Sėkmingai įgyvendintas „Erasmus+“ projektas „Sveikame kūne – sveika siela“

2016-07-13, Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos direktorė Jurgita Lidžiuvienė

Kiek kainuoja sveikata? Sveikatą ir jos kainą kiekvienas žmogus vertina individualiai. Įdomu tai, kad sveikatos kaina yra santykinai nedidelė, kai žmogus yra sveikas, ir smarkiai kyla, atsiradus sveikatos sutrikimams.

Siūloma daugybė sveikatos apibrėžimų, tačiau visiems geriausiai žinomas Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimas: „Sveikata yra visapusė fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligų ar negalavimų nebuvimas“.

Lūkesčiai, jausmai ir aplinka ypač svarbūs formuojant sveikatai įtakos turinčią elgseną. Jaunimas pasirenka, kokiu būdu rūpintis savo sveikata: pasirinkti sveiką mitybą ar fizinį aktyvumą, atsisakyti žalingų įpročių ar mažiau vartoti medikamentų. Be to, jų pasirinkimą lemia ir kiti veiksniai, tokie kaip: savijauta, vertybinės nuostatos, ateities planai, viltis, tikėjimas, kad galima ką nors pakeisti, aplinkinių nuomonės paisymas.

Tokiais klausimais, samprotavimais  vedina Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos bendruomenė nuo 2014 metų įgyvendino „Erasmus+“ strateginių partnerysčių projektą „Sveikame kūne - sveika siela“, kurio paskirtis – skatinti mokyklos bendruomenės narius plėtoti sveiką gyvenseną ir aktyviai judėti.

Šiais metais baigėsi dvejus metus penkiose Europos valstybėse trukęs „Erasmus+“ projektas. Kiekviena projekto narė – Lenkija, Graikija, Lietuva, Rumunija ,Turkija - organizavo po vieną susitikimą savo šalyje. Paskutinis susitikimas vyko gegužės 30-birželio 3 dienomis saulėtame Turkijos mieste Trabzone, prie Juodosios jūros. Į paskutinįjį susitikimą su partneriais vyko Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos  projekto koordinatorė, anglų kalbos mokytoja Banga Sabaliauskienė, mokyklos direktorė Jurgita Lidžiuvienė, kūno kultūros mokytoja Neringa Undraitienė, dailės mokytoja Rita Šleinytė. Susitikime aptarta 2 metų veikla, prisiminti nuveikti darbai ir numatyti tolimesni žingsniai projekto veikloms užbaigti ir apibendrinti. Vizito metu aplankėme skirtingas ugdymo įstaigas, susipažinome su švietimo sistema Turkijoje. Turėjome galimybę palyginti visų penkių šalių švietimo sistemos panašumus ir skirtumus. Viešnagės metu pažinome Trabzono miesto istoriją, vietos kultūrą ir tradicijas. Lankėmės arbatos fabrike, Sultono Suleimano namuose, taip pat ir pirmojo Turkijos prezidento Atatiurko rezidencijoje, kuri yra tapusi muziejumi. Neišdildomas įspūdis liko aplankius turistų labiausiai pamėgtą vietą Trabzono regione –  Sumelos vienuolyną, kuris yra pastatytas stačios uolos skardyje, 1200 m virš jūros lygio.

Vizito baigiamajame susirinkime – konferencijoje „Erasmus+“ projekto Lenkijos koordinatorius Jacek Bochenek pabrėžė, kad projektas baigėsi tik oficialiai, nes vykdytos veiklos ir gauti rezultatai verti dėmesio bei aktyvios sklaidos ir siūlė tęsti projektą, gilinantis į kitas aktualias ir svarbias temas ugdant mokinius.

Be abejonės, projekto veiklos kiekvienos šalies dalyviams buvo ypatinga patirtis.

Mokiniai ne tik įgijo geografinių žinių, tobulino anglų kalbos ir IT žinias, bet mokėsi vertinti ir suprasti šalių išskirtinumą, bendraudami su draugais plėtojo komunikavimo kompetencijas, ugdė kūrybiškumą, puoselėjo pilietiškumą, formavo nuostatas apie sveikatos stiprinimą. Šio projekto metu mokiniai vykdė įvairias su sveika gyvensena susijusias veiklas. Dalijosi patirtimi apie sveiką mitybą ir aktyvų poilsį.

Mokytojai tobulino tarpkultūrinius komunikavimo įgūdžius, gilino anglų kalbos žinias, turėjo galimybę susipažinti su skirtingų šalių Lenkijos, Graikijos, Rumunijos, Turkijos, Lietuvos švietimo sistemomis, integravo projektines veiklas savo mokomuosiuose dalykuose, mokėsi bendradarbiauti ir siekti bendro tikslo su mokinių tėvais, vietos bendruomene. Mokytojai turėjo galimybę išvykti į tarptautinius vizitus, kurių metu dalijosi savo patirtimi, bendravo, bendradarbiavo, stebėjo ugdymo procesus, veiklas ir įgavo naujos patirties.

Mokyklos vadovai įgijo tarptautinio projekto vykdymo, administravimo, valdymo patirties, pritraukė lėšų, kūrė bendradarbiavimo sąlygas su Europos mokyklų ir vietos bendruomenėms. Kartu numatė prioritetus, planavo veiklas, jas įgyvendino ir vertino. Taip stiprino bendravimą ir bendradarbiavimą, kūrė  jaukią ir sveikatai palankią aplinką.

Projektas finansuojamas iš mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Gautos projekto lėšos panaudotos tikslingai: rengiamoms pažintinėms išvykoms, paskaitoms mokiniams, mokytojams, tėvams, organizuojamoms įvairioms veikloms, kurių tikslas buvo išmokyti ar dar kartą priminti, formuoti nuostatas apie sveikos mitybos, sveikatos stiprinimo ir aktyvaus judėjimo privalumus bei svarbą.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?