Ar įtariamo žudiko motina padėjo nuslėpti įkalčius?

2014-11-23, Stasys BIELSKIS
Valdas Jankauskas savo auką Justiną Šikšniūtę surado internete, kur mergina ieškojo, kas galėtų sekmadienio vakarą nuvežti ją į Klaipėdą. DELFI.lt nuotrauka
Valdas Jankauskas savo auką Justiną Šikšniūtę surado internete, kur mergina ieškojo, kas galėtų sekmadienio vakarą nuvežti ją į Klaipėdą. DELFI.lt nuotrauka

Lapkričio 18 d., antradienį, visą Lietuvą sukrėtė kraupi žinia – Klaipėdos universiteto studentę Justiną Šikšniūtę iš Saugų kaimo į Klaipėdą vežęs jaunas vairuotojas, Macikuose gyvenantis Valdas Jankauskas, pareigūnams prisipažino ją nužudęs. Vaikinas teigė merginos kūną nuo tilto įmetęs į Minijos upę.

Iki Klaipėdos nenuvažiavo

J. Šikšniūtė praėjusį savaitgalį viešėjo pas senelius Saugų kaime. Sekmadienio vakarą išsiruošė grįžti į bendrabutį Klaipėdoje, internetu susirado pavėžėjimo paslaugą siūlantį vairuotoją ir taip pakeleivingu automobiliu išvažiavo. Bet Klaipėdos ji nepasiekė.

Jau įsėdusi į automobilį mergina savo draugei parašė SMS žinutę, kad grįžta į bendrabutį.

Pirmadienio rytą nerimaudama J. Šikšniūtės mama kreipėsi į policiją.

Studentų bendrabutis, kuriame ji jau antrus metus gyveno, yra Klaipėdos pakraštyje, Statybininkų prospekte. Apklausiamas vairuotojas pareigūnams nurodė vietą, kurioje J. Šikšniūtė esą išlipo iš automobilio. Tačiau nuo ten iki bendrabučio – dar nemažas atstumas. Todėl pareigūnams iš karto kilo klausimas, kodėl mergina turėjo išlipti toje vietoje, nes tikriausiai močiutė jai buvo įdėjusi lauktuvių – vaisių ir daržovių.

„Ji niekaip negalėjo išlipti toje vietoje. Visi žino, kad tuomet pareiti į bendrabutį būtų pavojinga – teritorija neapšviesta, čia ne viena moteris neteko rankinės, buvo užpultas ne vienas žmogus“, - sunerimusi sakė Statybininkų prospekte esančio bendrabučio administratorė Regina Urbonavičienė.

Pareigūnai ėmė aiškintis, kodėl J. Šikšniūtė buvo paleista ne prie bendrabučio. Merginą pavežęs V. Jankauskas apklaustas du kartus. Vairuotojo parodymai tyrėjams sukėlė abejonių, todėl antradienį jis buvo uždarytas į areštinę.

Paaiškėjo, kad iki Klaipėdos V. Jankauskas net nebuvo nuvažiavęs. Tai nustatyta pagal jo mobiliojo ryšio telefono buvimo vietos duomenis.

„Dabar mes jau nekalbame apie Statybininkų prospektą... Mes kalbame apie Šilutės rajoną ir jo vietoves. Statybininkų prospektas šiuo momentu jau atkritęs. Mes nelabai tikime, kad ji ten galėtų būti. Šiuo metu yra sulaikytas asmuo, kuris paskutinis turėjo matyti tą mergaitę ir ją vežė iš Saugų į Klaipėdą. Kol kas daugiau komentuoti negaliu – pagal atitinkamą informaciją bus ir atitinkamos priemonės: „šukuojamos" vietovės ir panašiai“, – antradienio rytą kalbėjo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas.

Paaiškėjo, kad V. Jankauskas Klaipėdos link važiavo ne pagrindiniu keliu, o žvyrkeliais –  prieš Vilkyčius kažkodėl pasuko į kairę. J. Šikšniūtė tuomet draugei parašė SMS žinutę: „Tas vairuotojas kažkoks keistas, įtartinas žmogus“.

Bandė atsikratyti automobiliu

Antradienį automobilis „Hyundai“, kuriuo buvo vežama studentė, surastas vienoje Šilutės miesto metalo laužo supirktuvėje. Bendrovės, kuriai ši supirktuvė priklauso, direktorė „Šilokarčemai“ sakė, kad pirmadienį, apie 16 valandą, čia atvažiavęs V. Jankauskas elgėsi mandagiai, paliko tvarkingo jaunuolio įspūdį. Pirmiausia buvo „Regitros“ ir policijos tinklalapiuose patikrinta, ar ta mašina nėra policijos paieškoma, ar nėra įkeista.

Nors išdaužtas keleivio pusės priekinis stiklas, salone nebuvo šukių - automobilis, prieš atiduodant į supirktuvę, išsiurbtas ir išvalytas.

„Visokių automobilių į supirktuvę atgabena. Vieni žmonės į užsienį nori išvažiuoti – reikia pinigų, kiti dėl kitokių priežasčių parduoda“, - pasakojo bendrovės direktorė.

Įdomu tai, kad šis automobilis nebuvo parduotas kaip metalo laužas. Jį už 240 litų nusipirko vienas minėtosios bendrovės darbuotojas, pamatęs, kad yra visai neblogos būklės ir tiks jam važinėti į darbą. Tą pačią dieną jiedu susitvarkė pirkimo-pardavimo dokumentus.

Automobilį per naktį darbuotojas paliko supirktuvės sandėlyje, kitą dieną ruošėsi jį sutvarkyti – įdėti stiklą, ir tik tada važiuoti namo.

Bet antradienio rytą tas automobilis buvo išgabentas į Šilutės rajono policijos komisariato kiemą. Dabar ieško automobilius valančios įmonės, kurioje buvo išvalytas „Hyundai“. Tačiau vietos gyventojai kalba, kad V. Jankausko automobilį galėjo išvalyti visai ne kokios nors įmonės darbuotojai, o jo motina, nes jis buvo mamos numylėtinis – „mamyčiukas". „Juk kiekviena motina viską padarytų dėl savo vaiko, kad ir koks jis bebūtų“, – svarstė Macikų kaimo gyventoja.

Justina – vienintelis vaikas šeimoje

Pasak bendrabučio Klaipėdoje administratorės R. Urbonavičienės, Justina čia gyveno antrus metus. Pernai viename kambaryje buvo įsikūrusios trise, šiemet – dviese. Ji teigė, kad mergina nekėlė jokių problemų, pas ją į kambarį beveik niekas neužeidavo. Ji su drauge kartais išeidavo į klubą.

J. Šikšniūtės tėvai gyvena Mažeikių rajone, Bugenių kaime. Seniūnijos darbuotojai ir kaimo bendruomenės atstovai negaili gražių žodžių šiai šeimai, vadina ją pavyzdine. Justina šioje šeimoje buvo vienintelis vaikas.

Narai merginos kūno nerado

Merginą vežęs ir pagrindiniu įtariamuoju tapęs 1991 metais gimęs vyriškis antradienio pavakarę prisipažino nužudęs J. Šikšniūtę, o jos kūną numetęs nuo senojo geležinkelio tilto į Minijos upę.

Ugniagesiai gelbėtojai ir narai merginos kūno ėmė ieškoti po tiltu vos tik išgirdo apie šią vietą.

Apie 16 val. išplaukė dvi valtys su pareigūnais, tačiau šie, apieškoję vietą po tiltu, nieko nerado ir grįžo į krantą. Apie 16 val. 45 min. buvo nuspręsta paieškoms pasitelkti narus. Jie apieškojo upę, tačiau irgi nieko nerado. Sutemus, apie 17 val. 30 min., paieškos buvo nutrauktos.

Minijos upėje, po senuoju tiltu, ant dugno yra rąstų ir šakų. Pareigūnai manė, kad merginos kūnas galėjo būti užsikabinęs už šakos.

Į įvykio vietą buvo atvykę ir J. Šikšniūtės tėvai bei giminaičiai. Jie nerimaudami lūkuriavo ant kranto. Vilčių, kad antradienį bus surastas merginos kūnas, kiekvieną minutę mažėjo, nes paieškoms trukdė tamsus paros laikas. Paieškas buvo nuspręsta nutraukti, vėl jas tęsti trečiadienio rytą.

Antradienį pareigūnai perkvalifikavo ikiteisminį tyrimą dėl dingimo į tyrimą dėl nužudymo.

Merginos daiktai – išmėtyti

Paaiškėjo, kad įtariamas žudikas bandė mėtyti pėdas. Antradienio popietę prie Minijos upės, 10 kilometrų nuo Sakūčių, netoli Priekulės, rasti ilgiau nei parą ieškotos Klaipėdos studentės pėdsakai: kraujo dėmės, vilkimo žymės, suplėšytas paltas, batai. Kinologų šunys, ieškodami merginos, lakstė įvairiomis trajektorijomis toje vietoje, kur buvo rasti daiktai. Spėjama, kad mergina arba grūmėsi su užpuoliku, arba bandė nuo jo pabėgti.

Pareigūnų teigimu, atstumai, kuriais bėgiojo kinologų šunys, buvo gana dideli.

Įtariamas žudikas prisipažino, kad merginos daiktus numetė prie Priekulės. Kokie nužudymo motyvai, tyrėjai kol kas neatskleidžia.

Studentės kūnas rastas Macikuose

Trečiadienį, apie 11 val., Minijos upėje nardę gelbėtojai nutraukė darbą. J. Šikšniūtės artimieji suprato, kad tai akivaizdus ženklas, jog studentė rasta kitur.

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis operatyviai informavo, kad negyvos studentės J. Šikšniūtės kūnas aptiktas Macikų kaime, miškelyje, prie kapinių, maždaug už kilometro nuo įtariamo žmogžudyste V. Jankausko motinos namų. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovų paviešintame pranešime minima, kad J. Šikšniūtės kūnas aptiktas trečiadienį, apie 10 val. 30 min. Pasak Macikų kaimo gyventojų, mergina rasta visiškai nuoga, matėsi kad ji sumušta, apatinis trikotažas mėtėsi laukuose.

Nužudytos merginos kūną trečiadienį apžiūrėjo teismo medicinos ekspertas.

„Facebook“ griaudėja prakeiksmai

Antradienio vakarą „Facebook“ vartotojai pradėjo dalytis įtariamojo V. Jankausko anketos nuorodomis. Viešoje anketoje jos savininkas įkėlęs ne vieną nuotrauką, kurioje puikuojasi savo raumenimis, demonstruoja pusnuogį kūną.

V. Jankauską netiesiogiai charakterizuoja ir grupės, prie kurių jis savo anketoje yra prisijungęs: „Noriu, bet neturiu su kuo. Klaipėda“, „Noriu, bet neturiu su kuo. Šilutė“, „Noriu užsidirbti“, „Pamačiau, patiko, bet neišdrįsau...“, „Ieškau naujų bendraujančių žmonių“ ir pan.

Tarp grupių, kurių veikla domina V. Jankauską, yra ir bendruomenė „Šilutė–Klaipėda–Šilutė“. Čia tarp Šilutės ir Klaipėdos kursuojantys žmonės ieško pakeleivių arba siūlosi pavežti ką nors kitą.

V. Jankausko anketoje pažįstami ir visiškai nepažįstami žmonės mėtosi prakeiksmais ir stebisi, kaip jis galėjęs taip pasielgti.

Prie jo sukurtos nuorodos socialiniame tinkle pasipylė smerkiantys komentarai. Žmonės tikisi, kad jeigu įtariamasis iš tiesų atėmė jaunai merginai gyvybę, iš kalėjimo neišeis iki gyvos galvos. Ne vienas socialinio tinklo vartotojas siunčia prakeiksmus Valdui ir linki jam suprasti, kiek žmonių jis nuskriaudė bei įskaudino. „Tikiuosi, tu gailėsies, Valdai“, – parašė vienas socialinio tinklo vartotojų.

Įtariamasis prie savo anketos nurodė, kad mokėsi Šilutėje. Ten baigė Martyno Jankaus pagrindinę mokyklą, vėlesnio mokymosi vieta nurodyta Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla.

Trečiadienio vakarą Valdo Jankausko anketa iš socialinio tinklo buvo pašalinta, matyt, tai padarė artimieji, nebeapsikentę užgauliojimų.

Buvo pašalintas iš mokyklos

„Šilokarčemos“ žiniomis, V. Jankauskas Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos nebaigė. Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokyklos direktorius Pranas Avižinis sakė, kad šis vaikinas į jo vadovaujamą įstaigą atėjo baigęs tik devynias klases. Kadangi nebuvo baigęs pagrindinės mokyklos, mokėsi žemiausios, pirmosios pakopos mūrininko specialybės.

Specialybės „mokėsi“ vos pusantrų metų. Mokslus pradėjo 2008-ųjų rugsėjo 1-ąją, o 2010-ųjų vasario 25 dieną pedagogų posėdyje nuspręsta jį pašalinti, kadangi pusę metų beveik nelankė mokyklos.

Buvęs jo grupės auklėtojas, dabar jau pensinio amžiaus Justinas Gricevičius „Šilokarčemai“ teigė, kad mokiniai iš mokyklos būdavo šalinami tik ypatingais atvejais.

„Kadangi V. Jankauskas beveik nelankė mokyklos, apie jo charakterį ir būdą nelabai ką galiu pasakyti. Martyno Jankaus mokykloje jo auklėtoja buvo Roma Aleknavičienė. Aš šiandien susisiekiau su ja, tai ji irgi nieko gero apie jį nepasakė. Aišku tik tiek, kad Valdas neturėjo noro mokytis jau nuo pat jaunų dienų“, - pasakojo J. Gricevičius.

23-ejų metų V. Jankauskas jau du kartus teistas – už plėšimą ir vagystę.

Jis turi tris seseris. Dvi šiuo metu gyvena Anglijoje, jauniausioji auga šeimoje. Macikų socialinės globos namų direktorius Romualdas Jovaiša pasakojo, kad V. Jankausko mama daug metų, iki etatų mažinimo, šiuose namuose dirbo slaugytoja – buvo darbšti, kultūringa, puikiai bendraudavo su kolektyvu.

Galėjo būti nužudyta Martyna

Šilutiškė Martyna Murauskaitė lapkričio 7-ąją „Facebook“ tinkle buvo parašiusi: „Gal kas važiuojate į Klaipėdą?“. Tąkart siūlančiųjų tokią paslaugą neatsirado.

Bet užtat po lapkričio 7-osios V. Jankauskas net septynis kartus siūlėsi Martynai galintis ją nuvežti į Klaipėdą.

„Buvo kažkokia nuojauta, kad negalima su juo važiuoti, - „Šilokarčemai“ pasakojo Martyna. – Taip ir neišvažiavau. Šiaip į Klaipėdą važiuoju su draugais, pažįstamais“.

Pasidomėjus, ar dabar išdrįstų kur nors važiuoti su nepažįstamu vairuotoju, mergina atsakė: „Tikrai nevažiuočiau“.

Kas žino, gal Martyną, jeigu ji būtų važiavusi į Klaipėdą V. Jankausko automobilyje, būtų ištikęs toks pat likimas, kaip ir J. Šikšniūtės?

Liudytojas galbūt praleido progą išgelbėti merginos gyvybę

Vakar portalas 15min.lt pakalbino Šilutės rajono gyventoją (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), tapusį svarbiu J. Šikšniūtės nužudymo bylos liudytoju. Vyras kremtasi tik vėliau sužinojęs, kokiu svarbiu momentu lemtingą sekmadienio vakarą buvo akis į akį susidūręs su įtariamuoju žudiku V. Jankausku. Giedrių (vardas pakeistas, – red. pastaba) kamuoja dvejonės: galbūt pagrobtoji studentė automobilyje dar buvo gyva ir išslydo galimybė Justiną išgelbėti.

„Bagažinė buvo atidaryta. Bet tamsu buvo ir nieko nesimatė. Jei tik būčiau įsivaizdavęs, kad čia tokie dalykai darosi, tikrai būčiau patikrinęs ir automobilio saloną“, – Giedrius krimtosi galbūt praleidęs šansą išgelbėti merginos gyvybę.

Kelyje tarp Sakūčių ir Priekulės Giedrius pamatė nuo kelio į griovį priekiu nuslydusį ir ten užstrigusį V. Jankausko „Hyundai“ automobilį.

„Kaip pareigingas Lietuvos žmogus aš sustojau, nes pamačiau, kad žmogui kažkokia nelaimė“, – sakė Giedrius. Jis pridūrė: „Jeigu būčiau kažką žinojęs, gal dar būčiau kažką pakeitęs. O dabar įvyko tokia nesąmonė...“.

Tuokart Valdas Giedriaus paklausė: „Gal turi virvę mane ištraukti?“. Giedrius atsakė, kad neturi, bet virvę jam paskolino netrukus sustojęs dar vieno automobilio vairuotojas. Ir taip Giedrius V. Jankausko automobilį ištempė iš griovio.

V. Jankauskas Giedriui sakė: „Oi, man langą išmušo su akmeniu! Čia vietiniai turbūt“. Jis buvo su baltais marškinėliais trumpomis rankovėmis, visas truputį apsikraujavęs, išsigandęs. „Ir man mintys taip ir susidėliojo – jei jam metė akmenį į tą stiklą, nuo tų stiklo šukių jis ir susibraižė“, – jaudindamasis pasakojo Giedrius.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar karantino metu jaučiate nerimą?