iš Baltarusijos – apie tai buvo gauta žvalgybinė informacija. „Ford Mondeo“ su kontrabandiniais rūkalais, taranavęs pasieniečių automobilį ir pervažiavęs priverstinio stabdymo juostą, buvo sulaikytas, kai nulėkė nuo kelio ir vos nesitėškė į medžius. „Ford Mondeo“ buvo apdaužytas, išdužo keli jo langai. Vairuotojui pavyko pasprukti į mišką.

Persekiojant „Peugeot 607“, kurio vairuotojas irgi nepakluso pareigūnų reikalavimui sustoti, iš tarnybinio pistoleto buvo iššauti 2 įspėjamieji šūviai į orą. Automobiliui nestojant buvo paleisti keli šūviai į padangas. Vienas šūvis buvo lemtingas – automobiliu važiavęs 18-metis jaunuolis buvo mirtinai sužeistas.

  1. Už viešąsias paslaugas sumokate darkart. Lietuva pagal mokesčių perskirstymą per biudžetą yra viena paskutinių valstybių Europos Sąjungoje, tačiau viešųjų paslaugų spektras be galo platus ir jų finansavimas nepakankamas. Turbūt vieša paslaptis, kad egzistuoja įvairios rinkliavos – darželiuose ir mokyklose mokami „stojimų“ mokesčiai, gydymo įstaigoje dažnai sprendžiama, ar paslauga yra būtinoji pagalba, ar teks už ją papildomai susimokėti. Viešąjį saugumą užtikrinančių tarnybų vadovai ir pareigūnų profsąjungos skundžiasi nepakankamu finansavimu, užtikrinant tarnybų funkcionalumą.

Geresnis akcizo už tabako gaminius ir pridėtinės vertės mokesčio surinkimas neišspręstų visų problemų, susijusių su viešųjų paslaugų finansavimu, tačiau prisidėtų prie problemos sprendimo.

  1. Nedraugiškų Lietuvai režimų rėmimas.  Įdomu tai, kad per 80 proc. nelegalių rūkalų atkeliauja iš Baltarusijos, mažesnė dalis   - iš Rusijos, kur tabako gaminių kainos, palyginti su Lietuva, skiriasi kartais. Vadinasi, mokesčiai sumokami t  ose valstybėse, iš jų finansuojamas šių valstybių valdymo aparatas ir viešasis sektorius. Maža to, šios valstybės menkai bendradarbiauja stabdant kontrabandos srautus per Lietuvą į Vakarų Europą.

Nepamirškite – už kontrabandą nesumokami mokesčiai  ir akcizai, o tai reiškia mažiau vietų darželiuose, mažiau saugumo keliuose, ilgesnes eiles sveikatos įstaigose.  Gyventojų neigiamos nuostatos ir įsitraukimas į kovą prieš nelegalią veiklą  yra būtinas veiksnys, todėl jei pastebėjote kontrabandos apraiškų, susisiekite su muitine ar policija visą parą veikiančiu telefonu 8 800 555 44.


Straipsnio komentarai

joo2016-01-13
Vienu žodžiu demagogija, ieško kvailių Komentaras patinka Komentaras nepatinka
akinukai.2016-01-10
...o ką daryt kai tokie atlyginimai,kodėl jie nežiūri į dirbanti paprasta žmogelį kuris vos gala su galu suduria,juk sakė kai eura vedė niekas nebrangs o kaip yra, kas kainavo lita tas dabar euras ....biurokratizmas ....aš tik už kontrobandines cigaretes.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2016-01-10
blogai ieskai. kam reikia tie zino taskus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-01-10
kiek esu buvęs šilutės turguje nemačiau jokių nelegalių cigarečių. esu buvęs ir labai anksti, ir pačiam pike ir prieš uždarant, ir žiemą, ir pavasarį, ir rudenį, ir vasarą. Turiu padaryti išvadą, kad tos cigaretės matyt keliauja urmu į kažkokias uždaras bendruomenes ar asociacijas, kurios kažkaip egzistuoja išvengdamos teisėsaugos dėmesio galbūt net pasinaudoja tuo dėmesiu savo naudai. Dabar tokiais straipsneliais bandoma sudaryti įspudį kad tą milžinišką cigarečių srautą kai fūros važiuoja pilnos pakrautos kažkaip stebuklingai išpardavinėja po pakelį kažkokia slapta bobutė. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?