Didžiausias Baltijos šalyse vėjo jėgainių parkas: nauda ir ūkininkams, ir bendruomenėms

2016-03-30, Stasys BIELSKIS
Pagėgiuose apsilankęs UAB „Amberwind” generalinis direktorius Egidijus Simutis sakė: „Mes prisidedame ir prie Pagėgių krašto infrastruktūros, ir gyvenimo sąlygų žmonėms gerinimo“.
Pagėgiuose apsilankęs UAB „Amberwind” generalinis direktorius Egidijus Simutis sakė: „Mes prisidedame ir prie Pagėgių krašto infrastruktūros, ir gyvenimo sąlygų žmonėms gerinimo“.

Pagėgių savivaldybę pasiekė džiugi žinia – paaiškėjo, kad jos teritorijoje šiemet jau pradėjo veikti didžiausias Baltijos šalyse iš visų iki šiol pastatytų vėjo jėgainių parkas. Ir antra, šis parkas duos didžiulę naudą vietos gyventojams ir bendruomenėms. Pagėgių savivaldybė kasmet iš vėjo jėgainių eksploatuotojų gaus po 450 tūkst. eurų mokesčių. Tai aštuntoji dalis Savivaldybės pajamų biudžeto.

Planuojama, kad metinę elektros gamybą iš vėjo šalyje šis vėjo jėgainių parkas padidins ketvirtadaliu. Per metus jis pagamins tiek elektros, kiek vidutiniškai sunaudoja 35 tūkst. namų ūkių. Į parką investuota apie 110 mln. eurų.

Naujasis parkas išsidėstęs 2 500 ha plote. Jį sudaro 30 jėgainių, kurių bendra galia - 73,5 MW, o per metus jis pagamins 200 GWh elektros. Praėjusiais metais vėjo jėgainės Lietuvoje iš viso pagamino 806,3 GWh elektros.

Šis vėjo jėgainių parkas gerokai papildys Pagėgių savivaldybės biudžetą. Parko savininkė UAB „Amberwind“ aštuntadaliu padidins Savivaldybės gaunamas pajamas iš mokesčių. Susitarta, kad dešimt metų, nuo 2014-ųjų iki 2024-ųjų, vėjo jėgainių eksploatuotojai Savivaldybei ir gyventojams teiks 14,5 tūkst. eurų paramą. Po 3 tūkst. eurų kasmet gaus ir seniūnijų, kurių teritorijoje pastatytos jėgainės, bendruomenės.

Toks UAB „Amberwind“ ir keturių Pagėgių krašto bendruomenių susitarimas buvo pasirašytas 2014 metų birželio mėnesį. Tuomet dėkodamas dar tik už būsimąją paramą Kentrių kaimo bendruomenės pirmininkas Romualdas Mančas sakė, kad bendruomenei tai yra dideli pinigai, jų niekada nebus per daug. Jis pažadėjo investuotojams, kad šie pinigai tikrai nebus išleisti pavėjui. Už paramą dėkojo ir kitų bendruomenių pirmininkai.

Nuo 2015 metų Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimu nekilnojamojo turto mokestį padidinus nuo 1 proc. iki 3 proc., „Amberwind“ kasmet vien tik šio mokesčio forma į Savivaldybės biudžetą sumokės daugiau nei 450 tūkst. eurų. Planuojama, kad šiais metais Savivaldybės pajamos iš mokesčių bus 3 mln. 809 tūkst. eurų, tad „Amberwind“ indėlis sudarys aštuntadalį visų pajamų.

„Tokiu būdu, investuodami į inovacijas ir žaliąją energetiką, mes prisidedame ir prie Pagėgių krašto infrastruktūros, gyvenimo sąlygų žmonėms gerinimo“, – „Šilokarčemai“ sakė UAB „Amberwind“ generalinis direktorius Egidijus Simutis, pasidžiaugdamas, kad pagėgiškiams pasisekė, nes vėjo jėgainių vietos pasirinkimą nulėmė geros gamtinės sąlygos.

E. Simutis paaiškino, kad Pagėgių krašte dėl vadinamojo „marių koridoriaus“ gamtinio reiškinio pučia stipresni nei vidutiniškai Lietuvoje vėjai. Todėl ši vieta buvo pasirinkta dar prieš penkerius metus, įsigyta čia žemės ir pradėta statyti jėgaines. Parko statyba užtruko dvejus metus.

„Amberwind“ šiame parke pastatė naujausios kartos „Enercon GmbH“ jėgaines. Jų bokštų aukštis siekia nuo 73 iki 134 metrų.

Statybos valdytojo Tadeušo Konkovskio duomenimis, įrengiant jėgainių pamatus buvo iškasta apie 20 tūkst. kubinių metrų grunto, pamatams įrengti panaudota apie 1 900 tonų armatūros ir daugiau nei 15 tūkst. kubinių metrų betono.

Net ir parko statybos darbai atnešė naudos Pagėgių savivaldybei. Statant šį parką Pagėgių savivaldybėje buvo suremontuota ir nutiesta daugiau nei 25 kilometrai kelių, atliktas melioracijos sistemų remontas ir daug kitų infrastruktūros vystymo darbų. Dvejus metus statybvietėje dirbo daugiau nei 120 lietuvių ir užsieniečių. „Kai jėgainių parkas pradėjo veikti, vietinius gyventojus įdarbinome priežiūros darbams, – teigė T. Konkovskis.

Vėjininkų nauda džiaugiasi ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis. Jis „Šilokarčemai“ sakė, kad Savivaldybė nebūtų savo jėgomis pajėgusi sutvarkyti tiek kelių, džiaugiasi ir ūkininkai bei bendrovės, išnuomavusios savo žemes, ir už tai gausiančios sutartą nemažą užmokestį. „Pagėgių savivaldybei, kuri gaus po tris procentus turto vertės mokesčių, tai yra didžiulės pajamos – beveik po pusę milijonų eurų kasmet,- pasakojo meras. – Kur tuos pinigus panaudosime? Tarsimės su Savivaldybės taryba, bendruomenėmis, bet, aišku, nereikia pamiršti ir tai, kad mes turime skolų, reikės lėšų vykdomiems projektams. Reikia atsigręžti ir į švietimą. Manau, jog dalis pinigų atiteks ir būsimojo baseino su pramogų centru, kuris kitais metais jau veiks, eksploatavimo išlaidoms padengti. Vienais metais naudosime vienur, kitais metais – kitur, nes tos pajamos bus kiekvienais metais. Tos lėšos tikrai nebus nei pravalgytos, nei bereikalingai išleistos. Bus investuotos į kultūrą, o gal žmonės pasakys, kad reikia kurią nors gatvę remontuoti ar pan.“.

Kiekviena vėjo jėgainė užima po 0,6 ha sklypą. Tad pajamų, pardavę savo žemes, gavo ir žemdirbiai. Daugiausia sklypų jėgainių statytojams pardavė žemės ūkio kooperatyvas „Lumpėnų Rambynas“ – 4, ūkininkai: Arvydas Kelneris -2, Remigijus Kelneris ir jo dukra Indrė Kelnerytė-Vasilaiuskienė – po 1. O Vilkyškiuose gyvenantis ir Lumpėnų seniūnijoje ūkininkaujantis Alfonsas Jurkūnas, pardavęs savo žemės sklypą vėjininkams, „Šilokarčemai“ sakė besidžiaugiantis tokiu sandoriu, nes iš to dabar turintis akivaizdžios naudos.


Straipsnio komentarai

vai vai2016-04-05
Nu pagėgiu melagiai,su balandźio pirmaja Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2016-03-31
Puikus TT biznis. Įdomiausia -bendruomenių palankumas, kurių pirmininkai irgi TTuškininkai. Normalios bendruomenės tokiai plėtrai nepritartu. Pradažnos škūros :) Daug ką pasako - didžiausias parkas Baltijos šalyse - manote kiti durniai?.. Manu , kad vietiniai yra tikri durniai. Siūlau dar danu kiaulininkus pasikviesti. :)) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pagegiai2016-03-31
vai kaip dziaugiasi meras kad pinigu bus,savo kisene papildes,pastatys dar viena fontana salia pagegiu sav. ir ziures per langus,o kur stovi vejo jegaines kaimuose - spyga taukuota,ne vienas gyventojas nesidziaugia sia draugija-vegainemis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
qwe2016-03-30
O kelius kaip sugadino ,kol statė tuos malūnus.Kas žino,ar kada kam nors rūpės juos sutvarkyti.? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to Dziaugiates2016-03-30
tu negalvok kad yra tokie laikai kai galima kažką sakyti apie kažkokias neteisybes, blogybes ir kažkas darys tvarką ar teisingumą. Darys tik taip kad atrodytų jog yra tvarka - ty bus daromas tas kuriam čia kažkaip kažkas neįtinka toje įdiegtoje drąsiųjų kelėnų kąstų sistemoje priklausant tai kastai kur turėtų būti mažesni už aguonos grūdelį. Tie visi vėjo malūnai tai tik parodo ant kiek yra iškreipta visa energijos kainų politika, kad gali tai naudoti kaip agresijos ginklą kad užsigrobti žemes ir jūras. Tad čia yra kitokie malūnai ir malama kitokios grūdinės kultūros negu aiškina cžvistėliai. Tad nebūkime don kichotais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Dziaugiates2016-03-30
valdininkai pelnu del veju jegainiu? Kita vertus Piktupenu gyvenvieteje tos VJ dziaugsmo daug kam ir nekelia.Padaznejo zmoniu mirtys ,susiijusios su sirdimi,kraujagysliu ligomis. Patikekit...girdisi nuo tu jegainiu kaip zeme bilda. Keisciausia yra tai,kad pres statant tas jegaines "isnyko" ambulatorija,kuri ypac reikialinga gyventojams suteikiant pirmine medicinine pagalba. Isteige savo ambulatorija vienas Pagėgių šeimos centras,pritrauke is valst.ambulatorines istaigos(kuri tam Pagegiu seimos centrui atejus,buvo tiesiog uzdaryta ) zmones prie saves,pabuvo penkeris metus ir CIAAUUUU-isnyko,ambulatorijos namas buvo parduotas privaciai. Noretusi paklausti-Kodel apie tai nesidomi savivaldybes valdininkeliai,atstovaujantys net ir sveikatos sudaryta komiteta? Kaip jie pakomentuotu si atveja? Patogaus susiiekimo gyventojai neturi,daugumoje pagyvene zmones ne visi vairuoja automobilius, vaistukus susileisti tenka vykti i Pagegius,Taurage. Sakot-pelnas? Tai darykit del zmoniu kad butu pirma uztikrinta ju sveikatos prieziura. Juk pirmiausia tai rupinamasi zmoniu sveikata-sveika visuomene gali daug daugiau nuveikti tiek savo ,tiek bendram visuomenes labui. O gal yra kokia tai "programa" pamazu sunaikinti sveikata skundzianciuosius ? Jokie pinigai nebepades ,kad zmogus patiketu esama valdzia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-03-30
man rodos didžiausia nauda yra viešbučiui deims nes ten tie vėjininkų darbininkai apsigyveno kaip kokiame bendrabutyje jau neaišku kiek laiko. turbūt metai jeigu ne daugiau. nemažai ten jų kelios dešimtys. turbūt europos sąjunga finansuoja per kažkokius projektus? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Mėšlas, mėšlas ir dar kartą mėšlas2016-03-30
Straipsnis, kiekvienam pradinės mokyklos mokiniui suprantama, užsakytas ir nupirktas. Parodykite nors vieną ten sutvarkytą ir išasfaluotą kelią. Tokių nėra. Meras išmoko iš Šilutės buvusio mero, Laužiko, daryti biznį. Ima pinigus milijonais ir sako, kad savivaldybei būtina, nes nėra lėšų. O kad jėgainės be jokių techninių leidimų, brokuotos statomos šalia žmonių sodybų, tas jiems nė motais. Svarbu, kad meras pinigų dabar turi. Ir naujų, turtingų draugų, jėgainių savininkai. Galės savo kiaušinius ir toliau šildyti ir dejuoti, kad nėra lėšų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nesvarbu2016-03-30
Vagiu kompanije skolu mat prisidare .Nereikejo Komski Vokti ir nebutu tu skolu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka