„Šilokarčemos“ skambutis išsprendė įsisenėjusią Vaikų ligų skyriaus problemą

2016-04-04, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Emilijos mama džiaugiasi, kad nuo šiol gaus ligoninėje maitinimą
Emilijos mama džiaugiasi, kad nuo šiol gaus ligoninėje maitinimą

Švėkšnoje sunkiai besiverčiančią šeimą užklupo bėda – susirgo jų mažylė, kuriai tik metai ir du mėnesiai. Ji šiuo metu gydoma Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriuje. Nepasiturinčios šeimos mama negavo ligoninėje maitinimo. „Šilokarčema“ pasidomėjo, kodėl taip yra. Skambutis Šilutės ligoninės vyriausiajam gydytojui Dariui Steponkui pakeitė iki šiol galiojusią tvarką Vaikų ligų skyriuje.

Šeima pasiekė dugną

Švėkšniškė, kuri siekia, jog ta šeima, įtraukta į socialinės rizikos šeimų grupę, išbristų iš kažkada pasiekto dugno, piktinosi ir kėlė klausimą - kodėl drauge su mažyle gulinti jos mama negauna maitinimo. „Pikta darosi, kad taip elgiasi su žmonėmis. Metų vaikas – per mažas, kad jį galėtų palikti vieną ligoninėje. Mažylės mamai buvo pasiūlyta susimokėti po tris eurus per parą, kad gautų maitinimą. Ji galo su galu nesuduria. Maistą ima iš parduotuvės. Už jį sumoka socialinė darbuotoja. Mergaitė susirgo savaitgalį, kuomet niekas nedirba“, - dėstė švėkšniškė. Geraširdė ūkininkė nelieka abejinga svetimo skausmui. Todėl savo noru, už savo nupirktas lėšas veža maistą į ligoninę mažosios ligonės gimdytojai. Suskaudo jai širdį tuomet, kai pagalvojo, kiek yra mamų, kurios neturi, kas atvežtų valgyti į ligoninę. Ką daryti joms, juk jos nebūtinai priklauso rizikos šeimų grupei. Tik dėl to ir kreipėsi į „Šilokarčemos“ redakciją.

Švėkšnoje ūkininkaujanti moteris neslėpė - sergančios mergaitės tėvai kažkada buvo ne be reikalo įrašyti į socialinės rizikos grupę, mat tikrai daug vartojo alkoholio, gyveno netinkamą gyvenimą. Tačiau dabar vyras mielai ateina padėti prie ūkio darbų. Jauna šeima bando pakeisti savo gyvenimą. „Keistas tas požiūris. Jei ta šeima nueina kur nors reikalų tvarkytis, į juos niekas nežiūri kaip į normalius žmones. Jei nueinu drauge, viskas pajuda daug greičiau. Baisus visų požiūris – pasiekei dugną, iš jo nepakilsi. Bet toks požiūris nepadeda iš jo išlipti. Neabejoju, kad galima iš jo išsikapstyti. Yra daug pavyzdžių, kai žmonės tai padaro. Tik reikia visiems aplinkiniams keisti požiūrį, norėti padėti jiems“, - tęsė švėkšniškė.

Pašnekovė  skambino ir į Klaipėdos vaikų ligoninę bei domėjosi, ar metų ir trijų mėnesių ligoniuko mamai būtų skiriama maistas jų gydymo įstaigoje. Čia ji sulaukė atsakymo, kad taip.

Nejaučia kaltės

Pirmiausia Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio klausėme, kas daroma, kuomet socialinės rizikos šeimai priklausančias šeimas užklumpa liga ir tenka mamoms su vaikais gultis į ligoninę bei joms nėra skiriamas maitinimas. Anot Švėkšnos šeimininko, tokių atvejų pasitaiko, ir teigė, kad šeimos turėtų apie tai, kad susirgo vaikas, atsigulė į ligoninę ir negauna maitinimo,  pranešti seniūnijai. Apmokėjimą už maitinimo paslaugas ligoninėje sukoordinuotų socialinė darbuotoja, jei šeimai neleidžiama disponuoti gaunamomis pašalpomis.

O kas gauna maitinimą Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriuje? To paklausėme Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo D. Steponkaus. Pasak jo, maitinimas skiriamas mamoms, kurios slaugo ligoninėje gulinčius vaikus iki trejų metų, bei mamoms, kurios prižiūri negalią turinčius vaikus iki 18 metų. Gydytojas teigė, jog neretai pasitaiko atvejų, kai gimdytojos atsisako maitinimo, nes joms jis netinka – per prastas ir panašiai. Dėl Švėkšnos seniūnijos gyventojos atvejo, kodėl jis nebuvo jai skirtas, jis teigė, kad jau išsiaiškinta. Moteris maitinimą tikrai gaus.

Apie tai, kokia mažųjų ligonių mamų maitinimo tvarka galioja Vaikų ligų skyriuje, klausėme ir jo vedėjos pulmonologės Vaidilutės Intienės. Ji patvirtino, kad maitinamos buvo tik tos mamos, kurios turėjo vaikus iki vienerių metų arba slaugė neįgalius vaikus iki 18 metų. Medikė pakėlė archyvą ir teigė, kad nutarimas „Dėl maitinimo slaugančioms motinoms vaikus“ pasirašytas dar 1999 m. rugsėjo 27 dieną. Jį pasirašė tuomet vyriausiojo gydytojo pareigas ėjęs Artūras Skikas. Įsakymas skamba taip: „Vadovaudamasis gydymo tarybos  1999 m. rugsėjo 24 dienos posėdžio Nr. 8 nutarimu, įsakau nuo šių metų spalio 1 dienos pediatrijos pirmajame profilyje skirti maitinimą mamoms, auginančioms vaikus iki vienerių metų amžiaus“. Gydytoja teigė, kad po šio įsakymo jokių pakeitimų nebuvo. Dar praėjusių metų lapkritį šis klausimas vėl buvo svarstytas, kuomet vyko svarstymai dėl sunkios ligoninės finansinės padėties. Tuomet buvo iškelta mintis, kad maitinti reikėtų tik tas mamas, kurios maitina vaiką krūtimi. Taip norėta sutaupyti. Pakeitimų nebuvo priimta ir liko galioti iki tol buvusi tvarka.

„Ką turėjome, ką turime, tuo ir vadovaujamės. Įsakymas dėl maitinimo išleistas jau seniai. Neturime nuo to laiko jokio vidaus taisyklių atšaukimo, įsakymo, nuorodos, kad turėtume elgtis kitaip. Labai nemalonu išgirsti, kad mes turėjome maitinti motinas, kurios turi vaikus iki trejų metų. Tarsi išeitų taip, kad mes tą maistą pačios būtume suvalgiusios. Pasirodo, mes už tą maitinimą, ir ne tik už jį, bet ir už lovą, patalynę, už viską būtume galėję gauti lėšas iš ligonių kasų. Taip išėjo, nes tokia nustatyta vidaus tvarka“, - kalbėjo skyriaus vedėja. Ji ne kartą pabrėžė, kad iki šiol ne dėl jų kaltės mamos buvo nemaitinamos, o dėl to, kad buvo tokia vidaus tvarka. Apie tai, kad mamos, slaugančios vaikus iki trejų metų, turi gauti maitinimą, skyriaus vedėja vakar popiet dar nebuvo informuota. „Nuo rytojaus pradėsime klausti ir maitinti. Be jokios abejonės, jei tai neprieštarauja mūsų vidaus taisyklėms. Jokio įsakymo, jokio rašto mes neturime“, - pakartojo skyriaus vedėja.

Keis tvarką

Dar kartą paskambinome Šilutės ligoninės vadovui D. Steponkui, klausėme, kodėl jis sako, jog Vaikų ligų skyriuje maitinamos mamos, kurios yra su vaikais iki trejų metų, nors iš tiesų realybė kitokia? „Matote, yra ir išorinės taisyklės, pagal kurias teritorinės ligonių kasos apmoka už mums suteiktas paslaugas. Jos apmoka iki trejų metų. Maitinama buvo įvairiai. Iki jūsų skambučio neatkreipiau dėmesio. Reikės išsiaiškinti, kodėl buvo maitinama tik iki vienerių metų amžiaus. Čia teritorinių kasų apmokėjimas, o ne ligoninės lėšos“, - dėstė vadovas.

Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus pacientų maitinimo ypatumus D. Steponkus dar bandys išsiaiškinti iki galo. „Tai ko gero tam tikras nesusipratimas – gydytojai ne iki galo įsiskaitė teisės aktus, mes iki galo nesukontroliavome. Jūsų skambutis iškėlė šią problemą“, - pripažino D. Steponkus.

Medikas garantavo, kad nuo šiandien Vaikų ligų skyriuje maitinimą gaus ir tos mamos, kurių vaikai yra iki trejų metų amžiaus.

 


Straipsnio komentarai

J.2016-04-05
Vyr.gydytojas kaip visada nori išlikti geras ir nekaltas. Juk ne skyriaus vedėja rašo įsakymus, o kaltę nori palikti jai. Vadovui svarbu, kad tik ligoninė gautų lėšas iš teritorinių ligonių kasų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
]]]]]]]]]]]]2016-04-05
kol žurnalistai neisikiša tol nepasijudina niekas ir tai tam kartui kol žurnalistai pro duris išeina ir vėl tapati muzika išnaujo tos pačios melodijos Komentaras patinka Komentaras nepatinka
idomu,2016-04-04
o kas suvalge mano maista, kai teko guleti Silutes traumatiniame sk., nes ligonines maisto nevalgiau per tris savaites ne karto? Dariau, ar veda kas nors apskaita, kiek sutaupoma maisto? O gal daktarai ir seseles balius kelia ar virejos namo nesasi? Atiduokit mano nevalgyta maista ir bent tris savaites mama pavalgys, istatymo antzmogiai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Raminta2016-04-04
Mes pries 5 metus gulejom ir buvo lygiai tas pats :/ vaikui buvo 1 metai ir savaite tai net misinio negalejom ligonines pasinaudoti,nes tipo mes virs metu :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-04-04
nelabai čia kas išsisprendė. tik pažadų kruvėlė ir tapšnojimasis sau per petį Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar esate sėdę prie vairo išgėrę?