Valdžios rūmuose panašiai kaip ir vaikų darželiuose

2016-04-10, Stasys BIELSKIS
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Anądien, eidamas pro Šilutės rajono savivaldybės administracinį pastatą, kurį liaudis dar ir baltaisias rūmais vadina, kažkaip susimąsčiau, kuo ten dirbantys žmonės skiriasi nuo vaikų mokyklose arba mažylių – vaikų darželiuose. Suprantu, kad jie turi ir panašių dalykų, nes naudoja tokias pat darbo priemones (popierių, pieštukus, rašiklius, žirkles...), bet visa esmė ta, kad išvardintus daiktus valdininkai įsigyja kitaip nei mokiniai.

Pirmiausia skirtumas toks, kad Savivaldybės kabinetuose jie vadinami kanceliarinėmis prekėmis, o klasėse – mokymo priemonėmis.

Tokių pat mokymo priemonių reikia ir vaikams ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Štai Šilutės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Irutė Lekavičienė sakė, kad iš mokinio krepšelio lėšų leidžiama pirkti tik piešimo sąsiuvinius, o priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo grupėms – pratybų sąsiuvinius bei spaudinius. Todėl tėvai už kiekvieną vaiką kasdien turi mokėti po 30 centų. Šią įstaigą lanko 246 vaikai, todėl per mėnesį surenkama maždaug po 400 eurų. Už šiuos pinigus vaikams perkamos kanceliarinės prekės ir net elektros lemputės.

Pasidarė įdomu, kiek gi kainuoja Šilutės valdininkų naudojamos kanceliarinės prekės mums visiems, mokesčių mokėtojams. Parašiau laišką Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriui Sigitui Šepučiui, uždaviau net šešis klausimus. Labai norėjosi, kaip daugumai lietuvių įprasta, paskaičiuoti svetimus pinigėlius...

Savivaldybės administracijos direktorius S. Šeputis atsiuntė atsakymus į visus klausimus informuodamas, kad 2015 metais kanceliarinėms prekėms - vokams, biuro popieriui, lipniems lapeliams, dokumentų aplankams, segtuvams, įmautėms, pieštukams, tušinukams, rašikliams, koregavimo pieštukams, klijams, sąvaržėlėms, sąsagoms, žirklėms, skylmušiams ir pan. - išleista 4,5 tūkst. eurų.

Įdomu, kodėl šiame kanceliarinių prekių sąraše yra pieštukai, bet nėra trintukų? Gal Savivaldybėje dirbantys valstybės tarnautojai tokie protingi, kad neklysta – pieštukais rašo be klaidų ir nereikia nieko trinti?

„Kaip ir 2015 metais, taip ir 2016-aisias kanceliarinės prekės yra perkamos pagal poreikį neviršijant sutartyje numatytos bendros kainos, - teigė S. Šeputis. - Paskutinį kartą pirkimas kanceliarinėms prekėms įsigyti įvyko 2013 metais. Pirkime dalyvavo 3 bendrovės, kur UAB „Šilutės INFO-TEC“ buvo pripažinta laimėtoja. Tiekėjas turėjo atitikti pirkimo dokumentų reikalavimus. Pagrindiniai reikalavimai buvo numatyti pagal tuo metu galiojusio Viešųjų pirkimų įstatymo 33 str. 1 dalį, 2 dalies 1, 2, 4 punktus bei 34 straipsnį“.

Dar S. Šeputis paaiškino, kad vadovaujantis Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius įsakymu „Dėl laimėjusių dalyvių pasiūlymų ir viešojo pirkimo sutarčių bei jų pakeitimų viešinimo centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje tvarkos aprašo patvirtinimo“, kurio nuostatos įsigaliojo nuo 2015 m. sausio 1 d., be UAB „Šilutės INFO-TEC“ sutikimo 2013 m. birželio 28 d. sutarties kopijos pateikti negali.

„Atkreipiame dėmesį, kad visa informacija apie viešuosius pirkimus yra pateikta Savivaldybės interneto svetainės nuorodoje „Veikla – Viešieji pirkimai“. Rekomenduojame ateityje naudotis ten esančia informacija ir maloniai prašome apie tai paskelbti skaitytojams“, - rašoma atsakyme.

O mes galime paskelbti, kad apie tai, kiek kuris valdininkas uždirba, skaitytojai gali sužinoti Savivaldybės interneto svetainės nuorodoje „Veikla – Darbo užmokestis“. Ten aiškiai matosi, kad 2015 metais vidutiniai mėnesiniai jų darbo užmokesčiai (neatskaičius mokesčių) buvo ne tokie jau maži. Administracijos direktorius uždirbo 2 329, jo pavaduotojas – 2 020, skyrių vedėjai – po 1 227, jų pavaduotojai – po 1 253, vyriausieji specialistai – po 862, vyresnieji specialistai – po 867 eurus.

Jie, gaudami tokius atlyginimus, tikrai nenuskurstų, jei patys nusipirktų tų pieštukus, popieriaus, rašiklių...

Panašu, kad mes, paprasti mirtingieji, kanceliarines priemones turime pirkti ir savo vaikams, ir ponams, kurių atlyginimų dydis – keturženkliai skaičiai. Ir visai nebeaišku, kuo tie ponai skiriasi nuo vaikų? Matyt, niekuo... Gerai pamąstę rasime tik bendrų dalykų – ir tie, ir tie yra paprastų žmonių išlaikomi...

Valdininkams teks mokytis kaip pirkti pieštukus

Jau nuo š. m. balandžio 18 dienos įsigalioja nauja ir iš pagrindų pasikeitusi LR viešųjų pirkimų įstatymo redakcija. Keičiasi net daugiau nei 70 proc. įstatymo teksto! O tai reiškia, jog per itin trumpą laiką, tiek perkančiosios, tiek tiekiančiosios organizacijos privalės susipažinti ir remtis naująja įstatymo redakcija.

Nesusipažinus su nauja įstatymo redakcija neįmanoma bus išvengti klaidų bei kontroliuojančių institucijų nuobaudų.

Kaip suspėti laiku ir užtikrinti, jog viešųjų pirkimų procesai vyktų sklandžiai? Todėl Administracijos darbuotojų asociacija pakvietė į seminarus, parengtus pagal programą, skirtą paruošti Lietuvos viešųjų pirkimų specialistus sklandžiam ir nenutrūkstamam darbui.

Niekur nedings ir Šilutės valdžios atstovai – privalės, kaip ir vaikai mokykloje, dar kartą mokytis kaip pirkti pieštukus, trintukus, rašomąjį popierių...


Straipsnio komentarai

ojoj2016-04-10
Dirbu sesele ir rašyti tenka daug.Perku ne tik rašiklius,markeriis,bet ir aprangą,darbinę avalynę... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2016-04-10
Nuoširdžiai laukiu padorios valdžios.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-04-10
tie viešieji pirkimai taip kaip sugalvoti yra labiau ne pirkimai, bet kažkoks viešas atsižymėjimas raštu apie faktą. dažniausiai korupcijos faktą. tarp kitko tie visi "mokymai" irgi būna perkami per viešuosius pirkimus. Įdomu iš kur tie mokytojai atsipranašauja. Tad čia ne tiek įdomu patys viešieji pirkimai kaip mechanizmas valstybinėms įstaigoms išlikti demokratinio proceso viešumoje, kiek šiuo atveju naudojantis šia savoka su kuria jau visi pažįstami įgrusti kažkokį kitokį trojos arklį ant kurio niekas net nemoka jodinėti ir net nežino ar su juo įmanoma joti. Kaip būna kai ateina čigonai mainyti arklius? Negi dar būdavo ir tokie šposai kad būdavo galima pasisamdyti kažkokį mokytoją kad išmokytų teisingai su tuo arkliu jodinėti? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?