Atidarymo šventėje „Juknaičiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ prabilta ir apie problemas

2016-02-20, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Juknaitiškius linksmino šokių kolektyvas „Juknaičiai“.
Juknaitiškius linksmino šokių kolektyvas „Juknaičiai“.
Juknaičių kaimo bendruomenės nariai gausiai rinkosi į Valstybės atkūrimo dienos minėjimą, kurio metu vyko „Juknaičiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ atidarymas. Paaiškėjo, jog nėra taip lengva būti tituluota bendruomene.

Netrūko sveikinančių

Visus minėjimo dalyvius sutiko kaimo jaunimas. Jie kiekvienam atėjusiam į renginį padovanojo po kompaktinę plokštelę, kurioje - vienos dalies spektaklis „Beprotiškai fantastiškos Maestro Vytauto Kernagio dainos“ ir laikraštį „Naisiai“. 

Šventė prasidėjo vėliavų pagerbimu. Tris vėliavas - Lietuvos trispalvę, Juknaičių ir Mažųjų kultūros sostinių - įnešė bendruomenės vyrai. Netrukus visi drauge su moterų ansambliu „Vėjūne“, kurio vadovė - Jūratė Šukienė, giedojo „Tautišką giesmę“.

„Kaskart, minėdami valstybines šventes, prisimename praeitį. Šiandien prisiminkime vieną 1918 metų žiemos rytą, kai susirinkę įvairių profesijų, skirtingo išsilavinimo žmonės pasirašė nepaprastai reikšmingą mūsų istorijoje dokumentą – Valstybės Atkūrimo Aktą. Vasario 16-osios akto tekstą rengė Jonas Vileišis, Petras Klimas, Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, o pasirašė dvidešimt Tautos šviesuolių, Lietuvos Tarybos narių“, - priminė renginio vedėja Meilė Žadeikienė.

Susirinkusiuosius pirmiausia pasveikino Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys. Pasak jo, Vasario 16-oji – tai kovų kelias, aukų kelias, o jį pasiekėme todėl, kad lietuviai buvo vieningi, drąsūs.

„Mes galime prisidėti prie valstybės kūrimo savo kasdieniais darbais, stiprinant mūsų valstybės ekonomiką, gynybines galias. Mes esame dėkingi tiems dvidešimčiai vyrų, kurie, susirinkę 1918 metų vasario 16 dieną, priėmė itin svarbų mūsų valstybei dokumentą – atkūrė Lietuvos nepriklausomybę. Mes esame įsipareigoję jiems ir toliau stiprinti valstybės suverenitetą, gynybines galias“, - sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos Seimo narys Artūras Skardžius. Politikas džiaugėsi, kad Juknaičiai tapo viena iš dešimties mažųjų sostinių Lietuvoje ir atstovauja Klaipėdos regionui. Jis neabejojo, kad kultūros sostinės vardas bus pateisintas atkakliai dirbant, iškilmingai, gražiai, maloniai, bendruomeniškai švenčiant.

Gražiausias sveikinimo puokštes įteikė ir Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė, Ramučių kaimo bendruomenės „Navata“ atstovai. Tauragės rajono Mažonų seniūnas Jonas Samoška neslėpė –  Pagramančio bendruomenė, kuri yra viena iš mažųjų kultūros sostinių, teikė projektus ir nė vienas jų nebuvo patvirtintas. Bet Tauragės savivaldybės politikai buvo dosnūs. Bendruomenei skyrė 20 tūkst. eurų, kuriuos galės naudoti įvairių renginių organizavimui, kelionėms į kitas mažąsias sostines ir pan.

Žinia labai nustebino

Apie tai, kaip Juknaičiai tapo viena iš mažųjų Lietuvos kultūros sostinių, papasakojo Laimutė Barkauskienė. Mažoji Lietuvos kultūros sostinė - nacionalinis LR kultūros ministerijos ir Naisių kaimo bendruomenės inicijuotas ir vykdomas projektas. Judėjimas pradėtas siekiant skatinti mažų miestelių, kaimų kultūrinę veiklą, kūrybą, saviraišką. „Žinia, jog Juknaičiai tapo viena iš mažųjų Lietuvos kultūros sostinių, buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė telefonu paskambino ir pranešė, jog noriu jus pasveikinti tapus viena iš dešimties Lietuvos mažųjų kultūros sostinių. Pasakė, kad turėsime atstovauti Klaipėdos regionui. Iškart kilo klausimas – ką reikės daryti? O ji pasakė, kad nieko nereikės, tik darykite tai, ką darėte iki šiol – šokite, dainuokite, organizuokite renginius ir, aišku, nepamirškite apie tai pasigarsinti, kad matytų ne tik Šilutės rajono, bet ir Klaipėdos regiono žmonės", - kalbėjo pirmininkė. Ji priminė, kad iš kultūros sostinių idėjos autoriaus Ramūno Karbauskio sostinės vėliavą priėmė Juknaičių seniūnas A. Gaubys bei jaunimo atstovai Mireta Kačerauskaitė ir Vytautas Barkauskas.

Lėšų neskiria

Praėjusių metų rugsėjo mėnesį juknaitiškiai kartu su kitų devynių mažųjų kultūros sostinių atstovais buvo pakviesti į sostinę, kur Seimo rūmuose įvyko visų jų bendruomenių, kultūros centrų ir meno kolektyvų vadovų susitikimas.

„Posėdžio metu tikėjomis sužinoti geresnių naujienų. Statusą suteikė, tačiau kaip jį įgyvendinti? Lėšų tam niekas nedavė. Rašėme projektus. Tačiau Lietuvos kultūros taryba nepatvirtino nė vieno projekto, pateiktų iš mažųjų kultūros sostinių. Kultūros mecenatas R. Karbauskis, kuris ir buvo šio projekto iniciatorius, skyrė 3 tūkst. eurų. Jie jau bendruomenės sąskaitoje“, -  dėstė L. Barkauskienė. Pasak jos, pilnas autobusas juknaitiškių - meno kolektyvų narių, bendruomenės atstovų, moksleivių - vyko į Vilnių, kur dalyvavo ir Katedros aikštėje vykusio projekto „Naisiai - mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2015“ renginyje. 

Mažosios Lietuvos kultūros sostinės turi ne tik savo kaimuose organizuoti renginius, per 2016-uosius aplankyti kitas devynias sostines bei buvusią sostinę Naisius, pristatyti save, savo kraštą.

„O tai jau labai plati geografija. Kelionės išlaidos didelės. Bet, kaip ir visuomet, bendruomenė randa išeitį. Šiandien mažosios kultūros sostinės vartus atvėrėme. Juos po truputį vėrėme ir po truputį buvo praverti. Karuselė sukosi po truputį, o dabar ji įgaus pagreitį“, - sakė L. Barkauskienė.

Po oficialių kalbų juknaitiškius linksmino šokių kolektyvas „Juknaičiai“, kurie, kartu su vadove Loreta Margarita Černeckiene, džiugino tautiniu menu. Visus sužavėjo ir Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė Giedrė Juknevičiūtė, Kauno valstybinio muzikinio teatro pianistė Rūta Blaškytė, Kauno nacionalinio dramos teatro aktorius Petras Venslovas, kurie atliko poetinę-muzikinę impresiją „Yra tiktai Tėvynė“.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

..2016-02-20
garbėtroškinių paraduotojų vaivorykščių seilėjimaisi Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?