„Liūdniausias“ Tarybos sprendimas – Šilutės PSPC administracijai

2016-01-24, Stasys BIELSKIS
Ekonomikos ir finansų komiteto nariai sausio 19-ąją apsvarstė dvidešimt keturis Tarybos sprendimų projektus.
Ekonomikos ir finansų komiteto nariai sausio 19-ąją apsvarstė dvidešimt keturis Tarybos sprendimų projektus.
Ateinantį ketvirtadienį, sausio 28-ąją, įvyks Šilutės rajono savivaldybės tarybos pirmasis šiais metais posėdis. Tarybos komitetuose jau apsvarstyti sprendimų projektai, nemaža sprendimų dalis yra dėl apmokėjimo tvarkos, lėšų paskirstymo, fondo sąmatos patvirtinimo, viešojo tualeto paslaugų kainų nustatymo ir kitokių piniginių dalykų.

Padengs palaikų parvežimo iš Norvegijos išlaidas

Savivaldybės administracija parengė sprendimo dėl paramos skyrimo projektą. Šiuo sprendimu L. E. bus išmokėta iš Savivaldybės biudžeto 2 tūkst. eurų jos mirusio vyro T. E. palaikų pargabenimo į Lietuvos Respubliką iš Norvegijos Revetal miesto išlaidoms padengti.

Dėl palaikų parvežimo kompensacijos į Šilutės rajono savivaldybės administraciją kreipėsi Sugintų kaime (Žemaičių Naumiesčio sen.) gyvenanti L. E. (gimusi 1964 m.). Jos vyras mirė Norvegijoje, Revatal mieste, 2015 metų lapkričio 14 dieną. Pasak artimųjų, tos dienos rytą jis rastas lovoje nebegyvas, po galva buvo pasikišęs rankos delną.

Sugintiškė L. E. yra neįgali, nepilnamečių vaikų neturi. Šeimos pajamos - žmonos neįgalumo išmoka 67,52 eurai. Palaikų parvežimo išlaidų kompensavimas priklauso, nes pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 306 eurų.

Pagal pateiktą iš UAB ,,Amžiaus vartai“ sutartį,  2015 m. lapkričio 25 dienos sąskaitą faktūrą ir apmokėjimo čekį, palaikų parvežimo išlaidos sudarė 2 tūkst. eurų. Tokia suma ir bus grąžinta šiai moteriai.

Tarybos sprendimo projektą rengusi Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Paulauskienė paaiškino, kad užsienyje mirusių (žuvusių) piliečių palaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidas valstybė padengia, jeigu miręs asmuo nebuvo apsidraudęs arba kai asmuo buvo apsidraudęs, bet pagal draudimo sutartį tai nėra draudiminis įvykis. Be to, jo šeimos arba artimojo giminaičio šeimos pajamos vienam asmeniui negali vuršyti 3 valstybės remiamų pajamų dydžių – 306 eurų (toliau - VRP). Šeimos pajamos apskaičiuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsniu. Šiuo metu 1 VRP yra 102 eurai.

Suma, skiriama piliečių palaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidoms padengti, neturi viršyti 54 bazinių socialinių išmokų dydžių sumą (toliau - BSI). Nuo 2015 m. sausio 1-osios BSI yra  38 eurai x 54 dydžių = 2052 eurai. Finansinę paramą teikia piliečių gyvenamosios vietos savivaldybė. Finansų ministerija, gavusi savivaldybės sprendimą dėl išmokėtos finansinės paramos, kompensuoja savivaldybėms jų išmokėtas sumas.

Tad akivaizdu, kad šį sprendimą Tarybos nariai tikrai priims.

Skubama naikinti Šilutės PSPC?

„Liūdniausias“ sprendimas turėtų būti VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) administracijai dėl šios įstaigos reorganizavimo. Mat vienu sprendimu bus priimti keli dalykai. Jau perengta VšĮ Šilutės ligoninės įstatų nauja redakcija, Šilutės ligoninės struktūra. Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus įpareigojamas išregistruoti Šilutės PSPC iš Juridinių asmenų registro ir atlikti kitus veiksmus, susijusius su viešosios įstaigos Šilutės PSPC reorganizavimo sąlygų įgyvendinimu. Tai yra, iki 2016 metų birželio 1 dienos įregistruoti Juridinių asmenų registre naujos redakcijos viešosios įstaigos Šilutės ligoninės įstatus.

O kokių pozityvių rezultatų iš tokios reorganizacijos laukiama? Projektą parengęs Savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas-Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus sveikatos priežiūros įstaigų reorganizavime įžvelgia keletą gerų dalykų.

2014 metų gruodžio 31-osios duomenimis, Šilutės PSPC dirbo: gydytojų – 10, odontologų – 5, slaugytojų – 30, akušerių - 1, kiti darbuotojai – 45. Šilutės ligoninėje dirbo: gydytojų – 59, sveikatos priežiūros specialistai – 185, slaugytojų padėjėjos – 41, valytojos – 23, kitas personalas – 85. Šilutės PSPC darbuotojų darbo užmokestis buvo 759 eurai, Šilutės ligoninės vidutinis darbo užmokestis - 778 eurai. Vidutines Šilutės PSPC pajamas sudarė 1,4 mln. eurų, Šilutės ligoninės - 5,5 mln. eur.

Reorganizavus sveikatos priežiūros įstaigas, mažėtų valdymo sąnaudų, susijusių su žmonių, dokumentų ir materialinių išteklių administravimu. Atlikus Šilutės PSPC personalo analizę, preliminariais skaičiavimais mažėtų iki 13 etatų, tai leistų sutaupyti apie apie 150 000 eurų per metus.

Šiuo metu tiek Šilutės ligoninė, tiek Šilutės PSPC turi atskiras klinikines diagnostines laboratorijas, atsisakius Šilutės PSPC laboratorijos ir laboratorinius tyrimus atliekant Šilutės ligoninės laboratorijoje butų sutaupoma apie 41 000 eurų. Padidėjęs laboratorinių tyrimų skaičius sumažintų Šilutės ligoninės laboratorijos atliekamų tyrimų patiriamas sąnaudas.

Šilutės PSPC teikia radiologijos-fluorografijos paslaugas, kasmet šios paslaugos metinės sąnaudos sudaro apie 16 000 eurų. Šilutės ligoninė šias paslaugas taip pat teikia, naudodama modernesnę radiologinę aparatūra, kuri  šiuo metu visiškai skaitmenizuota. Taip būtų taupomos PSDF lėšos.

Reorganizavus sveikatos priežiūros įstaigas, bus siekiama optimizuoti teikiamų paslaugų apimtis, racionalizuoti finansinių ir infrastuktūros išteklių panaudojimą, sudaryti sąlygas medikų atlyginimų augimui, gerinti paslaugų kokybę ir prieinamumą. Prijungus viešąją įstaigą Šilutės PSPC prie Šilutės ligoninės nėra siekiama sunaikinti šeimos gydytojo institucijos. Šeimos gydytojo paslaugos bus ir toliau plėtojamos bei teikiamos Šilutės ligoninės padalinyje.

Šilutės rajono savivaldybės tarybos tikslas užtikrinti šeimos gydytojo kaip patarėjo, koordinatoriaus, padedančio orientuotis sveikatos sistemoje, konsultuojančio elementariais sveikatos klausimais, stebinčio lėtinių ligų eigą, padedančio surasti reikalingą specialistą ir besirūpinančio prie gydymo įstaigos prisirašiusių gyventojų sveikata.

PSPC kreipėsi į teismą, atvyksta ministrė

Šilutės PSPC apskundė teismui Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2015 metų gruodžio 23 dienos sprendimą „Dėl sutikimo reorganizuoti Šilutės rajono savivaldybės viešąją įstaigą Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centrą prijungiant prie viešosios įstaigos Šilutės ligoninės“.

Užvakar, sausio 20-ąją, įvykusiame Savivaldybės tarybos Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje meras V. Laurinaitis pareiškė, kad PSPC direktorius Liutauras Indriuška neturėjo jokios teisės skųsti Savivaldybės tarybos sprendimą, nes ši viešoji įstaiga yra pavaldi Savivaldybės tarybai.

Penktadienį, sausio 22-ąją, į Šilutę atvyksta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Ministrės darbotvarkėje parašyta: „10 val. vizitas į Šilutės gydymo įstaigas“.


Foto galerija

Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Paulauskienė paaiškino, kaip ir kokiais atvejais yra kompensuojamos užsienyje mirusių asmenų palaikų parvežimo į Lietuvą išlaidos.

Straipsnio komentarai

ojoj2016-01-24
Sumazins13 etatu! Varysim i uzsieni ! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ot2016-01-24
Idomiai apie algas parase! Kieno cia tokios algos?Visu sudejo ir padalino,o atrodo neblogai!Siaip seseles pareigybinis atlyginimas apie 360eu! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-01-24
jeigu paimsim grubiai tai per abi daktarų grupuotės įstaigėles 7 milijonai eurų pajamų (nepaminėta, bet turbūt per metus). Jeigu paimsim grubiai 20 tūkstančių šilutės gyventojų tai gaunasi kad kažkaip nuo kiekvieno šilutės gyventojo daktarai gavo pajamų 350 eurų. Reikia turėti omenyje kad yra dar ir kitų kitokių visokių daktarų grupuočių įstaigų šilutėj kurios irgi kažkaip puikiai pragyvena ir vargo nemato - ten visokie privatūs kabinetai ir poliklinikos ir socialinės rūpybos ir globos ir neužmirštant tų psichinių namukų ir dvariukų. O ką jau bekalbėti apie visokių homeopatinių šundaktarių ir stebukladarių gausybes. Labai ligoti tie šilutiškiai - vos ne kaip koks klipatų rezervatas iš dievų miško. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?