Ir Prūsijos prezidentas užaugęs Pagėgių krašte!

2016-08-06, Stasys BIELSKIS
Žymūs Prūsijos „veikėjai“ - (iš kairės) pagėgiškiai O. Petrauskas, S. Stonys ir V. Navickas – renginio metu.
Žymūs Prūsijos „veikėjai“ - (iš kairės) pagėgiškiai O. Petrauskas, S. Stonys ir V. Navickas – renginio metu.

Iš Pagėgių ir jo apylinkių yra kilę nemažai garsių žmonių bei visokių politikų. Nevardinsime jų pavardžių, tai daugelis žino... O štai net trejetą dienų čia vyko renginiai, skirti Prūsijos prezidento Hainriko Teodoro fon Šiono atminimui pagerbti. Mat jis yra gimęs ir užaugęs Šereitlaukio kaime (Vilkyškių sen.).

Iš tikrųjų, turtinga Pagėgių krašto istorija, o dėl to pagėgiškiai gali tik didžiuotis.

Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys irgi neslepia pasididžiavimo, kad būtent jo gimtajame Šereitlaukyje užaugo būsimasis Prūsijos prezidentas.

Prieš keletą dienų Arnavos draugijos (Vokietija) iniciatyva atidengtas paminklinis akmuo Šereitlaukio dvare gimusiam Prūsijos prezidentui Heinrikui Teodorui fon Šionui atminti.

Tądien dvare lankėsi ir posėdžiavo garsūs Prūsijos politikai - prezidentas Heinrikas Teodoras fon Šionas (jo vaidmenyje - Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos direktorius Vaclovas Navickas), pirmasis ministras grafas Karlas Augustas fon Hardenbergas (S. Stonys) ir baronas Heinrikas Friedrichas Karlas fon Steinas (buvęs mokytojas, Vilkyškių miestelio šviesuolis Apolinaras Petrauskas).

Tą dieną ant dvaro svirno langinių buvo įrengta paveikslų galerija.

„Šilokarčemos“ pakalbintas S. Stonys patikslino, kad reikėtų kalbėti ne apie visos Prūsijos, bet Vakarų ir Rytų Prūsijos prezidentą. Kad ši istorinė asmenybė kilusi iš jo gimtojo kaimo, S. Stonys sužinojęs maždaug prieš dešimtmetį.

Pasak S. Stonio, šio Prūsijos prezidento tėvai iš valstybės buvo išsinuomavę Šereitlaukio dvarą. Bet, gaila, pagrindinis pastatas pirmojo pasaulinio karo metais, 1914-1915 metų žiemą, buvo sudegintas – dabar yra išlikę tik svirnas, buvusios dvaro arklidės, spirito varykla, rūsiai, du dvaro darbininkų namai.

Prūsijos prezidentu buvęs Heinrikas Teodoras fon Šionas, Šereitlaukyje gimęs bei ten gyvenęs 16 metų, išvažiavo studijuoti ir į gimtinę nebegrįžo. Įdomu tai, kad Karaliaučiaus universitete jis buvo lietuvių kilmės Prūsijos filosofo, klasikinės vokiečių filosofijos pradininko Imanuelio Kanto mokinys.

    


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!