Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

2016-03-07, sam.lrv.lt
sam.lrv.lt nuotrauka
sam.lrv.lt nuotrauka
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet Lietuvoje diagnozuoti 22 susirgimai meningokokine infekcija, keturi iš susirgusiųjų mirė. Visi mirusieji – vaikai, kurių vyriausiajam – septyneri metai. Pernai mūsų šalyje užregistruotos septynios mirtys nuo šios infekcijos.
 
ULAC medikai primena, kad meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Ligos sukėlėjas - gramneigiama bakterija Neisseria meningitidisEuropoje labiausiai paplitę ir dažniausiai susirgimus sukelia B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų - vidutiniškai 3-4 dienos.

Didesnę riziką susirgti meningokokine infekcija turi: rūkantys asmenys, vaikai kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo, persirgus gripu ar kitomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, esant nusilpusiam imunitetui.

Simptomai: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas.

Prevencinės priemonės:
  1. užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis;
  2. antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu;
  3. reguliariai plauti rankas;
  4. laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  5. reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  6. skiepai.

MENINGOKOKINĖS INFEKCIJOS EPIDEMIOLOGINĖ SITUACIJA LIETUVOJE

Lietuvoje užregistruoti meningokokinės infekcijos atvejai (2010-2015 m.)
Metai Meningokokinės infekcijos atvejų skaičius
2010 50 (7 mirtys)
2011 80 (7 mirtys)
2012 83 (9 mirtys)
2013 89 (11 mirčių)
2014 71 (5 mirtys)
2015 74 (7 mirtys)

2016 m. sausio – kovo mėnesiais užregistruoti:
VAKCINACIJA
Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Nes tik šeimos gydytojas ar pediatras įvertinęs Jūsų vaiko/suaugusio asmens sveikatos būklę – gali nuspręsti ar vaikas/suaugęs asmuo gali būti paskiepytas.


Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistai

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?