Šilutės abiturientai renkasi studijas užsienyje ir nežino, ar grįš

2016-07-06, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Tūkstančiai Lietuvos abiturientų kasmet stoja ne tik į gimtosios šalies universitetus, bet ir į kitas pasaulio aukštąsias mokyklas. Ne išimtis - ir Šilutės rajono dvyliktokai, ką tik išlaikę brandos egzaminus ir netrukus daugelis jų versiantys kitą savo gyvenimo lapą, kuriame yra skyrius „Studijos“. Jaunų žmonių gyvenimuose atsiras daugybė iššūkių, išbandymų, naujovių. Kalbinome keletą dvyliktokų ir klausėme, kodėl jie nusprendė palikti savo gimtąją šalį ir išvykti studijuoti į užsienį, kur jų laukia nežinomybė.

Guoda BAGUCKAITĖ:

- Aš niekada nebuvau ta, kuri sėdėtų vien prie knygų ir tik mokytųsi. Visada turėjau daug įvairių veiklų, užsiėmimų. Tačiau, kad ir kiek turėjau visuomeninės veiklos, mokslai man buvo prioritetas. Nebuvau dešimtukininkė, bet ir blogai nesimokiau. Metinis vidurkis - 8,3. Visada turėjau aiškų planą. Savo karjerą ir mokslus laikiau prioritetine sritimi. Visada galvojau, ką ir kur studijuosiu. Mintis išvykti studijuoti į užsienį atsirado po Naujųjų metų, nes supratau, kad nenoriu savęs riboti ir man nebeužtenka Lietuvos, noriu pamatyti pasaulį. Priimti šį sprendimą man nebuvo labai sunku. Dabar jau žinau, kad Olandijoje studijuosiu Europos studijas - tarptautinius santykius ir verslą Hagos universitete. Vilniaus universitete į valstybės finansuojamą vietą nelengva patekti. Studijų kainos Olandijoje ir minėtame universitete yra labai panašios, metams - beveik du tūkstančiai eurų. Olandijoje maisto kainos yra tokios pat kaip Lietuvoje, bet daug brangiau kainuoja viešasis transportas ir apgyvendinimo paslaugos. Man pasisekė, nes aš gavau kambarį bendrabutyje, kur virtuve dalinsiuosi su dar dviem studentais.

Visada daug keliavau. Todėl susipažinau su daugybe žmonių iš įvairių Lietuvos vietų. Niekada nebuvo sunku bendrauti su nepažįstamais ir greitai prisitaikyti naujoje aplinkoje. Turiu nemažai pažįstamų, kurie jau studijuoja užsienyje, ir dar daugiau pažįstamų, kurie kartu su manimi nuo šio rudens iškeliauja svetur. Tie, kurie jau studijuoja, yra labai patenkinti. Nė vienas nesako, kad kitur yra lengva ir paprasta. Kitoje šalyje reikia labai daug dirbti, įdėti dvigubai daugiau pastangų, nes turi įsiminti ne tik studijuojamo dalyko medžiagą, bet ir išmokti puikiai kalbėti angliškai. Nė vienas iš mano draugų nesigaili, kad pasirinko studijas užsienyje. Apie grįžimą namo jie dar nekalba - dar daug laiko prieš akis ir tikrai dar daug kas gali pasikeisti. Perspektyvų gali būti visur, jeigu esi atkaklus, iniciatyvus ir puikiai išmanai savo sritį. Manau, užsienyje jaunus žmones labiau pastebi, jie ten jaučiasi reikalingesni. Net neįsivaizduoju, kur būsiu, kur atsirasiu baigusi studijas. Bet jeigu tik atsirastų geros galimybės Lietuvoje, grįžčiau. Išties labai myliu savo šalį. Mano šeima mane labai palaiko. Jie visuomet tai daro. Todėl ir šis mano gyvenimo etapas - ne išimtis. Padeda man pasiruošti tiek morališkai, tiek finansiškai, nes reikės nemažai investuoti į mano išsilavinimą.

Julija SKOPAITĖ:

- Mokiausi Šilutės Vydūno gimnazijoje ketverius metus. Mokiausi tikrai gerai - metinis vidurkis yra 8,9. Labai daug dirbau ir stengiausi kuo geriau baigti mokyklą. Ilgai, dar vidurinėje mokykloje, svajojau studijuoti užsienyje, o pagaliau lemtingą sprendimą priėmiau dar vienuoliktoje klasėje. Manau, ieškojau europietiškumo, naujos kultūros pažinimo. Galvojau apie Vokietiją, Daniją, Olandiją, kadangi šios šalys pasižymi puikiu mokslo lygiu, o Danija bei Vokietija siūlo dar ir nemokamą mokslą. Tačiau išsirinkau Olandiją, kadangi ji vienintelė siūlė mano norimą studijų programą - pramonės gaminių inžineriją. Teks mokytis anglų kalba. Taip pat prie tokio sprendimo prisidėjo ten gyvenantis mano draugas. Dokumentus pradėjau tvarkyti anksti. Įstojau žymiai anksčiau nei mano bendraklasiai – sužinojau tai balandį. Mokslai Olandijoje kainuoja visiems vienodai - mažiau nei 2 000 eurų. Tačiau tai pigiau nei Lietuvoje, kadangi man bakalauro studijos truks tik trejus metus. Pragyventi nebus lengva, kaip ir kiekvienam Lietuvoje gyvenančiam studentui. Tačiau galima gauti daug pagalbos. Pavyzdžiui, nemokamą viešąjį transportą. Jei mokysies ir dirbsi, gali gauti apie 400 eurų priedą prie atlyginimo. Taip pat galima prašyti pagalbos išlaikyti savo nuomojamą gyvenamą vietą. Nuoma brangi, paslaugos taip pat, tačiau maisto produktai ar drabužiai kainuoja panašiai kaip Lietuvoje. Bendravau su daugybe lietuvių studentų, besimokančių Olandijoje. Visi jie išsibarstę skirtinguose miestuose. Ir visi labai patenkinti. Jie džiaugiasi studijomis, paskaitų ir užduočių įvairove bei glaudžiais ryšiais su dėstytojais. Dauguma studentų nemato savo ateities Lietuvoje, kadangi Olandijoje atsiveria žymiai daugiau darbo galimybių su tikrai geresniu atlyginimu. Dėl savo grįžimo į Lietuvą dar nesu tikra, kadangi, dar nespėjau ten pagyventi. Viską noriu pati išgyventi, pamatyti savo akimis. Bet tikrai žinau, kad grįšiu kartas nuo karto pas šeimą, kuri labai palaikė mano apsisprendimą, tačiau liūdi, kad teks mane išleisti taip toli.

Neringa MIKUTYTĖ:

- Mokslai sekėsi gana neblogai. Galėjau ir daugiau dėmesio jiems skirti, tačiau rezultatais esu labai patenkinta. Jei nemeluoju, mano vidurkis - 9,6. Ketinu studijuoti informacinės medijas kartu su kino ir televizijos studijomis. Lietuvoje to daryti nelabai galėčiau. Buvo gana sunku apsispręsti, kur noriu studijuoti. Bet nusprendžiau save išbandyti, pasirinkti studijas kitoje šalyje. Noriu studijuoti Škotijoje arba Danijoje. Kur mokysiuos, paaiškės po atestatų įteikimo šventės. Minėtose šalyse mokslas yra nemokamas. Ten ir perspektyvų daugiau. Domėjausi, mėnesiui pragyvenimui reikės apie 800 eurų. Suma priklausys ir nuo to, kaip ir kur gyvensiu. Jau ieškau gyvenamosios vietos.

Įvairiose užsienio šalyse turiu daug draugų. Net mano sesuo, pusseserė su pusbroliu studijavo užsienyje. Šeima mane palaiko ir sutinka, kad mokyčiausi ne Lietuvoje. Tik močiutė to nelabai nori.

Daug kas manęs klausia, ar grįšiu į Lietuvą. Negaliu atsakyti, nes nežinau, kaip aš pati pasikeisiu per tuos ketverius metus. Gal grįšiu į Lietuvą, gal liksiu ten, o gal ir į Australiją nuspręsiu išvažiuoti. Nieko nenoriu sakyti, nes pati dar nesu apsisprendusi dėl tolimesnės ateities. Kaip sakoma - plauksiu pasroviui.

Gabrielė VALODSKAITĖ:

- Mokytis sekėsi tikrai gerai ir esu už tai dėkinga savo mokytojams, kurie sudomino dėstomais dalykais, suteikė noro „pasikapstyti” giliau, plačiau. Mano vidurkis - šiek tiek daugiau nei devyni balai. Visada troškau pažinti pasaulį, praturtinti save bendravimu su kitų kultūrų atstovais, o studijos užsienyje šias galimybes suteikia. Pasirinkta mokslų programa - Europos studijos Mastrichto universitete. Jose gausiu progą į Europą žvelgti per įvairias prizmes: istoriją, politiką, tarptautinius santykius, teisę, ekonomiką, filosofiją bei sociologiją. Studijų metu teks gilintis į realias problemas, veiksnius, bus lavinamas kritinis mąstymas, ugdomi gebėjimai dirbti komandoje ir t. t. Be to, Nyderlanduose, kur keliausiu studijuoti, itin aukšta mokslo kokybė, studentams siūlomos puikios sąlygos mokytis ir dirbti, vyrauja kultūrinė įvairovė. Apsispręsti, kur noriu studijuoti, nebuvo sunku, daug abejonių nekilo. Studijų kainos priklauso nuo pasirinktos valstybės. Nyderlanduose už vienerius mokslo metus mokama beveik du tūkstančiai eurų. Ši suma neretai mažesnė už Lietuvoje reikalaujamą kainą metams. Kalbant apie perspektyvas, po studijų užsienyje galima greičiau įsitvirtinti tarptautinėse darbo rinkose, džiaugtis visai kitokiu požiūriu į daugelį dalykų. Žinoma, tai priklauso ir nuo įdėtų pastangų bei užsidegimo. Visai neseniai radau jaukų butą, kuriame apsigyvensiu maždaug rugpjūčio viduryje.

Pažįstu daug žmonių, kurie mokosi įvairiose Europos šalyse. Jie džiaugiasi patirtimi, kurią įgyja gyvendami užsienyje, yra visiškai patenkinti studijomis. O dėl grįžimo į Lietuvą nėra tvirtai apsisprendę, tačiau šios galimybės neatmeta. Ar ketinu grįžti į Lietuvą aš? Į šį klausimą tiksliai atsakyti negaliu, laukia įdomūs ateities sprendimai. Bet kuriuo atveju, ryšių su Lietuva nenutrauksiu, čia ir artimi žmonės, ir namų aplinka.

Į mano norą studijuoti svetur artimieji reagavo labai natūraliai, tai jiems nebuvo netikėta. Jaučiu jų palaikymą, nuoširdų susidomėjimą ateitimi ir labai tuo džiaugiuosi. Bus liūdna su jais atsisveikinti ilgesniam laikui, bet artimiesiems atsiranda nauja galimybė - apsilankyti Nyderlanduose ir gauti mano, kaip gidės, paslaugas.


Straipsnio komentarai

Peter2016-07-29
Guoda, you are fantastic in your relentless efforts in pursuing your path into the future!
It will be interesting to see how you embrace your new opportunities in Holland.

We support you 100%

- Peter -
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Anonimas2016-07-09
Gabrielyte saunuole,sveikinam buk visada tokia stipri Ir sauni! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Mindaugas2016-07-06
Gabriele tu turi nuostabu Teti, Mama,pazistu jus nesenai,esate nuostabi grazi seima,Jus esate labai reikalinga cia Lietuvoje, bet yra ,kaip yra. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?