Dėl rengiamos sveikatos ir lytiškumo ugdymo programos nuogąstaujama be pagrindo

2016-05-13, smm.lt informacija
smm.lt nuotrauka
smm.lt nuotrauka
Sveikatos ir lytiškumo ugdymo programos projektas bus pateiktas visuomenei svarstyti, kai tik darbo grupė jį parengs, o išankstinis nesukurtos programos aptarinėjimas yra spekuliatyvus, teigia Švietimo ir mokslo ministerija.

“Parengtas programos projektas birželį bus paskelbtas viešai svarstyti ir tik po diskusijų, kai išgirsiu visas suinteresuotas puses – tėvus, mokinius, studentus, mokslininkus, pedagogus, sveikatos specialistus, kai rasime priimtiną variantą - jį patvirtinsiu. Tikiu, kad bendromis pastangomis sukursime šiuolaikišką, jaunimo ir visuomenės poreikius atitinkančią ugdymo programą“, - sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Šiuo metu reguliariai vyksta darbo grupės posėdžiai. Jos nariai yra sutarę, kad programa turi būti grįsta mokslo žiniomis ir turi užtikrinti pagrindiniuose tarptautiniuose ir nacionaliniuose  teisės aktuose įtvirtintas žmogaus teises.

„Tai, kas viešojoje erdvėje skleidžiama apie dar tik rengiamą lytinio ugdymo programą yra tiesiog prasimanymas. Keista, kad tuo užsiima ir projektą rengiančios darbo grupės atstovai bei žmonės, dalyvavę posėdžiuose stebėtojų teisėmis. Programa rengiama įsigilinus tiek į mokslinius tyrimus, tiek į jaunimo, visuomenės, tėvų lūkesčius. Ji apims ir vertybinių nuostatų ugdymą, ir žinias apie lytiškumą, įskaitant ir kontracepciją“, - sako švietimo ir mokslo viceministrė, sveikatos mokslų daktarė Natalja Istomina. Ji vadovauja programos rengimo darbo grupei.

„Gerai, kad vyksta diskusijos apie lytiškumo ugdymą – esame atviri ir įsiklausome į visų nuomones. Tačiau nereikėtų skleisti neegzistuojančio programos „juodraščio“ ir bandyti kovoti su priešais, kurių nėra. Visi ieškome sutarimo, darbo grupėje dalyvauja mokiniai, studentai, medikai, mokslininkai“, - sako N. Istomina.

Pasak darbo grupės dalyvių, šios programos rengimas užsitęsė, kadangi labai sudėtinga suderinti su pasaulėjauta susijusius skirtumus, pavyzdžiui, tokius, kaip pavyzdžiui, požiūrį į gyvybės pradėjimą ar teisę į gyvybę.

„Programa turi ugdyti brandžią ir atsakingą asmenybę, turinčią tvirtus vertybinius pagrindus, taip pat suteiktų reikalingų žinių apie lytinę sveikatą“, - sako darbo grupės narė Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Akvilė Burneikaitė.

Naujos programos paskirtis yra išugdyti įgūdžius, kurie formuotų vertybines nuostatas apie pagarbius tarpusavio santykius, meilę, šeimą, pagarbą žmogaus gyvybei, toleranciją kitoniškumui, ir  tinkamu metu, pagal mokinių amžių, suteikti žinių apie lytiškumo aspektus,  kontraceptikus, požiūrį į save, į savo kūną.

Programos projektas rengiamas jungiant Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo ir Sveikatos ugdymo programas, pagal kurias dabar dirbama mokyklose. Joje pristatomos tiek lytinės sveikatos temos - tokios kaip šeimos planavimo metodai,  kontraceptinės priemonės, abortas  ir jų poveikis sveikatai, tiek vertybinės nuostatos: sveikatai palankios lytinės elgsenos formavimas, taip pat ankstyvų lytinių santykių ir su jais susijusių problemų, lytinio išnaudojimo ir priekabiavimo, diskriminacijos dėl lyties prevencija.

Dabar Lietuva iš kitų šalių išsiskiria mažesniu nei kitose šalyse lytinių santykių tarp paauglių paplitimu, esame trečioje vietoje. Kaip rodo 2016 m. Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtas tyrimas, penkiolikmečių, turėjusių lytinių santykių, rodiklis yra mažesnis tik Kroatijoje ir Armėnijoje.


Straipsnio komentarai

..2016-05-13
įdomiausia kai moksleiviai kaip antai ta burneikaitė (tarp kitko ne lietuviška pavardė - ar turi leidimą gyventi lietuvoje? nors reikia turėti omenyje kad gali būti ir vedusios moters pavardė jeigu sucžvinta suzvonkita kai vyro pavardė burneikaitis ar burneikaitas. Nereik kreipti dėmesio kad moksleivė - pas cžvistėlius yra pilna visokių jaunai atrodančių kurie gali būti integruojami kaip moksleiviai svetimos šalies human terrain teritorijoje. pvz andy milonakis - jam virš 40 atrodo kaip 16) kažkaip kviečiama čia pasisakyti tarsi jinai būtų ekspertė tokiais reikalais. Kiek jai metų ir kas ją pedofilino ar tvirkino jeigu taip įmanoma išsireikšti? Jeigu tik prisiskaitė knygučių tai čia tokie dalykai kurie neišmokstami iš knygų ir net darant neišmokstami kaip antai plaukimas. <br> <br>
Natalja Istomina - ne lietuviška tapatybė. Ar turi leidimą gyventi lietuvoje ir aiškinti lietuvos vaikams kas jie tokie?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-05-13
toks žodžių darinys kaip "lytiškumo ugdymas" iš karto asocijuojasi su advokato gynybos strategijos pavadinimui kažkokiam tai šlykštynei pedofilui sėdinčiam teisiamųjų suole. Kaip galima ugdyti lytiškumą? Čia gal kažkokie neurolingvistinio programavimo receptai diegti gražulio kelnių ir sijonų madas? Toks dalykas kaip lytiškumas iš viso neegzistuoja. "sveikatai palankios lytinės elgsenos formavimas" - kas čia per programa? Jeigu dabar yra kažkokia globali vaivorykštizacijos iškrypėliato politika ir yra medžiojami ir voluntariusinami žmonės su lytine elgsena kuri nepalanki sveikatai ty tie kurie nenešioja gražulio dizaino drabužių vadinasi čia turbūt bus vaikai tik gasdinami ir bauginami. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-05-13
čia tai jau baisiau negali būti - kolūkietiškai spaudžiamos pedophilinių mechanizuotų apelsinų sultys, panašiai kaip ta mėsmalė kur Pink Floyd filme su akmenine siena. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?