Vainute – paminklas Nepriklausomybės kovų savanoriams atminti

2016-07-08, Stasys BIELSKIS
Šventės akimirkos
Šventės akimirkos

Vainute atidengtas paminklas 1919-1920 metų Nepriklausomybės kovų Vainuto valsčiaus savanoriams atminti. Šita atmintis įamžinta pastatant ąžuolinį įspūdingą koplytstulpį, toks – pirmasis Lietuvoje, kitur Nepriklausomybės kovų savanoriai įamžinami tik paminklinėse lentose ar šiaip užrašuose ant sienos.

Atidengiant Vainute paminklinį koplytstulpį dalyvavo ir vilnietis žurnalistas Vilius Kavaliauskas, kurio idėja buvo įrengti tokius praeitį įamžinančius dalykus ir kuris surinko savanorių pavardes visuose šalies rajonuose. Jis sakė, kad Lietuva ruošiasi švęsti valstybės įkūrimo šimtmetį, todėl dabar tokiems kovotojų už Nepriklausomybę įamžinimui yra puikus laikas.

Vainutas nebuvo išimtis – iš čia išėjo 39 savanoriai ir 2 iš jų buvo apdovanoti garbingais Vyties kryžiaus ordinais. Joninių šventės dieną vainutiškiai buvo liudininkais, kaip šiems drąsiems valsčiaus vyrams atidengtas atminimo ženklas. Juostelę, apjuosusią paminklinį koplytstulpį, atrišo Vainuto seniūnas V. Mockus, Savivaldybės meras V. Laurinaitis ir šio atminimo iniciatorius V. Kavaliauskas.

Vainuto parapijos klebonas Dainoras Židackas, palaimindamas koplytstulpį, kalbėjo: „Šiandien prisimename visus tuos įvykius, kurie buvo anksčiau. Šiandien mumyse teberusena nepaprasta laisvės ugnis, galbūt todėl, kad per ilgai esame vis buvę kažkieno ujami ir spaudžiami. Pagalvokime apie tai, kokia yra mūsų laisvė, už kurią kovojome ir esame už ją atsakingi. Kada žmogui tenka aukoti savo gyvybę už laisvę, yra išbandymų metas. Ir mes, turbūt daugelis, esame užsigrūdinę ir galime gyvenime prisitaikyti prie visokių sąlygų. Palaimink, Viešpatie, šį paminklą Nepriklausomybės kovų kovotojų atminimui. Ir mes esame kovotojai, kovojame už gyvenimą“.

Vainuto seniūnas V. Mockus sakė, kad norėta įamžinti senelius, prosenelius, kurie mums suteikė Nepriklausomybę.

„Šitas paminklas yra skiriamas Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui, - teigė V. Mockus. – Prieš dvejus-trejus metus aš gavau iš Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus patarėjo V. Kavaliausko laišką, kuriame teigta, kad Lietuvoje vyksta tokia graži akcija, jog apie 30 paminklų jau pastatyta, ir planuojama visoje Lietuvoje padaryti apie 300-400 tokių atminimo ženklų. Todėl aš, nieko nelaukęs, pasitaręs su klebonu, su seniūnaite Viktorija ir bendruomenės nariais, nutarėme irgi savotiškai įamžinti šį atminimą. Galvojome tai padaryti prie bažnyčios ar kitoje vietoje, ir prisiminėme, kad turime daug nuostabių žmonių, kurių rankomis galime pasidaryti tokį nuostabų paminklą. Šiandien jau esame šalia jo, ir aš manau, kad jis dar ilgai čia bus ir visus džiugins. Paminklo statymo metu pro šalį pravažiuojantys žmonės buvo sustoję ir visi labai džiaugėsi jo išskirtinumu, lietuviškumu. Džiaugiamės, kad esame pirmieji, kurie pastatėme netradicinį paminklą“.

Seniūnas apdovanojo padėkos raštais žmones, kurie prisidėjo prie šio originalaus koplytstulpio pastatymo.

Jo sumanytojas V. Kavaliauskas kalbėjo: „Šitas paminklas stovi labai geroje vietoje, prie kelio, todėl kiekvienas pravažiuojantis jį matys. Kai aš pradėjau ieškoti pavardžių žmonių, kurie kūrė valstybę, man pasakė: „Į Žemaitiją nevažiuok, ten tokių nėra, ten nebuvo jokio karo, niekas negalėjo išsivaduoti, nes nematė priešų. Pasirodo, jie buvo neteisūs. Be Vainuto tikriausiai nebūtų buvę ir Lietuvos. Juk valstybę kuria daugybė žmonių“.

Šių laikų savanoris Donatas Jaunius sakė: „Šiandien stovime ant žemelės, Lietuva vadinamos. O stovime todėl, kad ir anais laikais, jau nuo Vytauto Didžiojo, buvo savanorių, kurie kovojo už savo valstybę. Ir šiandien esame pasiruošę, kad ir mažiausiai kibirkštėlei ginti. Žinoma, mes Lietuvą apginsime ir nuo stipresnių priešų, visada esame pasiruošę, tad būkite ramūs“.

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, pristatytas kaip vainutiškis ir istorikas, kalbėjo: „Vainuto kraštas nebuvo išimtis, žmonės čia taip pat sprendė savo likimus, kovojo už savo gyvybę. Tai yra mūsų istorijos puslapiai, kuriuos dar prisimena seneliai, kurių dėka pasiektas šis tikslas – Nepriklausomybė“.

Renginyje Vainute dalyvavo ir Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis bei Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Agentas2016-07-08
Sukaites Rolka Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Jums kada nors buvo įsisiurbusi erkė?