Organų donorystės ir transplantacijos rezultatų kreivė ir toliau kyla

2016-07-29, sam.lrv.lt

Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, šių metų pirmąjį pusmetį organų donorystės ir transplantacijos dauguma rodiklių buvo dar geresni, nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. O juk 2015-ieji buvo neabejotinai sėkmingiausi metai per visą Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją. Tai teikia vilties, kad visuomenė vis labiau linkusi mirusiųjų organus ir audinius paaukoti donorystei, o ne užkasti juos į žemę.

Šiemet efektyviais donorais jau tapo 32 mirusieji – keturiais daugiau, nei pernai (efektyvus donoras – žmogus, iš kurio transplantacijai buvo paimtas bent vienas organas ar audinys).

Pastaruoju metu donorystei prieštarauja mažiau mirusiųjų artimųjų (2015 metų pirmąjį pusmetį buvo 12 prieštaravimų, arba 22 proc., 2016 metų pirmąjį pusmetį – 10 prieštaravimų, arba 19 proc.) ir mažiau nustatoma medicininių kontraindikacijų, dėl kurių donorystės procesas yra neįmanomas.

Per šešis šių metų mėnesius jau atliktos 58 mirusių donorų inkstų transplantacijos (pernai – 50) ir 3 inkstų transplantacijos iš gyvo donoro (pernai – 6), 8 širdies transplantacijos (pernai – 10). Šiemet per pirmąjį pusmetį kepenų transplantacijų jau atlikta daugiau nei pernai per visus metus – atitinkamai 15 ir 14. Šiemet jau atlikta po vieną plaučių, širdies ir plaučių komplekso transplantaciją – pernai per pusmetį tokių transplantacijų nebuvo atlikta. Šiemet jau atliktos dvi kasos ir inksto komplekso transplantacijos (pernai – 1), taip pat 43 audinių (ragenų) transplantacijos – tai kone dvigubai daugiau, negu pernai per tą patį laikotarpį (22).

Šiandien aktyviame recipientų sąraše inksto transplantacijos laukia 93 žmonės, širdies – 33, kepenų – 22, kasos ir inksto komplekso transplantacijos – 4, širdies ir plaučių komplekso transplantacijos – 4, plaučių transplantacijos – 10. Net 101 žmogus laukia ragenos transplantacijos. Iš laukiančiųjų transplantacijos 6 yra vaikai.

Pritarimą po savo mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei šiuo metu Lietuvoje yra išreiškę 22 618 gyventojų – 7870 vyrų ir 14 748 moterys.

O tu ar pritari organų donorystei? Tai padaryti gali ir internetu: www.transplantacija.lt – nuoroda „Pasirašyk internetu“.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?