Kyšius davę laivų savininkai teisme klausosi nuosprendžių

2016-07-20, Stasys BIELSKIS
Šiame pastate Lietuvos saugios laivybos administracijos Pramoginės laivybos skyriaus vyriausiajam valstybiniam inspektoriui E. Macijauskui laivų savininkai duodavo kyšius.
Šiame pastate Lietuvos saugios laivybos administracijos Pramoginės laivybos skyriaus vyriausiajam valstybiniam inspektoriui E. Macijauskui laivų savininkai duodavo kyšius.

Praėjusių metų rugsėjo 27-ąją „Šilokarčemoje“ rašėme, kad STT Klaipėdos valdybos pareigūnai pradėjo tyrimą dėl Lietuvos saugios laivybos administracijos Pramoginės laivybos skyriaus vyriausiojo valstybinio inspektoriaus, šilutiškio Eugenijaus Macijausko nusikalstamos veikos. Jis reikalavo ir priėmė ne vieną kyšį, o jų davėjams pastaruoju metu Šilutės rajono apylinkės teisme pasipylė baudžiamosios bylos ir nuosprendžiai.

STT turėjo surinkusi duomenų, kad kai kurie saugios laivybos specialistai už kyšius surašo palankius laivų techninės apžiūros aktus, neteisėtai registruoja laivus registre, nefiksuoja laivybos eismo saugumo taisyklių pažeidimų ir t. t. Pareigūnai įtarė, kad ir E. Macijauskas ne vieną kartą galėjo būti paėmęs kyšį.

Patarė, kaip pasidaryti lipduką...

Šis straipsnis ne apie E. Macijauską, o žmones, iš kurių šis pareigūnas reikalavo kyšių, o pastarieji jam davė.

Štai šilutiškiui G. J. grėsė bausmė pagal Baudžiamoko kodekso 227 str. 2 dalį - laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Teisėja Virgina Pankauskienė, išnagrinėjusi Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro pareiškimą ir ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą, išsiaiškino visas aplinkybes, dėl kurių vienoje bendrovėje dirbantis G. J., anksčiau neteistas, susitarė duoti ir davė kyšį valstybės tarnautojui už pageidaujamą valstybės tarnautojo neteisėtą veikimą vykdant įgaliojimus.

Šilutiškis 2015 metų balandį davė jam 100 eurų kyšį už sau priklausančio laivo „Bayliner Capri“ pirminės techninės apžiūros akto išdavimą bei laivo dokumentų pateikimą įregistravimui į Lietuvos vidaus vandenų laivų registrą. Laivas neturėjo Susisiekimo ministro įsakymu patvirtinto techninio reglamento, privalomo, norint jį įregistruoti Lietuvoje, „CE“ sertifikato.

2015 metų gegužės 8 dieną, apie 10 val., E. Macijauskui pareikalavus, susitarė pastarajam duoti 100 eurų kyšį už patarimus, kaip neteisėtai pasidaryti „CE“ sertifikato lipduką ir kur jį laive priklijuoti, taip pat už sau priklausančio laivo „Bayliner Capri“ techninės apžiūros akto išdavimą bei šio laivo dokumentų pateikimą registravimui į Lietuvos vidaus vandenų laivų registrą, žinant, kad laivas neturi būtino „CE“ sertifikato ir todėl negali būti registruojamas.

Tą pačią gegužės 8-ąją, apie 13 val. 28 min., E. Macijausko tarnybiniame kabinete, esančiame Uosto g. 11, Šilutėje, šiam perdavė reikalautą 100 eurų kyšį.

Kyšio davėjui buvo pareikšti įtarimai. Savo kaltę jis pripažino visiškai ir parodė, kad 2014 metų rudenį nusipirko laivą „Byliner". Jį nusipirko Šilutėje. Laivas buvo parvežtas iš Anglijos. Ten toks laivas yra perkamas pagal sąskaitą faktūrą. Kitokių dokumentų nereikia. Laivą susitvarkė ir 2015 metų pavasarį, galėjo būti balandžio mėn., nuėjo su dokumentais pas E. Macijauską. Ten jam pridavė dokumentus laivo registravimui. Po to, kiek pamena, E. Macijauskas atostogavo ir, kai jis grįžo iš atostogų, G. J. užėjo pas jį į darbą. E. Macijauskas pasakė, kad laivo registravimui reikia „CE“ sertifikato, kurio nupirkto laivo savininkas neturėjo, nes Anglijoje toks dokumentas nereikalingas ir perkant laivą neišduodamas.

E. Macijauskas pasakė, kad be jo priregistruoti laivo neišeis, kadangi tada reikia kviestis ekspertus iš Lenkijos, kurie gali tokį sertifikatą išrašyti, bet tai brangiai kainuoja. Lietuvoje tokių ekspertų nėra. E. Macijauskas patarė, kad reikia pasidaryti „CE“ sertifikatą firmoje, kuri daro lipdukus ir reklamines iškabas, tada jį pridėti prie numerių ir nufotografavus nuvežti į Kauną, į Saugios laivybos administraciją, ir tokiu būdu laivą užregistruoti.

Teismas nusprendė G. J. pripažinti kaltu pagal BK 227 str. 2 d. ir jam paskirti 40 MGL (1506,40 Eur) baudą, jos mokėjimą išdėstant lygiomis dalimis per šešerių mėnesių laikotarpį, per mėnesį sumokant ne mažesnes nei 251,07 Eur dydžio įmokas.

Kyšis už penkių laivų techninę apžiūrą

Šilutės teisme išnagrinėtas ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Aivaro Velučio pareiškimas bei ikiteisminio tyrimo metu surinkta medžiaga dėl dar vieno laivo savininko įvykdyto nusikaltimo.. Šilutiškis V. J., vykdantis individualią veiklą, anksčiau neteistas, buvo kaltinamas dėl kyšio davimo.

Nustatyta, kad V. J. 2015 m. balandžio 28 dieną, apie 9 val. 33 min., Lietuvos saugios laivybos administracijos Pramoginės laivybos skyriaus vyriausiojo valstybinio inspektoriaus E. Macijausko tarnybiniame kabinete davė pareigūnui iš viso 70 eurų kyšį už jam priklausančių penkių vidaus vandenų laivų techninių apžiūrų atlikimą bei techninės apžiūros aktų išrašymą.

V. J. davė E. Macijauskui 20 eurų kyšį už tai, kad jis įregistruotų vidaus vandenų transporto priemonės pakabinamąjį variklį „Honda 5“ į Lietuvos vidaus vandenų transporto priemonių registrą.

Kaltinamasis V. J., kai jam buvo pareikštas įtarimas padarius nusikalstamas veikas, numatytas BK 227 str. 1 d., 227 str. 4 d., savo kaltę pripažino visiškai ir parodė, kad jis pagal individualią veiklą užsiima žvejyba ir turi 5 valtis, kurios yra įregistruotos Lietuvos vidaus vandenų registre. Valčių technines apžiūras Šilutėje tuo metu atliko tik Saugios laivybos administracijos inspektorius E. Macijauskas. Todėl V. J. užėjo pas jį į darbo kabinetą ir pasakė, kad reikia atlikti visų išvardintų valčių techninės būklės apžiūras. E. Macijauskas pasakė, kad reikia susimokėti mokestį valstybei. V. J. loterijos „Perlas“ terminale tą pačią dieną už valčių technines apžiūras sumokėjo 107,60 eurų. Valčių apžiūrą E. Macijauskas atliko vėliau atvažiavęs į Mingės kaimą.

Valtys buvo apžiūrėtos ir aktai išrašyti gegužės 6-ąją. Iš pokalbio, kurio garso ir vaizdo įrašas apklausos metu jam buvo pateiktas susipažinti, įvykusio 9 val. 33 min., paaiškėjo, kad V. J. davė inspektoriui 70 eurų už tai, kad šis atliktų valčių technines apžiūras ir išrašytų techninių apžiūrų aktus. Tuos pinigus davė dėl to, kad šis jas apžiūrėdamas nesikabinėtų, nes valtys yra ne naujos. Žinojo, kad jeigu E. Macijauskui duodi pinigų, jis po to mažiau kabinėjasi reidų metu.

V. J. Vokietijoje buvo nupirkęs pakabinamą valties variklį „Honda-5“ ir norėjo jį įregistruoti. Variklį atvežė ir parodė E. M. Bet šis, net neapžiūrėjęs, pasakė, kad variklio pirkimo-pardavimo sutartyje yra įrašytas ne tas numeris, todėl variklio negali registruoti. V. J. susisiekė su asmeniu Vokietijoje, kuris pardavė variklį, ir šis atsiuntė nuotraukas su variklio numeriu, kuris buvo įrašytas į sutartį. V. J. vėl nuėjo pas E. Macijauską ir pateikė jam nuotraukas. Inspektorius pasakė, kad viskas gerai ir, susimokėjus mokestį valstybei, įregistravo variklį. Jis ir taip galėjo apžiūrėti variklį ir surasti numerį, tačiau to nedarė.

V. J. suprato, kad jeigu nori, kad E. Macijauskas įregistruotų variklį, nors visi jo įsigijimo dokumentais buvo tvarkingi, jam reikia duoti pinigų ir dėl to davė jam 20 eurų. Tai matyti apklausos metu pateiktame gegužės 22 dienos vaizdo ir garso įraše.

Apklausiamas įtariamasis E. Macijauskas prisipažino, kad balandžio 28-osios rytą jis savo tarnybiniame kabinete paėmė iš V. J. 70 eurų už jam priklausančių laivų kasmetinių techninių pažiūrų atlikimą. Tai matyti ir vaizdo įraše.

Teismas paskyrė V. J. 878,61 eurų baudą, jos mokėjimą išdėstant lygiomis dalimis per vienerių metų laikotarpį, kas mėnesį sumokant ne mažesnes nei 73 eurų dydžio įmokas.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Justas2019-02-19
Teisti reik ne tuos zmones ir net ne ta inspektoriu o tuos debilus katrie priima tokius istatymus kad zhmogus nusipirkes laiva Uk negali jo LT uzhregistruot. Achiu dievui dar kad yra tokiu inspektoriu kuriu pagalba ta absurda galima apeit. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02016-07-20
Ar gali žmogai gyventi sąžiningai? :( Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?