Valdžia nemelavo – įvedus eurą, kainos nepasikeitė!

2016-04-25, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Šilutiškė Jadvyga Bukauskienė pastebėjo, kad daržovės yra pabrangusios.
Šilutiškė Jadvyga Bukauskienė pastebėjo, kad daržovės yra pabrangusios.
Prieš įvedant eurą Vyriausybė žadėjo, kad kainos nekils. Tuomet kainų didintojams buvo tiesiog grasinama inspektoriais, baudomis ir viešu gėdinimu. Euro įvedimas lyg įvyko sklandžiai. Prekybos centrai skelbė apie kainų fiksacijas bei „amžinas nuolaidas“, ir tik dabar, praėjus daugiau nei metams nuo euro įvedimo, galime apibendrinti - ar kilo kainos, ar ne. Pasirodo, jos tikrai nesikeitė, pasikeitė tik viena maža smulkmena – valiutos pavadinimas.

Kainos labai įvairios

„Kainos tikrai nesikeitė“, - socialiniame tinklapyje „Faccebook“ pasidalinęs pagalvių kainomis eurais ir litais rašė vyras. Jos kainavo 11,59 euro. Lygiai tiek – 11,59 lito jos kainavo ir litais. Net paprastas Teleloto bilietas dabar kainuoja vieną eurą, nors kažkada jis kainavo tik du litus. O už tą sumą, kiek jis kainuoja dabar, anksčiau būtume nupirkę beveik du bilietus.

Duona. Dabar su akcija pusę jos kepalėlio galima įsigyti už 0,62 euro. Litais ji tikrai akcijos metu nekainavo 2,14 lito.

Prekybos centre „Maxima“ daug įvairių daržovių. Ne paslaptis, lietuvių mėgstamiausios – pomidorai bei agurkai. Pasidomėjome ir jų kainomis. Čia pomidorų su šakelėmis kilogramas kainavo 2,49 euro. Litais tai būtų  8,60 lito. Pomidorų be šakelių kilogramas su akcija kainuoja 1,99 euro, o be akcijos – 2,59 euro. Litais tai būtų 6,87 lito, o be akcijos – 8,94 lito.

Lietuviški trumpavaisiai agurkai brangesni – 3,18 euro. Litais jie kainuotų 10,98 lito. Ilgavaisiai agurkai kainavo tiek pat.

Šalia ir gražiai išrikiuotos morkos. Kilogramas jų - 1,15 euro. Pavertus litais dabar jos kainuotų 3,97 lito.

Apsilankėme ir Šilutės halėje. Šalia pastato prekiaujančios moteriškės už pomidorų kilogramą norėjo gauti 1,50 euro, už trumpavaisius agurkus – 1,90 euro. Halėje pomidorų galima įsigyti įvairiomis kainomis – nuo 1,99 iki 2,90 euro. Kainos be jokių akcijų. Trumpavaisiai agurkai čia taip pat pigesni – kilogramas kainuoja 1,99 euro.

Kainos varo į depresiją

Šilutės miesto gyventoja Jadvyga Bukauskienė tvirtino, kad visos daržovės labai pabrango. Todėl perka dabar tik tiek, kiek suvalgo, kad nereiktų išmesti. „Niekas nemelavo, jog kainos nesikeis. Jos nesikeitė. Pasikeitė tik valiutos pavadinimas“, - neabejojo pensininkė. Kita senjorė sakė, kad stengiasi be reikalo neiti į parduotuvę, nes ten tik nervus susigadina. „Nežmoniškai elgiasi verslininkai su savo šalies gyventojais. Kaip jie šitaip gali. Kiek kas kainavo litais, dabar tiek kainuoja eurais. Kasdien galvoju, kaip galą su galu sudurti. Maisto kainos varo į depresiją. Daržovių kainos auga greičiau, nei jos pačios. Žinau, kad ne tik nevalgęs neišbūsi, bet ir mokesčių kaip ir mirties neišvengsi. Kaip išgyventi?“, - klausė Onutė.

Kažkada pomidorus ir agurkus augino ūkininkas iš Laučių Remigijus Marozas. Dabar to jau keli metai nebedaro dėl dviejų priežasčių. „Pirmiausia dėl kainų.  Pavyzdžiui, agurkų kaina pasidarė tokia pat kaip bulvių  kaina. Nelogiška. Juk daug lengviau užauginti toną bulvių, nei tiek pat agurkų. Ir darbo įdedama ne vienodai. Taip pat sunku rasti žmones, kurie norėtų būti įdarbinami trumpam. Pavyzdžiui, šiltnamiams aptraukti reikia vyrų. Tai trunka savaitę. Šiame darbe labai jaučiasi sezoniškumas“, - įsitikinęs ūkininkas. Jis negalėjo prisiminti, kad kada nors litais agurkai būtų kainavę daugiau nei dešimt litų. Prisimena, kad jų kilogramas kainuodavo po 1,50-2 litus, o esant gausiam derliui kaina sumažėdavo. R. Marozas sako, jog pomidorai visada būdavo brangesni, bet tokių kainų, kokios yra dabar, neprisimena. „Keičiasi laikai. Keičiasi kainos. Turime keistis ir mes“, - garsiai galvojo ūkininkas.

Kainos priklauso ir nuo oro

Daug metų prekiaujanti halėje daržovėmis ir vaisiais verslininkė Alma Kundrotaitė  teigė, kad kainų dydis priklauso nuo sezono ir jų augintojų. Pavyzdžiui, ispaniški pomidorai yra brangesni, o lenkiški – pigesni. Ispaniški pomidorai anksčiau kainuodavo apie 3 litus, o dabar kainuoja daugiau nei eurą. Verslininkė tikino, kad jei orai atšils, greitu laiku pigs ne tik agurkai, bet ir salotos, ridikėliai. „Kainos net vasarą gali būti didesnės. Jei oras prastas, jos ir būna brangesnės. Pirmieji lietuviški agurkai visada būna brangesni, o paskui yra pigesni nei kitų šalių augintojų“, - dalijosi pastebėjimais A. Kundrotaitė.

UAB „Maxima LT“ komunikacijos skyriaus vadovė Renata Saulytė teigė, kad kainų svyravimas - natūralus reiškinys. Atskirų produktų kainų svyravimams daro įtaką lokalių ar globalių priežasčių - pasaulio šalyse skirtingu metu subręstančio derliaus, žaliavos kainos pasaulinėse rinkose ir kt. Kai kurių daržovių kainas kiek išaugino šaltas ir šlapias pavasaris, dėl kurio daržovių derlius bręsta itin lėtai, tad rinkoje jaučiamas kai kurių daržovių trūkumas, nuo kurio priklauso ir kiek aukštesnė kai kurių daržovių kaina. „Viliamės, kad netrukus į Lietuvą ateis šiltesni orai, tad galėsime klientams pasiūlyti ir gausesnį šviežių daržovių derlių už patrauklią kainą. Kalbant konkrečiai apie kainas, „Maxima“ prekybos tinkle šiemet apie 7 proc. pigesnės sveriamos bulvės, keletu procentų - kopūstai, morkos lyginant su praėjusių metų balandžiu pigesnės per pusę. Svogūnų kaina liko nepakitusi. Apie 40 proc. šiemet, lyginant šiųmetį balandį su praėjusių metų, brangesni burokėliai“, - dėstė R. Saulytė.  Ji teigė, jog šiuo metu „Maxima“ prekybos tinkle trumpavaisių lietuviškų agurkų kaina lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai – 5proc. mažesnė ir siekia 3,79 euro, kai pernai kainavo 3,99 euro. Ilgavaisiai agurkai šiemet penktadaliu brangesni nei pernai ir siekia 3,18 euro.

Laukia pavasario

Pasak pašnekovės, kalbant konkrečiai apie agurkų kainas, pastaraisiais metais pavasaris į Lietuvą ateina kiek vėliau nei įprasta ir nelepina šiltais orais, tad dėl saulės trūkumo ir vėsesnių orų užauginamų agurkų kiekiai yra mažesni ir paklausa viršija pasiūlą. „Visada stengiamės ieškoti būdų savo klientams pasiūlyti įsigyti tiek ir daržovių bei vaisių, tiek ir kitų prekių patrauklesnėmis kainomis, tačiau šiuo metu visų tiekėjų siūlomos kainos gana panašios. Taip pat derėtų paminėti, kad vienas mūsų pagrindinių tiekėjų, Kietaviškių šiltnamiai, dalį savo šiltnamių uždarė renovacijai, tad lietuviškų agurkų pasiūla rinkoje dar labiau sumažėjo“, - tęsė pokalbį vadovė. Ji viliasi, kad netrukus į Lietuvą ateis taip ilgai lauktas pavasaris ir šiluma bei agurkų užauginami kiekiai padidės, kartu sumažindami ir kainas parduotuvių lentynoje. Pirmieji lietuviški pomidorai lentynas tradiciškai turėtų pasiekti gegužės pradžioje, bet kol kas sunku prognozuoti, kokios bus pastarųjų kainos.

Ar yra buvę, kad taip brangiai kainuotų daržovės, kaip įvedus eurą? R. Saulytė pabrėžė, jog euras kainų pokyčiams „Maxima“ prekybos tinkle jokios įtakos neturėjo. Kasmet pasirodžius naujam derliui jis yra kiek brangesnis nei senasis. Vėl priminė, kad kainas koreguoja ir oro sąlygos. „Vis dėlto pastebime, kad pirkdami vaisius ir daržoves, klientai itin didelį prioritetą teikia jų kokybei bei skoninėms savybėms, tad stengiamės, kad prekybos tinklo asortimente netrūktų lietuviškų vietos ūkiuose užaugintų produktų. Dėl to švieži vaisiai ir daržovės į „Maxima“ parduotuves atkeliauja tik iš tų šalių, kuriose tuo metu yra atitinkamų vaisių ir daržovių sezonas bei geriausia kokybė“, - baigė pokalbį skyriaus vadovė.

Taigi, kainos nelabai nuteikia optimistiškai ir nelabai jau patvirtina, jog galima tikėti politikų kalbomis. Kažkada dėl kainų augimo net pati Prezidentė Dalia Grybauskaitė tokį prekybininkų elgesį pavadino „įžūliu vartotojų išnaudojimu“. Tuomet ji grasino rimtai svarstyti galimybę antkainius reguliuoti įstatymu. O to įstatymo iki šiol lyg ir nėra...


Straipsnio komentarai

..2016-04-25
o kaip užsakytų straipsnių kainos pasikeitė? čia kiek suprantu maxima rūpinasi savo įvaizdžiu. kiek įdomu nubyra "autoriui"? tarp kitko įdomu kodėl žydroji statinė nemeta svorio? jugi tiek rašo šiais laikais spauda kad nesveika būti nusipenėjusiems ir panašiai. pvz ta saulytė tai lygtais neturi antsvorio net ir kai įvedė eurą, tik peroksidinimus. aišku reik turėti omenyje kad saulytė gali būti ir vedusios moters pavardė jeigu čia suzvonkinta sucžvinta kai vyro pavardė yra saulytas ar saulytis. saulytė iš viso neskamba kaip lietuviška pavardė. ar turi leidimą gyventi lietuvoje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pirkeja2016-04-25
Tiesiog nebeperka darzoviu,bukime kantrus iki savo darzo vaisiu.Jug vistiek valgome trasas... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?