Škvalo sugriautų namų savininkai keikia ne Dievą, o politikus...

2016-08-08, Stasys BIELSKIS
Z. Balčinienės ūkinio pastato stogą škvalas sunaikino per kelias sekundes.
Z. Balčinienės ūkinio pastato stogą škvalas sunaikino per kelias sekundes.
Antradienio rytą baisi nelaimė aplankė Okslindžių kaimo (Juknaičių sen.) gyventojos Zitos Balčinienės šeimą. Zita tądien buvo susiruošusi keisti sutręšusias buto grindis į naujas. Atvykęs jos draugas Artūras ir kiti talkininkai kambaryje gurkšnojo kavą, kai netikėtai pro langą pamatė, kaip per keletą sekundžių susmuko tvarto stogas, o nuo gyvenamojo namo ėmė kristi daugybė didesnių ir mažesnių šiferio nuolaužų.

Šiame name yra keturi butai, bet labiausiai nukentėjo namo stogas virš Z. Balčinienės buto. Vietoj planuoto grindų remonto teko imtis kitų darbų ir pirmiausia lipti ant stogo. Gerai, kad moteris buvo pasirūpinusi naudoto šiferio lakštų ūkinio pastato stogo remontui. Dabar tas šiferis labai tiks namui. Juk negalima laukti nė dienos – bet kada gali užklupti liūtis ir bute viskas plauks...

Tai, ką „Šilokarčemos“ korespondentai pamatė nuvykę į nelaimės vietą, labiau priminė karo nuniokotą sodybą. Lyg čia kažkur būtų sprogusi bomba. Nubyrėjusios tvarto sienos viršutinės plytos, išmėtytos lentų nuolaužos. Su keliomis šulinio mūrinio rentinio plytomis išrauta ir ant žemės paguldyta stora medinė sija.

Zita apgailestavo, kad tokių senų pastatų, sulaukusių jau 116 metų, jokia draudimo bendrovė nebedraudžia. O gal Savivaldybė ar seniūnija galėtų kuo nors padėti?

„Tik galima ten nueiti ir pasiguosti, kad bėda ištiko“, - šluostydama akyse ašaras kalbėjo Zita.

Ar nereikėtų kreiptis į Seimo narį – juk už kažkurį tai balsavote rinkimų metu?

Atsakyti į šį klausimą pasiskubino kitoje kelio pusėje gyvenantis kaimynas: „Jiems reikia duoti, o ne mums duos. Juk jie neturtingi yra... Juos ten visus reikia... Kad gulintys būtų... Ar ten Seimo nariai? Vagys susirinkę... Kas iš jų gero? Jie tik į savo kišenę žiūri. Masiulį laikiau dievu, maniau, kad jis tikrai geras žmogus. Ir kas iš to? Kokie mūsų atlyginimai? Apie tokią valdžią gėda ir šnekėti. Kodėl užsieniuose visi padeda žmonėms, o čia, Lietuvoje, priviso tik vagių. Tokia mūsų valdžia, dievo duota, - neduok, dieve, tokios... Vargšui žmogui geriau numirusiam būti. Visa valdžia yra apsirūpinusi – tik rinkite mus, oi, kaip bus gerai! Trina, kaip sakoma, mazgus, ir viskas“ .

Tokiems jo žodžiams pritarė ir Zitos draugas bei kiti kieme buvę žmonės.

Zita „Šilokarčemai“ sakė dabar esanti tik samdoma darbininkė – Šilutėje kepanti šakočius. Anksčiau, kol dar gyveno su vyru, laikė gyvulių, vertėsi ūkiškai. Šiuo metu buvęs sutuoktinis dirba Anglijoje, turi kitą žmoną. Jis yra skolingas Zitai 800 eurų alimentų. Antradienį Zita paskambino jam, pasakė, kokia atsitiko nelaimė, ir paprašė, gal šis galėtų atsiųsti jai truputį daugiau pinigų. Bet buvusysis į jokias kalbas nesileidžia...

„Neseniai, kreipiausi į antstolį, kad atgaučiau tuos  800 eurų. Tai atsiuntė tik 50 eurų, ir viskas – gyvenk, kaip nori. Gerai, jog draugą turiu, tai išvis nieko viena nepadaryčiau“, - pasakojo Zita.

Ji šiame name gyvena jau 20 metų. Tokia nelaimė atsitiko pirmą kartą. O štai kaimynė Ona Petrikienė, atėjusi į kiemą pažiūrėti, kas čia įvyko, ir pamačiusi tokį vaizdą, ėmė raudoti: „Jėzau, Marija... Rodos, nebuvo tokios didelės audros... Tai baisu, tai baisu“.

O. Petrikienė, pasidžiaugė, kad jos namas nėra toks senas, todėl jį dar leidžiama drausti. Kai tik nusipirko daugiau nei prieš 40 metų, taip ir draudžia pastatus kasmet. Nė vienais metais draudimo nebuvo nutraukę. Pasakojo, kad kartą čia „svečiuodamasis“ uraganas Anatolijus buvo jos namo stogą nunešęs. Bet gavo draudimo išmoką ir už ją viską susitvarkė.

...Zitos namo dalies stogą baigta iš naujo uždengti tik kitą dieną – trečiadienį. Naktį lijo, todėl šiek tiek vandens pateko ir į butą.

Meteorologai: tokie reiškiniai bus dažnesni

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Šilutės hidrometeorologijos stoties vadovas Igor Osadčij „Šilokarčemai“ paaiškino, kad toks gamtos reiškinys yra labai lokalinis. Jo metu būna labai stiprus vėjas.

„Jis negali išplisti dideliuose plotuose – gali praeiti arba siauroje juostoje, arba susikurti tam tikroje vietoje toks škvalas - staigus, stiprus vėjo greičio padidėjimas. Tokie reiškiniai meteorologijos stotyse dažniausiai nefiksuojami, mat stotyje tuo metu gali būti 15-18, o škvalo vietoje - 25-30 m/sek. vėjo greitis“, - pasakojo I. Osadčij.

Meteorologų teigimu, esant pasauliniam klimato atšilimui, tokie reiškiniai turėtų būti vis dažniau ir dažniau.

Reikalinga gerų žmonių pagalba

Jau tą pačią nelaimės dieną pas Zitą atskubėjo Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Ričardas Stonkus. Jis atvežė paramą – 50 eurų. Tiek pat davė ir jau minėtosios kaimynės O. Petrikienės vyras.

Su savo darbdave Ligita Kužmarskiene Zita dar nebuvo susitikusi, bet verslininkė jau pažadėjo, kad ji ir kolektyvo nariai irgi pinigais parems nuo stichinės nelaimės nukentėjusią bendradarbę.

Zita „Šilokarčemai“ sakė norinti, kad geri žmonės padovanotų naudoto šiferio ir išpjautos medienos, kurių dabar reikia sugriautam ūkinio pastato stogui atstatyti.

Paskambinti Zitai galima tel.: 8 636 82 246.

 


Foto galerija

Straipsnio komentarai

xlx2017-02-07
L. Paulaviciene su sunumi klaipedoje turi socialini 3 kambariu buta uz kuri yra isiskolinusi iki kaklo, taip kad motriskai reikalingi pinigai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
XXL2016-08-08
Zitos buvusysis dabar gyvena ne su antra zmona,o su meiluze,kuri ir tvarko visus piniginius reikalus,net alimentu neleidzia vaikams siusti.Ten svolacius kokiu reta.Kol gyveno su antra zmona,alimentai budavo laiku issiusti, ir viskas sutvarkyta.Dabar jo brangiausioji LAIMUTE PAULAVICIENE pamynusi Zitos buvusiji po padu laiko. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų į karo tarnybą šaukti ir moteris?