Šiukšlės bus tvarkomos europietiškai?

2016-06-01, Stasys BIELSKIS
Z. Jaunius
Z. Jaunius

Projektui „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Šilutės rajono savivaldybėje“ įgyvendinti numatyta 1 212 498 eurų suma, iš jų 1 030 624 eurai - ES lėšos (85 proc.), 181 874 eurai Šilutės rajono savivaldybės administracijos prisidėjimo dalis (15 proc.  tinkamų finansuoti išlaidų piniginiu įnašu). Panašu, kad atlikus šiuos namų darbus šiukšles jau tvarkysime europietiškai...

Savivaldybės tarybai pritarus dalyvavimui projekte „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Šilutės rajono savivaldybėje“, Savivaldybės administracija galės teikti projektinį pasiūlymą ir paraišką pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5-ojo prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonę „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“, kad būtų gautas finansavimas.

Priemonės tikslas –  sukurti ar plėtoti komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo ir (ar) paruošimo naudoti pakartotinai infrastruktūrą, informuoti visuomenę atliekų prevencijos ir tvarkymo klausimais.

Siekiant pagerinti atliekų rūšiavimą jų susidarymo vietose ir taip pagerinti atliekų rūšiavimo bei perdirbimo rodiklius ir mažinti į sąvartyną patenkančių atliekų srautus, būtina sudaryti sąlygas rūšiuoti atliekas jų susidarymo vietose. Nuo 2015metų Šilutės rajone individualiuose namuose gyvenantiems gyventojams yra pateikti individualaus naudojimo konteineriai, skirti pakuočių atliekų ir kartu su jomis surenkamų tinkamų perdirbti antrinių žaliavų rūšiuojamajam surinkimui. Šių surinkimo priemonių įsigijimas buvo užtikrintas bendradarbiaujant su Lietuvos aplinkos apsaugos investiciniu fondu bei su Pakuočių atliekų tvarkymo organizacijomis ir pakuočių atliekų surinkėjais.

Aprūpinus individualių namų savininkus rūšiavimo priemonėmis, padidėjo atliekų rūšiavimo ir perdirbimo rodikliai, bet, svarbiausia,  sumažintas komunalinių atliekų srautas į sąvartyną. Išdalinus nupirktus konteinerius ir juos aptarnaujant 1-2 kartus per mėnesį per metus planuojama papildomai surinkti bei sutvarkyti perdirbant ir kitaip panaudojant apie 300 t stiklinės pakuotės atliekų, apie 150 t popieriaus pakuotės  atliekų, apie 100 t plastikinės pakuočių atliekų, apie 100 t įvairių pakuotes atliekų – iš viso apie 650 t pakuotės atliekų.

Atliekų tvarkymo sistema turi būti tokia, jog skatintų rūšiavimą ir kad atliekas rūšiuojantis asmuo, išrūšiavęs atliekas, už likusias buitines atliekas mokėtų mažiau. Jeigu šiuo metu individualių namų gyventojai aktyviai rūšiuoja atliekas, tai daugiabučių namų gyventojams nėra jokios paskatos atlikti rūšiavimą, nes pagal esamą atliekų tvarkymo sistemą neįmanoma nustatyti daugiabučių  namų gyventojams mokesčio dydžio už faktinį atliekų kiekį. Šilutės mieste yra įrengti pusiau požeminiai buitinių atliekų konteineriai, skirti daugiabučių namų gyventojams.

Siekiant skatinti daugiabučių namų gyventojus rūšiuoti atliekas ir už buitinių atliekų išvežimą mokėti pagal faktinį išvežtų atliekų kiekį planuojama įrengti bei priskirti daugiabučiams namams buitinių ir antrinių žaliavų aikšteles, kurios bus aptvertos ir į jas galės patekti tik tų daugiabučių namų gyventojai, kurie turės elektroninius aikštelės įėjimo raktus.

Šio Tarybos sprendimo rengėjų nuomone, įgyvendinus tokią naujovę daugiabučių namų gyventojai bus suinteresuoti rūšiuoti atliekas ir už išvežtų buitinių atliekų kiekį mokėti faktinį rinkliavos už atliekų tvarkymą mokestį.

Prieš priimant šį Tarybos sprendimą Zigmantas Jaunius išsakė repliką, kad kol kas dar nėra jokio skatinimo rūšiuoti buitines atliekas. Jis sakė skambinęs į mokyklas bei vaikų darželius, kur sužinojęs, jog vaikai ten nemokomi rūšiuoti šiukšlių, prie šių įstaigų net nėra konteinerių, skirtų išrūšiuotoms atliekoms. 

 


Straipsnio komentarai

Steponas2016-06-03
Gyvenu individualiame name. Stai ka as Jums pasakysiu apie ta rusiavima. Rusiuot tai mes rusiuojame,taciau kada koki konteineri turi isvezti yra visiska nezinia. Ir net atsitiktinai suzinojus vezimo diena vistiek nesuprasi. Tai jie vaziuoja po pietu,tai ne is sio nei to pralekia 7 ryto. As esu labai nepatenkintas esama tvarka. Komentaras patinka Komentaras nepatinka