Šilutėje senoliai gluosniai „kerpami“ pirmu numeriu

2016-03-28, Edvardas LUKOŠIUS
Prie buvusios Šilutės pradinės mokyklos senoliai gluosniai prižiūrimi šitaip.
Prie buvusios Šilutės pradinės mokyklos senoliai gluosniai prižiūrimi šitaip.

Šilutėje, šalia buvusios pradinės mokyklos belikę trys senoliai gluosniai. Pastebėta, kad vienas iš jų jau „nukirptas“ pirmu numeriu.

Senieji šilutiškiai praeidami į juos žiūri su gailesčiu. Juk Lietuvos regionų savitumas yra kultūros paveldo dalis. Visi žinome, kad Mažosios Lietuvos kraštovaizdį puošia įspūdingi seni medžiai bei galingų medžių alėjos.

Tačiau pernai, žiemos pabaigoje, Želdynų apsaugos komisijos sprendimu, Šilutėje, prie Pamario pagrindinės mokyklos stadiono, išpjauta 10 senolių gluosnių, o vietoje jų pasodinti klevai.

Vakar, kovo 24-ąją, šalia buvusios pradinės mokyklos, prie muziejaus pastato tvoros, nugenėtas vienas iš trijų likusių gluosnių.

Pasak šilutiškio Egidijaus Vidrinsko, Želdinių priežiūros problema ir toliau išlieka. Šilutės rajono savivaldybėje yra Želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, kurios veikla ir toliau yra slapta, nes apie miesto medžių pašalinimą sužinome tik pjūklams gaudžiant.

Nuotraukose užfiksuotas trapusis gluosnis (Salix fragilis L.). Prieš 20 metų jie buvo „tvarkomi“, kaip tuomet sakyta, siekiant, kad jie atgautų pamario kraštui būdingą išvaizdą. Tai yra, nuolatos, kas penkerius metus ir dažniau, turėjo būti nupjaunamos visos naujai išaugusios šakos tam, kad kamieno viršuje susiformuotų vadinamoji galva (vok. Kopf, nuo to ir kilęs pavadinimas Kopfweide). Kiekvienas genėjimas - medžio žalojimas, todėl siekiant tikslo, pažeidimai turėtų būti minimalūs, kad medis galėtų ir pajėgtų išsigydyti žmogaus „priežiūros“ padarytas žaizdas.  
Kai praėjusiais metais buvo nupjauta gluosnių eilė prie Pamario mokyklos stadiono, o vietoje jų meras pasodino klevų eilutę, panašu, kad Šilutėje įsigali nauja mada - viską sprendžia ir daro meras.

Tuomet pasidomėjau dėl trijų paliktų gluosnių - ar šie yra saugūs ir nepavojingi žmonėms? Matyt, dabar vyksta tolimesni aplinkos švarinimo ir saugumo užtikrinimo darbai. Na, bet lieka dar du gluosniai, patenkantys į privatų sklypą, seniūnas turėtų įspėti sklypo savininkus dėl pavojų keliančių gluosnių sutvarkymo. O gal seniūnui tai nerūpi?

Panašu, kad apie medžių apsaugą ir priežiūrą Šilutėje dar labai anksti kalbėti. Medžiai paprasčiausiai yra žalojami arba pašalinami.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Stat2016-03-29
As geriau nuvaryciau Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vienišas apžėlęs medis Meliorkėje2016-03-29
o galima ir mane už savivaldybės lėšas nukirpti? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2016-03-28
Labai nemokšiškai nugenėti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-03-28
nelabai atrodo kaip genėjimas, labiau kaip malkų ruošimas gal net krematoriumui Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?