Z. Jakavičienės gyvenimas – nuo kalėjimo iki susitikimo su karaliene Elžbieta II

2016-02-06, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Iš kairės į dešinę - Rusnės seniūnijos socialinio darbo organizatorė Sandra Leliungienė, jubiliatės dukra Rasa Gailiuvienė, jubiliatė Zinaida Jakavičienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis bei Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė.
Iš kairės į dešinę - Rusnės seniūnijos socialinio darbo organizatorė Sandra Leliungienė, jubiliatės dukra Rasa Gailiuvienė, jubiliatė Zinaida Jakavičienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis bei Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė.

Sausio 31 dieną savo 90-ąjį jubiliejų atšventė rusniškė Zinaida Jakavičienė. Ilgus metus mokytoja dirbusi moteris su šypsena prisimena net kalėjime praleistą laiką ir tikina, kad jos gyvenimas praėjo linksmai.

Atrodo ne vieną dešimtį metų jaunesnė

„Labai smagu, kad šiandien galime ateiti pas jus išgerti kavos žinodami, kad turime šviesią moterį, kuri su savo žmogumi yra užauginusi labai gražius vaikus ir visą gyvenimą yra rusniškė. Neskraidanti, nelakstanti, neieškanti geresnio gyvenimo. Gyvena mūsų saloje. Tokias šviesias akis, tokią gražią šypseną norime matyti ir po dešimties metų, o jei duos Dievas, ir po dvidešimties. Būkite sveika ir tokia graži kaip šiandien“, - sveikinimo kalbą pradėjo Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė. Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis  negailėjo jubiliatei komplimentų, mat niekas negalėjo patikėti, kad jai šiemet suėjo 90 metų. Rusniškė atrodo ne vieną dešimtį metų jaunesnė.

Svečius ji vaišino pyragu, savo rankomis surinktų čiobrelių arbata bei pačios padarytu pienių vynu.

Z. Jakavičienė gimė Veiviržėnuose. Mama buvo paprasta darbininkė, o tėtis – statybininkas. Turi vieną metais vyresnę seserį Genovaitę, kuri ir dabar atvyksta pas Zinaidą pasisvečiuoti. Mokėsi Švėkšnos gimnazijoje. Vėliau mokslus tęsė Šilutėje. Tačiau vidurinės nebaigė, nes vieną dieną dėl iki šiol jai neaiškių priežasčių buvo uždaryta į kalėjimą, kuris buvo įkurtas dabartinės Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokyklos patalpose. Ten praleido net keturis mėnesius. „Už nieką mane ten uždarė. Tais laikais galėjai net dainą padainavęs ar kaimynų įskųstas atsidurti už grotų. Ten laiką linksmai leidau. Mes buvome uždaryti šeši mokiniai“, - teigė rusniškė. Jos dukra juknaitiškė Rasa Gailiuvienė priminė, kad tada mamai labai rūpėjo sužinoti, kas tas karceris.

Dėl to net krūvą išdaigų iškrėtė. Jos noras išsipildė – ir jai ten teko pabuvoti. Zinaida atlaikė daugybę tardymų, nes tardytojai aiškinosi, ar nėra ji susidėjusi su kokiais nors banditais ir pan. „Nieko neprisipažinau, nes nieko nepadariau“, - prisiminė Z. Jakavičienė. Iš kalėjimo į gimtuosius Veiviržėnus grįžo pėsčiomis. Mokslų vidurinėje mokykloje netęsė iš principo - buvo labai nusivylusi dėl to, kad buvo uždaryta į kalėjimą.

Daug laiko skirdavo visuomeninei veiklai

Vėliau mokslus visdėl to baigė. Net neakivaizdžiai įstojo mokytis į tuometę mokytojų seminariją. Mokytojavo Veiviržėnuose. Čia gyveno labai aktyvų gyvenimą. Daug laiko skirdavo visuomeninei veiklai – statydavo spektaklius, pati vaidindavo. Labai gražiai piešė. Mokytojo darbo ėmėsi ir Girininkuose, Antkoptyje, Girbžiniuose. Į Rusnę atvyko po didžiojo potvynio – 1961 metais. Čia buvusioje mokykloje vienerius metus į mokslo pasaulį vedė pirmokus. Vėliau net 24 darbo metus tęsė tuometėje internatinėje mokykloje. Čia ir pensijos sulaukė. Ilgai gyvenimo draugo neišsirinko. „Buvau išranki. Mama sakydavo: „Rinkis, rinkis – iš veršio mėsos bliūdo, veršio uodega teliks“, - prisiminė pašnekovė. Vyrą Antaną sutiko šokiuose. Lemtingąjį „taip“ jam ištarė būdama trisdešimt penkerių. Drauge užaugino du vaikus.

Pasak Zinaidos, jos gyvenimas prabėgo linksmai. Daugiausia laiko leido mokykloje, nes reikėdavo pačiai kiekvienam mokiniui parūpinti mokymosi priemones. „Buvo ir tokių mokinių, kurie vieną raidę išmokdavo per penkias dienas. Tačiau visi pinigus skaičiuoti mokėjo. Buvo ir protingų mokinių, kurie negalėjo mokytis kitose mokyklose, nes jų tėvai buvo neturtingi arba buvo iš asocialių šeimų. Ruošdavome drauge šventes“, - prisiminimais dalijosi senolė.

Dukra Rasa eidavo mamos pasitikti pusę devintos vakaro ir kiekvieną jos mokinį puikiai pažinojo. 

Buvo pakviesta susitikti su karaliene

Prieš dešimt metų pirmą kartą mūsų valstybės istorijoje Marijos žemę palietė Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II. Su ja susitikti buvo pakviesta ir Zinaida. Monarchė ir jubiliatė – vienmetės. Z. Jakavičienė sakė, kad karalienė jai pasirodė labai puiki ir paliko gerą įspūdį. Didžiuojasi, kad turėjo galimybę susitikti su tokia asmenybe. Karalienė kartą net sveikinimo atviruką jai atsiuntė.

Zinaida Rusnėje žinoma kaip skaniausią pienių vyną daranti moteris. Kaip jį daryti, kartą ji išgirdo per televiziją. Mielai pasidalino receptu ir su mūsų skaitytojais. Taigi, jums reikia pirmiausia priskinti 10 litrų pienių žiedų. Tuomet ant jų užpilti šaltą vandenį ir palaikyti 12 valandų. „Nusunkite žiedus ir juos vėl užpilkite šaltu vandeniu ir vėl laikykite 12 valandų. Nusunkto vandens neišpilkite. Po 12 valandų žiedus vėl nuspaudžiu. Vandenį supilu į vieną puodą. Įdedu penkis kilogramus cukraus ir dešimt gramų mielių. Išmaišau. Supilstau į specialius butelius, kad vynas išgyventų. Po trijų mėnesių, kai vynas išgyvena – nebeburbuliuoja, išpilstau į butelius. Šaltu būdu darytas vynas primena sausą vyną“, - savo receptą pristatė Zinaida. Todėl visus savo svečius savo rankomis darytu vynu vaišina.

Ir dabar senolė nesėdi rankų sudėjusi – lanko rusniškių kolektyvą „Dar pabūkime“, kur susirenka visos salos bendramintės.

Šiandien jubiliatė jaučiasi laiminga, nes dukra Rasa nestokoja savo meilės ir dėmesio. Turi du anūkus – Guodą ir Dominyką. Prieš naujus metus sulaukė ir proanūkio Leonardo.

Senjorės pragyventų metų sukauptas turtas – išmintis, santūrumas, širdies gerumas. Juo ir dalinasi su šeima bei artimaisiais. Juk širdis taip atsiliepia, kaip ji kalbinama.


Straipsnio komentarai

Daiva2016-02-07
gražu. labai gera skaityti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-02-06
ta rusnės seniūnė darosi panaši į žydrąją statinę. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
JP2016-02-06
Bet tai jau tas Simelionis tai trinasi prie kiekvienos senutes. IR dar uz musu pinigus tikriausiai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-02-06
žinot kaip sakoma galima sekti žmones galima sekti ir pasakas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?