SAM kolegija pritarė siūlymams dėl privalomų skiepų

2016-01-27, sam.lrv.lt
sam.lrv.lt nuotrauka
sam.lrv.lt nuotrauka
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kolegijos nariai pritarė ministerijos siūlymams dėl privalomų skiepų ir tėvų administracinės atsakomybės įteisinimo. SAM parengtuose projektuose siūloma vaikus nuo poliomielito, tymų, raudonukės skiepyti privalomai, išskyrus kontraindikacijas, o už vaiko neskiepijimą numatoma tėvų ar globėjų administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 60 iki 115 eurų.

Posėdyje sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė supažindino kolegijos narius su parengtais projektais. Pasak ministrės, Lietuvoje daugėja asmenų, nepagrįstai atsisakančių skiepyti vaikus, todėl nepaskiepytų asmenų skaičius kasmet didėja.

„Nerimą kelia situacija, susijusi su tarptautiniais įsipareigojimais. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia likviduoti poliomielitą, tymus ir raudonukę, tačiau tai galima pasiekti tik kiekvienoje šalyje išlaikant aukštas skiepijimo apimtis. Pastaraisiais metais Lietuvoje skiepijimų apimtys svyruoja, todėl šiuos PSO tikslus sunku pasiekti“, – sakė R. Šalaševičiūtė. Ministrė taip pat apgailestavo, kad visuomenėje sumaištį bando sukelti „antivakcinininkai“, nepaisantys mokslu grįstų įrodymų, o pasiduodantys madai, veikiantys pagal principą „aš pats sau gydytojas“.

Kolegijos posėdyje apie skiepais valdomų užkrečiamų ligų epidemiologinę situaciją ir skiepijimų apimtis informavo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Dr. Saulius Čaplinskas. VU Vaikų ligų klinikos vedėjas, sveikatos apsaugos ministerijos vaikų ligų vyriausiasis respublikos specialistas prof. habil. dr. Vytautas Usonis skaitė pranešimą apie privalomąjį skiepijimą ir kitas priemones skiepijimo apimtims didinti ir išlaikyti.

Pagal posėdyje pateiktą informaciją apie infekcinių ligų, valdomų skiepais, padažnėjimą. 2013 m. Lietuvoje užregistruotas tymų protrūkis, kurio metu susirgo 35 asmenys, 2014 m. registruota 11 susirgimų tymais, 2015 m. jau užregistruotas 51 susirgimas, tiriamas galimas vaiko mirties nuo tymų atvejis. 2015 m. nuo kokliušo mirė 6 mėn. amžiaus neskiepytas kūdikis. Ši situacija rodo, kad Lietuvoje yra susidariusios sąlygos atsirasti ir plisti vietiniams tymų atvejams. Taip pat š. m. rugsėjo 1 d. PSO pranešė apie Ukrainoje patvirtintus 2 poliomielito susirgimus, kurie išplito dėl labai žemų skiepijimo apimčių, todėl galima šio susirgimo įvežimo rizika į kitas šalis, taip pat ir Lietuvą. Šis susirgimas gali išplisti, jei Lietuvoje bus nepakankamos skiepijimo nuo poliomielito apimtys.

 Siekiant įvykdyti PSO rekomendacijas, kiekvienoje šalyje neturi būti nei vieno susirgimo likviduojamomis infekcijomis. Tik didelės skiepijimų apimtys užtikrina tai, kad atskirose teritorijose nesusidaro imlių asmenų grupės, kuriose galėtų atsirasti susirgimai ar kilti protrūkiai. Tačiau 2014 m. Lietuvoje buvo 9 savivaldybės, kuriose skiepijimų nuo tymų ir raudonukės apimtys nesiekė net 90 proc., o 95 proc. ribos nesiekė 29 savivaldybės; skiepijant nuo poliomielito 16 savivaldybių nebuvo pasiektos 90 proc. skiepijimų apimtys.

SAM kolegijos posėdyje taip pat nuspręsta surengti susitikimą su visuomeninių organizacijų atstovais diskusijai apie vakcinavimą, priimti kreipimąsi šiuo klausimu į visuomenę bei medikų bendruomenę.


Straipsnio komentarai

..2016-01-27
kaip galima taip išsidirbinėti? vieną dieną integruoja šundaktarystes (ty alternatyvią mediciną kuri nieko bendro su mokslu neturi tik raganystėmis ir ostapininkyste) į sveikatos apsaugos sistemą o kitą dieną jau dangstosi mokslu ir šneka apie skiepus, kurie irgi turėtų jau būti atgyvenusi praktika, nes nieko bendro neturi su gydymu ar sveikata. Čia labiau apie kažkokius "specialistus" kurie į visuomenę ir žmones žiūri kaip į nuosavą gyvulių bandą. Daktarų grupuotė dar net nepradėta nei lietuvoje nei pasaulyje tvarkyti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?