Usėnuose daug dėmesio skiriama socialinės rizikos šeimoms

2016-07-20, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys ir socialinė darbuotoja su rizikos šeimomis Nijolė Stirbienė sako, kad socialinės rizikos šeimose daug problemų kyla dėl besaikio alkoholio vartojimo.
Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys ir socialinė darbuotoja su rizikos šeimomis Nijolė Stirbienė sako, kad socialinės rizikos šeimose daug problemų kyla dėl besaikio alkoholio vartojimo.
Šeimų, kurioms būtina socialinių paslaugų tarnybos darbuotojų, artimųjų ir kitų pagalba, netrūksta ir Usėnų seniūnijoje. Domėjomės, kokia situacija socialinės rizikos šeimose yra šioje seniūnijoje.

Tėvų elgesys nėra geras pavyzdys

Socialinės rizikos šeimos ne visada sugeba savo problemas spręsti pačios, todėl joms padeda atitinkamos tarnybos. Kad tokių probleminių šeimų mažėtų, joms teikiamos socialinio ugdymo paslaugos - nuolat bendraujama su tėvais, jiems patariama, kaip elgtis konkrečiose situacijose, suteikiama reikalinga informacija.

Usėnų seniūno Algirdo Raukčio duomenimis, seniūnijoje yra dešimt socialinės rizikos šeimų, kurioms nuolat tenka skirti daug dėmesio. Jose auga nepilnamečiai vaikai. Jų tėvų elgesys tikrai nėra geras pavyzdys atžaloms.

Vienose šeimose daugelis problemų kyla dėl to, kad jose liejasi alkoholio upės. Čia neretai ta upė liejasi iš kartos į kartą, nes žmonės jau nemoka gyventi kitaip. Kitose šeimose gimdytojams tiesiog trūksta socialinių įgūdžių. Yra ir tokių, kurios užkluptos psichinės negalios.

„Didžiausia problema – alkoholio vartojimas. Pavyzdžiui, vienoje šeimoje auga paauglės mergaitės. Su jomis nesusitvarko net tėvai. Jos jau vartoja stipriuosius gėrimus. Išgėrusios tampa neprognozuojamos“, - teigė seniūnas. Mergaitės kartą net automobilį pavogė. Policija vagiles greit rado. Jos buvo neblaivios. Būdamos girtos jos ir moterį užpuolusios mušė.

Nuostolių patiria ir seniūnija

Neklaužados usėniškės nemažai problemų ir nuostolių padarė seniūnijai – išrovė ir išmėtė gėles, išvartė kelio ženklus. „Daug problemų kyla ir tada, kai žmonės nemoka tvarkytis su pinigais. Pasiima paskolų ir jų nesugeba gražinti. Daug pastangų įdeda socialinė darbuotoja. Moko ji kaip paskirstyti pinigus, kad jų užtektų mėnesiui, o ne kelioms dienoms. Moko ir namus susitvarkyti“, - dėstė A. Rauktys. Jis tvirtino, kad seniūnijoje yra šeimų, kurių gaunamos pajamas tvarko socialinė darbuotoja. Perka už juos maistą, drabužius ir kitus reikalingus daiktus.

Anot seniūno, yra šeimų, kurių norai nesutampa su galimybėmis. Pavyzdžiui, jos sugalvoja, kad reikia drabužių, kurių kainos būna didelės, o lėšų tam neturi. Prašo tada, kad jų duotų socialinė darbuotoja. Tokiu atveju ne kartą specialistė savo klientą nusiveda į kaime vykstantį turgelį. Čia nupirko daug pigesnių drabužių.

Neretai pinigų prašoma neva svarbiems daiktams, nors išties jų jiems reikia alkoholiui.

Seniūną džiugina tai, kad sumažėjo įvairių smurto atvejų socialinės rizikos šeimose. Apie girtų siautėjimus jis sužino iš policijos pareigūnų. „Skaudu, kai tokie dalykai vyksta. Žiūri į vaikus ir matai, kad kažkam jų gali būti sugadinti gyvenimai, nežinai, kas jų laukia.  Net tėvai nesiima jokių kryžiaus žygių, kad kažką pakeistų“, -  dėstė A. Rauktys. 

Visos šeimos - skirtingos

Socialinė darbuotoja darbui su rizikos šeimomis Nijolė Stirbienė sakė, kad kiekviena šeima labai skirtinga. Vieni labiau bendraujantys, kiti – net priešiškai nusiteikę. Specialistė visada stengiasi išvengti konfliktų. Jai skaudžiausia matyti vaikus, kai jie turi išgyventi kančias dėl tėvų girtuokliavimo.

„Su mažaisiais susitvarkome aplinką, spintas. Tačiau jų gimdytojų neįmanoma įkalbėti nebegerti. Būna, kad šeima keičiasi. Matai jų bandymus atsikelti. Tai labai džiugina. Bet būna ir taip, kad pakyla ir vėl skęsta alkoholyje. Tada vėl eini pas juos, vėl iš naujo sieki, kad jie keistųsi“, - kalbėjo socialinė darbuotoja.

Socialinės rizikos šeimoms į visuomeninį gyvenimą integruotis sunku, nes jie nelinkę savo skausmu dalintis su kitais.  Pasak N. Stirbienės, norint, kad šeimos pasikeistų, rezultatų reikia laukti ilgai, nes su šeima būtina dirbti sistemingai ir daug.

Pašnekovai neabejoja, kad tokios šeimos pačios turi norėti keistis, tik tada pasiekti rezultatai bus tikrai džiuginantys.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?