Ventėje ir Laučuose vyko įnirtingos Lašininio ir Kanapinio kovos

2016-02-09, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Nors Užgavėnės - tik šiandien, tačiau jau sekmadienio popietę ventiškiai ir lautiškiai visus iš namų išviliojo suorganizavę turbūt triukšmingiausią žiemos šventę Užgavėnes, kurios tikslas – išvaryti žiemą ir greičiau prisišaukti pavasarį. 

Vyko daug įvairių varžytuvių

Abiejose šventėse dalyvavo gausus būrys persirengėlių, visais įmanomais būdais besistengiančių išvaryti žiemą iš kiemo. Ir nors buvo galima girdėti nuostabos pilnų balsų, sakančių, jog nelabai yra ką beišvaryti, mat saulė švietė ir sniego nė pėdsako nebuvo, tai šventinės nuotaikos susirinkusiems negadino.

Ventėje Užgavėnių šventę organizavo Ventės ir Šturmų bendruomenė, Kintų seniūnija bei Kintų Vydūno kultūros centras. Į renginį buvo pakviesti ir Juknaičių, Traksėdžių, Mingės bei Kintų bendruomenių aktyvistai. Todėl ir jie su gera nuotaika, apsitaisę gražiausiais apdarais, pasipuošę kaukėmis atskubėjo į Ventę.

Renginio metu netrūko geros nuotaikos. Įvairūs šiupinių bei blynų kvapai viliojo juos ragauti kiekvieną. Trankiai grojo, dainavo ir ragino šokti, dūkti įvairūs persirengėliai.

Vyko galybė varžytuvių, veikė „Gydykla“, į kurią buvo nešami žmonės neštuvais, kad juos pagydytų žaviosios daktarės, kurios negailėjo „vaistų“ ir „receptų“, kaip gydytis nuo vienokių ar kitokių ligų. Daug dėmesio skirta ir vaikams – jie patys galėjo pasigamint kaukę sau. Kiekvienas norintis galėjo pasidaryti ir asmenukes su kauke.

Suorganizuoti skaniausio šiupinio ir blynų rinkimai. Juknaitiškiai visus vaišino pačių išvirtu  šiupiniu, ventiškiai, traksėdiškiai, mingiškiai ir kintiškiai kepė blynus. Specialiai komisijai teko itin sunkus darbas - išrinkti, kas iškepė skaniausius blynus. To padaryti iškart nepavyko. „Visi blynai skanūs“, - teigė komisija. Tačiau ji buvo tiesiog priremta prie sienos ir  privalėjo paskelbti nugalėtojus. Po ilgų svarstymų priėmė sprendimą - skaniausius blynus pavyko iškepti Traksėdžių bendruomenės „Viltis“ aktyvui. Visoms į svečius užsukusioms bendruomenėms organizatoriai įteikė po maišą miltų.

Labai aršios kovos vyko tarp Kanapinio ir dviejų Lašininių - tėvo ir sūnaus. Jie stumdėsi, grūmojo vieni kitiems, virvę traukė. Tačiau Lašininiams po kautynių teko pripažinti kartų pralaimėjimą. Nugalėtojas Kanapinis džiaugėsi savo pergale. Tai reiškė, kad žiemai teks vietą užleisti pavasariui. Sudeginta Morė – svarbiausias Užgavėnių šventės akcentas. Ją gamino Kintų Vydūno kultūros centro kolektyvas padedant Kintų seniūnijai.

Ne tik šventė

Užgavėnių šventė suorganizuota ir Laučių kaimo bendruomenėje. Iš anksto Laučiuose visi pasiskirstė darbus – jaunimas buvo atsakingas už tai, kad šventės dieną visus pasitiktų graži ir sultinga Morė, bendruomenės taryba ypač vieningai organizavo įvairias linksmybes – žaidimus, gerą ir linksmą muziką, o Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Laučių filialas rūpinosi renginio vedimu ir jo įamžinimu fotonuotraukose.

Pirmiausia kaimo gyventojus sveikino ir kvietė į šventę arkliu pakinkytame vežime įsitaisę Lašininis ir Kanapinis. Susirinkusieji šoko ir dainavo visi – maži ir dideli, pagyvenę ir vos žengiantys pirmuosius žingsnius. Šventės metu visi buvo vaišinami karšta arbata, žuviene bei kareiviška koše, kurią virė Vileikių užkardos pasieniečiai.

Po įnirtingų Lašininio ir Kanapinio kovų visi džiaugėsi pastarojo pergale. Džiaugėsi ir Kanapinis, mat tai reiškė, kad gavėnia atėjo, kad dabar žmonės nuolat jį prisimins ir mylės, nes sausą maistą teks gardinti kanapių pienu. Ir šiame kaime suliepsnojo Morė, kurią Laučių jaunimas gamino net tris vakarus. Pasak bendruomenės pirmininkės Sonatos Dauskartės, šiemet ji buvo labai didelė – net kelių metrų aukščio. Visiems ši dama suteikė daug džiaugsmo, nes iki tol visos buvusios Morės buvo labai mažos, lieknos.

Tą pačią dieną Laučių kaimo bendruomenės taryba renginio dalyviams pristatė per praėjusius metus nuveiktus darbus, metų finansinę ataskaitą.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

mare2016-02-11
kad ir keli žmogeliai susirinko vis tiek šventė,,, Užtat į laikraštį pakliuvo :):):) Beje, Ventės rage šventė kur kas labiau pavykusi Komentaras patinka Komentaras nepatinka
more2016-02-10
liesos užgavėnės- su žuviene Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2016-02-09
Saunuoliai Liauciai,taip ir toliau...Sekmes Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-02-09
keista kad pristatoma kaip lietuviška šventė. kiek pamenu tai atsirado tik su ta cžvine nepriklausomybe ir tai sunkiai skynėsi kelią į lietuvių sąmonę. panašiai taip pat vėliau buvo įdiegtas ir halovynas. tos užgavėnės primena tą procesiją filme Boratas, kur ten žydais persirengę ėjo parade. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar karantinas pakeitė jūsų finansinę padėtį?