Deklaravimas: dėkojama ir merui, ir Žemės ūkio ministerijai

2016-06-08
K. Andrijauskas
K. Andrijauskas

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkui Jonui Talmantui bei Šilutės rajono savivaldybės merui Vytautui Laurinaičiui LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas parašė raštą, kuriame prašė pratęsti žemės ūkio pasėlių ir naudmenų deklaravimo terminą.

„Buvo nepalankus pavasaris, lietinga ir į dirbamus laukus patekti šiuo metu nėra galimybių. Dėl nepalankios žiemos iššalo žiemkenčiai, kurių dar dalies ūkininkai nespėjo atsėti. Šių žemės ūkio darbų atlikimas šiemet vėluoja, todėl ir tikslių duomenų deklaruojant pasėlius pateikimą prašome pratęsti“, - tokį prašymą K. Andrijauskas išsiuntė gegužės 17 dieną. Ir tik jau baigiantis deklaravimo, kuris vyksta iki birželio 6 dienos, terminui buvo gautas atsakymas iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos.

NMA l. e. p. Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė atsakyme parašė:

„Informuojame, kad Šilutės rajono ūkininkams, dėl nepalankių orų negalintiems pateikti 2016 m. paraiškų, svarbu deklaruoti pasėlius iki pasėlių deklaravimo pabaigos, t. y. birželio 6 d. (pavėluotos paraiškos priimamos iki liepos 1 d .). Taip pat norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, kad, vadovaujantis Taisyklių  59.1 papunkčiu, sankcijos už duomenų keitimą iki liepos 1 dienos nėra taikomos, jei yra keičiamas žemės ūkio naudmenų kodas ir toks keitimas nedaro įtakos žalinimo reikalavimų įgyvendinimui.

Taip pat norėtume Jums priminti, kad, pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui, paraiška priimama tik tais atvejais, kai vėlavimas nepriklauso nuo pareiškėjo valios (pvz., pareiškėjo mirtis, ilgalaikis profesinis nepajėgumas, stichinė nelaimė, padariusi stiprų poveikį valdai)“.

Tad po ilgalaikio lietaus pažliugę laukai gali būti prilyginti stichinei nelaimei. NMA atstovė paaiškino, kad tokiais atvejais pareiškėjas per 15 darbo dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba galėjo sužinoti apie nuo pareiškėjo valios nepriklausančias aplinkybes, seniūnijos ar konsultavimo biuro darbuotojui kartu su paraiška pateikia prašymą priimti pavėluotą paraišką ir vėlavimo priežasties pagrindimo dokumentus.

Dėl išsamesnės informacijos ūkininkai gali kreiptis telefonais, nurodytais NMA interneto svetainėje www.nma.lt bei elektroniniu paštu (adresu: info@mna.lt) arba raštu.

K. Andrijauskas „Šilokarčemai“ sakė, jog kai pasklido žinia, kad deklaravimo laikas yra sutrumpintas iki birželio 6 dienos, tarp ūkininkų kilo nerimas, kaip reikės suspėti tai padaryti. Mat anksčiau deklaruoti be jokių sankcijų buvo galima iki liepos 15-osios. Pasak K. Andrijausko, ūkininkams atrodė, kad iki birželio 6-osios reikia ir laukus apsėti ir dar suspėti pateikti deklaracijas, kadangi apie tai nebuvo išsamiau išaiškinta.

„Dabar, kai gavome tokį išaiškinimą, jau žinome konkrečiai, jog deklaruoti reikia iki birželio 6 dienos imtinai, o iki liepos 1 dienos deklaracijose galime daryti duomenų pakeitimus ir jokios sankcijos už tai nebus taikomos. Juk anksčiau už kiekvieną pavėluotą deklaracijos pateikimo dieną buvo taikoma 1 proc. nuoskaita nuo išmokamos paramos sumos. Žemdirbiai tikrai buvo susirūpinę, kad iki birželio nesuspės pasėti grikių, kurie sėjami vėliau, arba kukurūzų, nes jie bijo šalnų. Dėl to ir rašėme prašymą, prašydami pagalbos ir išaiškinimo. Dabar ramiau pasidarė“, - kalbėjo LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas.

K. Andrijauskas sakė, jog įteikdamas merui raštą dėl deklaravimo laikotarpio pratęsimo sakė, kad  jeigu bus greitai gautas atsakymas, bus suspėta ir ūkininkams šią informaciją paviešinti.

„Už tai, kad meras išgirdo ūkininkų pagalbos šauksmą ir sureagavo deramai bei laiku, žemdirbių vardu noriu jam padėkoti. Nes Savivaldybė, remiantis mūsų prašymu, raštu kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją, kuri atsiliepė į mūsų susirūpinimą. Juk darbai vyko lėtai dėl kritulių gausos, o ne dėl žemdirbių apsileidimo“, - teigė K. Andrijauskas.


Straipsnio komentarai

SNN2016-06-15
Juk reikia rasti progą, kaip palaizyti valdzios už.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kas pakels uodega jai ne pats 2016-06-10
už kokius nuopelnus jiem dekot kad šilutės rajona prajojo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ūkininkė2016-06-09
Pritariu. Kai kviečiame ūkininkus į seminarus,tai atvyksta vienas kitas. Reikia domėtis,eiti į seniūnijas pas žemės ūkio specialistus,kurie jums suteiks informaciją apie pasėlių deklaravimą. Šių metų balandžio 18 d. 10,00 val. Šilutės seniūnijos salėje vyko seminaras, atvažiavo NMA atstovai, kurie aiškiai paaiškino ,kad po birželio 6 d. bus galima keisti žemės ūkio naudmenas netaikant sankcijų. Keista, kad p. K. Andrijauskas tai neišgirdo.

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ponu ismislai2016-06-09
nematau problemu del deklaravimo laiko daugiau reiktu dometis naujienomis o ne laisvais zemes plotais jei suplanuoji seti grikius tai ir sek jei planuoji seti kukuruzus tai ir sek jug seti gali ir deklaraves as ir nepasodinau kopustu iki birzelio 6 ir tame nematu problemu Komentaras patinka Komentaras nepatinka