Laisvės gatvėje – laisvė kelių ereliams!

2016-01-31, Stasys BIELSKIS
Dar visai nesenai dideliu greičiu parlėkęs automobilis užšoko ant šaligatvio, rėžėsi į tvorą ir iš įvykio vietos pasišalino.
Dar visai nesenai dideliu greičiu parlėkęs automobilis užšoko ant šaligatvio, rėžėsi į tvorą ir iš įvykio vietos pasišalino.

Į „Šilokarčemos“ redakciją pagalbos kreipėsi Žemaičių Naumiesčio miestelio beveik visi Laisvės gatvės gyventojai. Mat juos jau ne vienerius metus atakuoja kelių ereliai, kurių automobiliai varto sodybų tvoras, atsitrenkia į pastatų sienas. Su raštu apie šią problemą naumiestiškiai nuėjo į savo miestelio seniūniją, bet ir ten jokios pagalbos nesulaukė.

Naumiestiškė Aušra „Šilokarčemos“ korespondentui pasakojo, kad Laisvės gatvė yra gana judri, gyventojai prašė jos pradžioje (atvažiuojant nuo Gardamo) įrengti nors vieną transporto priemonių greitį slopinantį kalnelį. Kadangi ten yra kelio posūkis, ir ne vieną automobilį ties ta vieta, lekiant į pakalnę, „užneša“ tai į vieną, tai į kitą namą. Neišgelbsti ir tai, kad kelininkai Laisvės gatvę pabarsto smėlio-druskos mišiniu.

 

„Automobiliai laksto darydami žalą gyventojams – ir į vienus, ir į kitus, ir į trečius įvažiuoja, - teigė Aušra. - Ir niekas nekreipia į tai dėmesio. Konkrečiai – sausio 13 dieną buvo atsitrenkę į mūsų stulpelius, nes tvora dar nebaigta statyti. Praėjusį sekmadienį įvažiavo į kaimynų, gyvenančių priešais mus, tvorą. Praėjusių metų gruodžio viduryje į kitų kaimynų tvorą mašina buvo įsirėžusi“.

Pasak Aušros, jai labiausiai „patikęs“ straipsnis, išspausdintas 2015-ųjų rugsėjo ar spalio mėnesį viename Šilutės rajono laikraštyje, kuriame aiškiai parašyta, jog jau ketverius metus Žemaičių Naumiesčio miestelio Laisvės gatvėje jokios avarijos, jokio eismo įvykio nėra buvę. Nors visai neseniai, liepos mėnesį, Aušros teigimu, nakties metu automobilis buvo atsitrenkęs į elektros skydinę ir ją nuvertęs. Buvo iškviesta ir policija, ir LESTO elektrikai, kurie tvarkė suniokotą skydinę.

Tai buvo ten tų avarijų, ar ne? Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato specialistė Rūta Janavičiūtė „Šilokarčemai“ atsakė: „Per 2015 metus Žemaičių Naumiestyje, Laisvės gatvėje, registruoti 4 eismo įvykiai, iš jų 3 - dėl automobilių susidūrimų ir 1 - dėl transporto priemonės atsitrenkimo į elektros skydinę“.

„Ir dabar, kai įvažiavo į mūsų statomą tvorą, taip pat ir nukentėję kaimynai vis kviečiame policiją, bet pareigūnai visiškai nereaguoja į mūsų problemą, - pasakojo Aušra. – Buvome surinkę beveik dvidešimt parašų po prašymu seniūnijai. Parašus pradėjome rinkti eidami nuo prekybos centro, neatsirado nė vieno kaimyno, kuris nepasirašytų. Visi žmonės labai noriai pasirašė ir džiaugėsi, kad pagaliau pradėjome judinti šią problemą“.

Aušra prisiminė, kaip ji su savo vyru ir seniūnaite gyventojų pasirašytą raštą rugpjūčio mėnesį nunešė Žemaičių Naumiesčio seniūnui Jonui Budreckui, ten buvo pakviestas automobilių kelių meistras, Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Kubaitis. Pasak Aušros, specialistai buvo atvažiavę, apžiūrėjo – ta vieta lyg tai ir tiktų greitį ribojančiam kalneliui įrengti, nes arti nėra gyvenamųjų namų, žmonės nesiskųstų dėl padidėjusio triukšmo naktį. „Bet ir vėl – sprendimas kaip į sieną, - prisiminė Aušra. – Pakalbėjo, apsisuko ir išvažiavo – lyg čia nieko nebūtų buvę. A. Kubaitis pasakė tik tiek: „Pažiūrėkite į Laučių gyvenvietę, gyventojai ten jau nebenori tiek kalnelių“. Tai kam ten įrengė tiek kalnelių? Ar mes kalti, kad jie ten pridarė tų kalnelių? Mums neįdomūs Laučiai... Mes gyvename Žemaičių Naumiestyje, mes žiūrime, kas čia yra, o ne kur kitur“.

Pašnekovė sakė, kad jau keleri metai, kaip gatvės gyventojai prašo nors vieno tokio kalnelio. Pasak Aušros, Tarybos narys A. Tunaitis pataręs gyventojams toje vietoje akmenį pasistatyti, kad mašinos į trobas neįvažiuotų...

Draudikai kaltina didesnį nei leistina greitį

Užvakar viena draudimo kompanija paskelbė nedžiuginančią statistiką - kas antrą dieną Lietuvoje į statinius įskrieja po automobilį. Per praėjusius metus užfiksuoti net 174 eismo įvykiai, kuomet vairuotojai automobiliu įvažiavo į gyvenamųjų namų bei kitų  statinių fasadus.

„Nuolat pasitaiko į statinius – gyvenamuosius namus, sodybas, garažus, sandėliukus, komercines patalpas – netyčia įvažiuojančių, o kartais, tiesiog įskriejančių automobilių. Štai visai neseniai transporto priemonė buvo įvairuota į kavinės vitriną. Taip pat turėjome atvejį, kai automobilio vairuotoja sumaišė stabdžio ir greičio pedalus, – dėl to kartu su visa transporto priemone atsidūrė prekybos centro viduje. Dažniau nei norėtųsi nuo neatsargių vairuotojų nukenčia šalia gatvės, ypatingai prie staigesnių posūkių, kelio vingių stovintys namai ar pastaruosius juosiančios tvoros (taip yra ir Žemaičių Naumiesčio Laisvės gatvėje, - red. pastaba). Tokiais atvejais ne tik padaroma piniginė žala, bet gali būti sužeidžiami namo gyventojai, jau nekalbant apie jų patiriamą išgąstį“, – sakė draudimo ekspertas R. Bieliauskas.

Pasak draudimo eksperto, po panašių eismo įvykių vairuotojai dažniausiai teisinasi nepastebėję įspėjančio kelio ženklo, nesuvaldę automobilio dėl slidaus kelio. Vis dėlto dažnai kaltas būna didesnis nei leistina greitis ar paprasčiausias neatsargumas.

Pasitaiko, kad dėl patirtos žalos į draudikus kreipiasi ir elektros tiekimo linijų, gatvių apšvietimo sistemų, kelio ženklų savininkai. Apgadintų ar nugriautų elektros tiekimo stulpų, žibintų, kelio ženklų ar verslo įmonėms priklausančio kitokio turto atvejai yra pakankamai dažni.

Nepaprastų žmonių nuomonė kitokia -Laisvės gatvė saugi

Nežinau, ar mes per daug paprasti žmonės, sakau tai iš širdies, bet niekas visiškai nereaguoja... – piktinosi naumietiškė. - Matyt, laukia, kol atsitiks kokia nors labai skaudi avarija. Būta jau ir čia skaudaus eismo įvykio. Maždaug prie dešimtmetį į mūsų namą buvo įvažiavęs automobilis – vaikinas vos liko gyvas... Nežinau, su kuo ir bekalbėti, kieno beprašyti... Siūlėme pareigūnams atvažiuoti pas mus vasarą, bent porą naktų nemiegoti, „pasidžiaugti“, kokiu greičia parlekia nuo tvenkinio mašinos. Gal vieną kartą jie įsitikintų, kad tikrai yra toks lakstymas“.

Žemaičių Naumiesčio seniūnas J. Budreckas „Šilokarčemai“ teigė savo neveiklumo nepastebintis. Jis Laisvės gatvės gyventojų prašymą iškart nusiuntęs Savivaldybės eismo saugumo komisijai. Tuomet komisija nusprendė, kad įrengti greitį ribojantį kalnelį Laisvės gatvėje netikslinga, mat Šilutės r. policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Alvydas Balandis pareiškęs, jog pastaraisiais metais ten nėra buvę įskaitinių įvykių. Matyt, tokio argumento ir užteko, kad komisijos nariai patikėtų, jog Laisvės gatvėje visiems yra saugu...

Logika, matyt, paprasta – nors ir yra akivaizdžiai pavojingas kelio ruožas, riboti jame greitį ar kitaip drausminti kelių eismo taisyklių pažeidėjus galima pradėti tik tada, kai įvyksta nors viena tragedija.

O juk nuo tų keturių neįskaitinių įvykių, užregistruotų 2015 metais Laisvės gatvėje, iki įskaitinių (kai nukenčia žmonės), kaip sakoma, tik vienas žingsnis, arba akimirka iki tragedijos. Jeigu pėstieji tuo metu būtų ėję kelkraščiu, tai juk ne į namo sieną ar tvorą trenktųsi automobilis, o į žmones... Ar dar mažai pavyzdžių, kai miestuose automobiliai įskrieja į autobusų stoteles, tiesiai ant ten laukiančių žmonių?


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Joo2016-01-31
Kvaila filosofija Įrengti visiem trukdantį kalnelį dėl vieno kito lakstančio. Geriau prašytų įrengti fotografuojantį greičio matuoklį. Aborigenai iki to dar nedaaugo. Sovietinės liekanos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02016-01-31
O Naumiesčio kapinės tokios gražios. ;) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
durniams laisve 2016-01-31
kapiniese vietos daug Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad žydų bendruomenei perduodami pastatai prestižinėse miestų vietose?