Šilutės rajono savivaldybės ekonominiai rodikliai nėra prasti

2014-09-09, Saulius SODONIS Metai verčiasi į antrą pusę ir jau galima dar tiksliau įžvelgti Šilutės r. savivaldybės ekonominę padėtį. Ryškiausiai tai matosi pasižvalgius po biudžeto suvestinę. Paskutinėje, rugpjūčio 1 dienos suvestinėje, duomenys nėra prasti: ir nors atsilikimas nuo plano yra, tačiau padėtis geresnė nei tuo pačiu laiku prieš metus.

Tradicinis atsilikimas
 
Daugiausiai pajamų į Savivaldybės biudžetą patenka per gyventojų pajamų mokestį. 2014 metų plane numatyta, kad jo turi būti „surinkta“ 25 milijonai 250 tūkstančių litų. Per septynis šių metų mėnesius šiuo keliu Savivaldybės biudžetą turėjo pasiekti 14 milijonų 729 tūkstančiai litų. O pateko tik 13 milijonų 971 tūkstantis litų. Tad iki plano pritrūko 758 tūkstančių litų, arba 94,9 proc. plano. 
 
Pažiūrėjus į praėjusių metų tą patį laikotarpį skaičiai atrodė gerokai prastesni – per metus turėjo būti „surinkta“ 21 milijonas 459 tūkstančiai litų. Septynerių metų planas buvo 12 milijonų 517 tūkstančių litų, tačiau prieš metus „trūkumas“ buvo 1 milijonas 21 tūkstantis litų. Atsilikimas – 8,2 proc. Tad jei lyginsime absoliučiais skaičiais – šiais metais biudžetas į šią eilutę „surenkamas“ geriau, juo labiau, kad ir planas gerokai didesnis. Galima tik pastebėti, kad žodis „surenkamas“ rašomas kabutėse. Tuo norima atkeipti dėmesį, kad nuo Savivaldybės darbuotojų pastangų šio mokesčio gausa menkai tepriklauso. Pagal nuo seno nusistovėjusią sistemą šis mokestis tiesiog automatiškai buhalterijų nukreipiamas į valstybės biudžetą, iš kurio jis patenka į savivaldybes pagal darbuotojo deklaruotą, bet ne darbo vietą. Todėl žinant gyventojų migracijos pobūdį galima manyti, kad Šilutės rajono biudžetą papildo ir nemažai sostinėje ar Kaune dirbančių jaunų žmonių.
 
Duobės
 
Be šio, pagrindinio ir didžiausio atsilikimo nuo plano, dar yra ir kitų punktų, kurie galėtų būti geresni. Kitas ryškesnis trūkumas yra taip vadinamojoje Savivaldybės eilutėje „Pajamos už teikiamas paslaugas“. Čia atsilikimas nemažas – nesurinkta 216 tūkstančių litų, arba planas įvykdytas 89,2 proc. Bendras metų planas – 3 milijonai 206 tūkstančiai litų.

Taip pat 27 tūkstančių litų trūksta eilutėje „Mokestis už gamtos išteklių naudojimą“. Metų planas – 102 tūkstančiai litų, tačiau gauti tik 59 tūkstančiai litų. Dar šiek tiek atsiliekama nuo nedaug ką sakančiu vardu įvardintos eilutės „Kitos pajamos“. Nuo plano, kuris metams  siekia 176 tūkstančius litų, atsiliekama 9 tūkstančiais.
 
Didesnės kainos leido sumažinti skirtumus

Lyginant šių ir praėjusių metų to paties laikotarpio ataskaitas matosi teigiamas dalykas: eilutė, įvardinta kaip „Mokestis už atliekų tvarkymą“, prieš metus buvo su minuso ženklu. Taip vadinamas šiukšlių surinkimo ir administravimo mokestis. Jei praėjusiais metais rugpjūčio 1 dieną skola buvo 429 tūkstančiai litų, tai šiais metais skolos nėra – surinkta ne tik pagal planą, bet ir 0,4 proc. viršyta. Tai svarbus dalykas, nes galima visiškai atsiskaityti su atliekų tvarkytojais. Taip sumažinta iki šių metų vis didėjusi Savivaldybės skola.
 
To pasiekta gana radikaliomis priemonėmis – atliekų tvarkymo kaina nuo šių metų pradžios padidėjo apie 60 procentų. Dabar lieka tik pasvarstyti – ar kaina prieš keletą metų buvo neteisingai nustatyta, ar to mokesčio surinkimas šlubavo, ar buvo kitokios to atsilikimo priežastys. Tai turėtų analizuoti rajono politikai ir priimti kokį nors sprendimą, nes dabar gyventojai (verslo įmonės taip pat) moka „labai didelius“ pinigus. 
 
Nežymūs sutrikimai ir iš valstybės biudžeto
 
Vasarą šiek tiek atsiliko nuo plano pervedimai iš respublikinio biudžeto. Rugpjūčio 1 dieną į Šilutės rajono biudžetą dar nebuvo pervesta 414 tūkstančių litų. Jie skirti Savivaldybės „pajamoms išlyginti“. Visos kitos eilutės „užpildytos“ šimtu procentų. O eilutė, pavadinta „Išlaidų skirtumams išlyginti“, net 2,6 proc. viršyta. Tai – 121 tūkstantis litų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?