Įstrigęs riešutas dvimečio nosyje – neįveikiama problema Šilutės medikams?

2016-02-20, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Praėjusią savaitę itin daug streso išgyveno šilutiškė Dovilė Ivanauskienė, kurios dvejų metų mažylis į nosį įsikišo riešutą. Atrodo, tik riešutas nosyje, tačiau pagalbos VšĮ Šilutės ligoninės medikai, anot mamos, taip mažamečiui ir nesuteikė. Vėliau ji iš Klaipėdos vaikų ligoninės medikų sužinojo, jog tokie atvejai vaikams labai pavojingi ir dėl to atsiranda pavojus net mažylio gyvybei. Kas būtų prisiėmęs atsakomybę, jei tam vaikui likimas nebūtų toks palankus ir jo gyvybė būtų nutrūkusi? Kodėl regioninės ligoninės statusą turinčioje Šilutės ligoninėje taip ir nebuvo suteikta pagalba mažamečiui?

Klaipėdoje skubiai suteikė pagalbą

„Įvyko viskas staiga. Buvo Užgavėnių vakaras. Šalia manęs buvęs sūnelis užsimanė riešutų tuomet, kai keturmetė jo sesutė valgė juos. Staiga jis riešutą įsikišo į nosį. Buvo apie 21 val. Puoliau skambinti 112, susisiekiau su greitąja, kuri pakankamai greitai atvažiavo ir išvežė mus į Šilutės ligoninės Priėmimo skyrių. Čia atsisėdome su sūnumi ir laukėme. Niekas net neapžiūrėjo mažylio. Gydytojai pasakė, kad jie ne specialistai ir negali padėti. Tvirtino, kad neturi ir reikalingos įrangos. Priimamojo darbuotoja skambino kažkam, domėjosi, kas galėtų iš gydytojų mums padėti. Po gerų 40 minučių paaiškėjo, kad vis dėlto nėra specialisto. Tada jie pradėjo svarstyti vežti mus į Klaipėdos vaikų ligoninę ar ne.“, - dėstė dvimečio mažylio mama D. Ivanauskienė. „Kas per svarstymai, vežti ar ne? Medikai pasakė, kad turi tik du greitosios medicinos pagalbos automobilius ir kas atsitiks, jei bus rimtas iškvietimas, o jų nebus Šilutėje. Gavosi taip, kad mano iškvietimas buvo nerimtas. Išgirdus tokius žodžius, nieko nelaukus pasiskambinau draugams, nes vyras dirba užsienyje ir išvažiavome patys savo transportu į Klaipėdą taip ir nesulaukę pagalbos. Pasiėmėme tik siuntimą. Klaipėdoje labai skubiai buvo suteikta pagalba. Man tai pikta, atvažiuoja greitoji ir nežino, kokie yra mūsų specialistai. Domėjausi, gal greitoji galėjo iškart vežti pacientą į Klaipėdos gydymo įstaigą. Kodėl jie to nedarė, jei žinojo, kad LOR gydytojo vakarais nėra, kad niekas negalės mums suteikti pagalbos?“, - pykčio neslėpdama pasakojo dvimečio mama Dovilė

D. Ivanauskienė teigė, kad nuvykus į Klaipėdos vaikų ligoninę, LOR gydytojai klausė, ar bandė ištraukti riešutą, ir perspėjo - niekada nebandyti gyvenime to daryti patiems, nes jį galima pastumti giliau ir labai pakenkti vaikui. „O Šilutėje paklausė, ar nebandžiau pati su pincetu traukti. Vaikas net neleido priliesti prie nosytės. Pradėjęs verkti net dar giliau riešutą įtraukė“, - savo išgyvenimais dalinosi moteris.

Klaipėdoje medikai pasakė, kad šį kartą viskas baigėsi laimingai. Buvo reali tikimybė, jog svetimkūnis iš nosies galėjo patekti į kvėpavimo takus. Taip nutikus vaikas galėjo net mirti. Pasak Dovilės, laimė, kad sūnus nurimo, net užmigo ant rankų, nes  jei būtų draskęsis, galėjo atsitikti  visiškai kitaip. „Trūksta Šilutės medikams atsakingumo, žinių. Liūdina Šilutės medikų darbas. Pirmą kartą teko susidurti su tokiu abejingumu ir aplaidžiu jų darbu“, - tęsė moteris.

Dirba pagal patvirtintas tvarkas

Kodėl greitoji pagalba iš namų nevežė mažylio iškart į uostamiesčio vaikų ligoninę, nors puikiai žinojo, kad LOR specialisto vakare nebus Šilutės ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje? Šio klausimo paklausėme Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus Liutauro Indriuškos. Pasak jo, ligoniai iš namų ar įvykių vietų vežami į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Tokia yra patvirtinta Sveikatos apsaugos ministerijos tvarka. Į Klaipėdos gydymo įstaigą galima vežti tik tam tikrais atvejais, kuomet pacientus ištinka insultas, infarktas arba rimtos traumos. „Čia yra tam tikrų niuansų. Pavyzdžiui, insultas turi būti įvykęs ne anksčiau kaip prieš 2 valandas, nes dar reikia įvertinti ir nuvežimą. Ne klasterinės ligos atvejais vežame į artimiausią priėmimo skyrių“, - informavo vadovas.

Greitosios medicinos pagalbos brigada teikia paslaugą Šilutės rajono gyventojams ir žmonėms, kurie papuolė į įvykį Šilutės rajono teritorijoje. „Dabar pacientus reikia vežti į ligoninės priėmimo skyrių, nes pagal statusą, Šilutės ligoninė turi licenziją vidaus ligų, akušerijos-ginekologijos paslaugoms teikti. Todėl galime vežti į Šilutės ligoninės priimamąjį. Jei  dėl kažkokių atvejų paaiškėja, kad kažkas tą dieną nedirba ar pan. Ligoninė turi savo greitosios pagalbos automobilius. Jie skirti pervežti pacientus iš ligoninės į ligoninę. Kodėl jie to nedarė, reikia klausti jų. Jei jie manė, kad pacientui reikėjo kitokios paslaugos, kurios jie negalėjo suteikti. Būna atvejų, kad kreipiasi į mus, samdo mus. Šiuo atveju į mus nesikreipė, kad mes nuvežtume pacientą į ligoninę“, - dėstė L. Indriuška.

Jei Šilutės ligoninė pasinaudoja Greitosios medicinos pagalbos paslaugomis, tuomet ji už jas turi atsiskaityti. Pirminės sveikatos priežiūros centrui lėšos iš specialaus fondo už tokius pervežimus nėra gaunamos. „Bet kokį pacientą, atvežtą į priėmimo skyrių, turi apžiūrėti gydytojas. Tik jis nusprendžia, ar pacientą reikia pervežti į kitą ligoninę. Mes, greitoji pagalba, kuri pacientui pagalbą teikia namuose, įvykio vietose, suteikiame iki priėmimo skyriaus“, - tvirtino direktorius.

„Greitoji turbūt pasielgė teisingai“

Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus teigė apie šį atvejį žinantis. Pasak jo, tokiais atvejais mažamečiai siunčiami į Klaipėdos vaikų ligoninę, nes reikalingi specialūs medicinos įrankiai. „Kitą kartą šalinant svetimkūnius iš kvėpavimo takų, galima, ypač vaikams, padaryti bėdų. Nežinau, kaip ten Klaipėdoje, bet paprastai tokiems mažiems vaikams duoda narkozę. Tačiau pas mus būtų sudėtinga atlikti tą procesą. Paprastai siunčiame vaikus į Klaipėdą greitosios pagalbos automobiliu. Ta situacija buvo tokia, bent jau man paaiškino, kad tėvai pageidavo važiuoti patys“, - kalbėjo Šilutės ligoninės vadovas.

Kodėl tada, pasak mažylio mamos Dovilės, beveik 40 minučių jie praleido Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje ir niekas jos sūnaus net neapžiūrėjo? Kodėl iškart nebuvo vežami į Klaipėdos vaikų ligoninę, kai visi žinojo, jog reikalingų specialistų skyriuje nebus? „Per tą laiką, kai žmonėms atrodo, jog niekas nieko nedaro, gydytojas susiskambina su mūsų bei Klaipėdos specialistais, tariasi. Visokių situacijų būna. Kai svetimkūnis būna negiliai, pašalina ir čia. Suaugusiems mes šaliname. Greitoji turbūt pasielgė teisingai, kad atvežė ir parodė. Tik gal tas vaikiukas turėjo važiuoti ne tėvų mašinoje, o greitosios pagalbos automobiliu. Bent man sakė, kad tėvai pageidavo jį patys nuvežti, medikai ir išleido. Sunku komentuoti toje vietoje nebuvus.“- dėstė vyriausiasis gydytojas.

Situacijos skirtingos

2012 metais Šilutės ligoninei suteiktas regioninės ligoninės statusas. Ar neturėtų būti specialistai, kurie  suteikti pagalbą ir, pavyzdžiui, vaikui, kuris į nosį įsikišo svetimkūnį? „Vaikų ligos, jų įvairūs susirgimai koncentruojami vaikų ligoninėse. Pas mus artimiausia yra Klaipėdoje. Šiuo atveju reikalingas vaikų LOR gydytojas, kuris truputėlį kitaip žiūri. Visų paslaugų, kurios teikiamos Klaipėdoje, Kaune ar Vilniuje, mes neteikiame. Ir ne viena ligoninė jų neturi“, - dėstė D. Steponkus.

Jei vaikui būtų kas nutikę, jei jis būtų net miręs, kas už tai būtų prisiėmęs atsakomybę po to, kai jis apie 40 minučių laukė pagalbos Šilutės ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje ir jos nesulaukė? „Sunku pasakyti, kas čia būtų atsakę. Retai vaikai įtraukia į kvėpavimo takus svetimkūnį. Yra spazmai. Neįmanoma. Nebent būtų kažkokios kitokios bėdos dėl kažkokių kitų anatominių požymių. Tik reikia saugiai svetimkūnį pašalinti. Šalinimo metu gali taip nutikti. Blogiausia, kas galėtų būti, jį tiesiog nurytų. Tai gali įvykti ir po minutės, kitos“, - tikino vyriausiasis ligoninės medikas. Jis pripažino – pakankamai nemaža problema svetimkūniai vaikų nosyje. Ji gana dažnai pasitaiko. Ar visais atvejais vaikai su svetimkūniu vežami į Klaipėdos vaikų ligoninę? Pasirodo, ne. Būna atvejų, kuomet jie pašalinami ir Šilutės ligoninėje, mat kiekvieną kartą būna skirtingos situacijos.

Kyla klausimas: kaip Šilutės medikai nustato, ar vežti vaiką į Klaipėdą ligoninę, ar svetimkūnį gali pašalinti jie, jei anot Dovilės, jie jos sūnaus net neapžiūrėjo?

Klaipėdoje riešuto traukimo procedūra truko vos kelias minutes. „Riešutą mums ištraukė per kokias porą minučių - įkišo į nosytę tokį medicininį instrumentą, panašų į nėrimo vašelį, užkabino riešutą ir išėmė. Ar nejuokinga? Procedūra truko 5 min, o nervuotis ir pergyventi reikėjo 2 val. Norėjau savo situaciją papasakoti todėl, kad jei kitoms mamoms atsitiktų kažkas panašaus, kad jos žinotų ir reikalautų, jog vaikas būtų vežamas tiesiai Klaipėdos ligoninę,“- pabaigoje sakė Dovilė.


Straipsnio komentarai

Onute2016-02-22
Greitoji atveze mano broli i priemimo skyriu,bet prie jo niekas nepriejo kol neatvaziavau pati ir nepakeliau ''gazo'' tipo nespejam daug pacientu,matom visi ju darba.Tegul uzleidzia vieta jaunimui ,jie dar turi sazines,pades zmogui. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nukentejusysis2016-02-21
O ka musu ligonine ir GMP skyrius gali padaryti? Ar jie isvis kokianors veikla uzsiima? Kielviena menesi po nauja straipsni. Ir visad medikai teisus. O musu pacientu gyvybes ir sveikata bevertes. Kiek galima kenten toki elgesi? Linkiu patiems patekti i panasias situacijas. Gal patys susiprotesit ir pradesit dirbti kaip zmones. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2016-02-21
Aš net neabejoju kad čia daktarų palaikančius komentarus rašo jie patys arba jų giminės. O vyr.gyditojas turi palaikyti savo lizdą. O kada mūsų daktarai dirbs kompetitingai savo darbą- dar vis neaišku. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
geras užstojimas tik kažin kiek sumokėjo jum 2016-02-21
kai savo subines nori iš bėdos išsukt jie tokie padorus palieka kaip nekalti avinėliai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Birutė Budrikienė2016-02-21
Su didžiausia pagarba turiu pasakyti ir padėkoti ..... yra ir Šilutės ligoninėje profesionalių ir padorių gydytojų .... ačiū jiems. Bet taip pat su liūdesiu turi pasakyti, kad be galo daug abejingumo kito (ligonio) skausmui. Deja, profesionalumo mažai. Teko išklausyti priėmimo skyriaus gydytojo priekaištus, kad nutraukėme sapnus, nors dar tebuvo vos puse dvyliktos nakties ..... Dar teko stebėti vaizdą... GMP atvežė į priėmimo skyrių gulintį žmogų su kraujuojančia apibintuota galva. Nulaipino, pasodino, laukė žmogus. Atėjęs gydytojas pasakė padaryti rentgeno nuotraukas. Žmogui ryškiai sutrenkta galva. Darbuotoja pakvietė žmogų eiti (eiti???) į rentgeno kabinetą, žmogus svyruodamas pakilo ir eina, o kad nenugriūtų darbuotoja jam patarė įsikibti į sieną. Pakraupti galima nuo tokio profesionalumo. Gydome ar dar labiau pakenkiame?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
aš iš dangaus neištraukiu tokiu vėju ir žinau ka rašau 2016-02-21
pone danute aš geriau žinau kur mano mamai buvo atlikta tokia operacija skydliaukės ar aš iš oro nerašau tokiu vėju kaip viena kaimynė puse metu vaikščiojo prie vienos daktarės tokios PETROŠIENĖS tipo ji gydė nuo plautčiu uždegimo su parecetamoliu ir aspirinu ir arbatikėm o kol tam žmogeliui pakilo temperatura iki 40 ir buvo išvešta į klaipėdos ligonine o ten nustatė kaip visi metai tuperkuliozė Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šilutiškė2016-02-21
Prieš kurį laiką suaugusio žmogaus ausyje, bevalant ausį, įstrigo vatos gabalėlis.Buvo savaitgalis, nuvykus į Priėmimo skyrių Šilutės ligoninėje....padėti medikai niekuo negalėjo.Teko vykti į Klaipėdą.O ten gydytojai negalėjo atsistebėti, kad dėl ausies praplovimo reikia vykti į Klp. Tad visai nesistebiu ir šia situacija.Tokia jau ji, ta realybė... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Danute2016-02-21
Skydliaukės Šilutėje tikrai neoperavo. Be to. kraujo vėžys nėra užkrečiama liga, gali šsivystyti sepsis, bet tik ne kraujo vėžys. Cukraus kiekį kraujyje tikrinasi ir reguliuojasi patys ligoniai, nei vienas gydytojas nestovi prie ligonio ir nežiūri , ką jis valgo. ar laikosi režimo. Taip kad, norit komentuoti, visų pirma rašykite tiesą. Ir dar vienas pastebėjimas. Mielos mamytės, jūs pykstate ant visko ir visų, stresuojate dėl niekų, keikiate Šilutės medikus, tai kodėl iš karto nesėdate į mašiną ir nevažiuojate į Klaipėdą. Sutaupytumėte laiko... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
liuks musu šilutės daktariukai 2016-02-21
tas pats buvo su mano mama sydliaukia operavo tai krauja užkretė ir kraujo vėžiu susirgo kol klaipėdoi neperpylė krauja ir visada turi tikrintis o tėvui nuo cukraligės sumažino insulina tai atsidurė renimacijoi Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kestas2016-02-20
Mano tevui pries kokius 5 metus Silutej priemime suteike pirma pagalba.kiek galejo tiek.bet nustebino,kad siame amziuje net kateterio neturejo. Sudure adata paleido sistema ir prie rankos pririso pagali.atseit nebuvo. Kazkas baisaus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Sandra2016-02-20
Nesekite pasakų, kad vežate su insultu į Klaipėdą. Reikėjo ne mažai įdėtivargo ir... kad pagaliau išvežtų į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Ten gydytojai buvo nustebę, kad šitokį ligonį nevežė iškarto į Klaipėdą.Ačiū Dievui ir Klaipėdos gydytojams, kad jis sveiksta. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-02-20
daktarų grupuotė ir klaipėdoje daktarų grupuotė. čia straipsnis bando sudaryti įspudį kad klaipėdoje yra kažkaip kitaip negu šilutėje. Čia kažkas panašaus į tas arabų pasakas apie oazes dykumoje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
na ka galima dar pridurt 2016-02-20
ir vėl superiniai šilutės daktarai nepasijudino ar kyšiu negavo pakankamu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?