Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija – būtinybė

2016-02-17, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka
Kiekvienas brandaus amžiaus žmogus Lietuvoje privalo nenumoti ranka į širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją, o nuolat tikrintis savo sveikatą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Tai primena Valstybinės ligonių kasos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė. Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje vis dar išlieka tarp dažniausių mirtingumo priežasčių. Jei daugiau žmonių naudotųsi galimybe nemokamai pasitikrinti sveikatą pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, daugeliui iš jų pavyktų išvengti širdies ir kraujagyslių ligų.

„Visi privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti vyrai nuo 40 iki 55 metų ir moterys nuo 50 iki 65 metų turi teisę kartą per metus kreiptis į šeimos gydytoją dėl širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos. Medikas pacientui nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų šių ligų prevencijos planą“, – aiškino J.Grigarienė.

Jeigu paaiškėja, kad paciento rizika sirgti minėtomis ligomis yra didelė, tuomet jis siunčiamas į specializuotus centrus išsamesniems tyrimams.

Kartą per metus minėtoms amžiaus grupėms priskiriamiems pacientams gali būti nemokamai atliekami gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracijos kraujyje tyrimai, atliekama elektrokardiograma. Visi šie tyrimai programoje dalyvaujantiems pacientams nieko nekainuoja – už juos gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos PSDF lėšomis.

 

„Apmaudu, kad kai kurie žmonės nemato būtinybės nemokamai pasirūpinti brangiausiu savo turtu – sveikata. Jiems norime priminti, kad dažnai šios pavojingos ligos iš pradžių neturi jokių simptomų, o ligoniai net neįtaria, kad serga. Todėl net gerai besijaučiantiems žmonėms rekomenduojame dalyvauti prevencijos programoje ir užkirsti kelią pavojingoms ligoms“, – kalbėjo J.Grigarienė.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa – tai puiki galimybė pasitikrinti širdies veiklą ir kraujagyslių būklę, anksti nustatyti išeminį širdies ir kraujagyslių pažeidimą, jo atsiradimo tikimybę, išvengti ligos, neįgalumo ir mirties nuo ūmių komplikacijų: miokardo infarkto, insulto, periferinių arterijų trombozės.

VLK duomenimis, pagal šią programą pernai pasitikrino apie 239 tūkstančius žmonių, t. y. 7 proc. daugiau nei 2014 m. (223 tūkst.)


Straipsnio komentarai

..2016-02-18
grigarienė neskamba kaip lietuviška pavardė. ar turi leidimą gyventi ir grigarinti lietuvoje? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?