Ūkininkams šviesa tunelio gale – brangs pieno žaliava

2016-08-22, Stasys BIELSKIS
Pagėgių krašto ūkininkai, pieno gamintojai - vilkyškiečiai  Darius Kliunkas ir Vytautas Šimkus, šilgališkis Vytautas Mišeikis bei lumpėniškis Remigijus Kelneris.
Pagėgių krašto ūkininkai, pieno gamintojai - vilkyškiečiai Darius Kliunkas ir Vytautas Šimkus, šilgališkis Vytautas Mišeikis bei lumpėniškis Remigijus Kelneris.

Pastarosiomis dienomis pasklido geros žinios pieno gamintojams. Jiems perdirbėjai jau už šį mėnesį supirktą žaliavą žada mokėti brangiau. „Pienas LT“ palengvino įstojimo į šį kooperatyvą sąlygas.

Pieno kainų pasiutpolkė

Liepos mėnesį įvairūs šalies pieno perdirbėjai jo gamintojams mokėjo gana skirtingas kainas. Štai daugiausia pieno mūsų krašte superkanti AB „Žemaitijos pienas“ už toną pieno be nuskaitymų atseikėjo vidutiniškai po 182,6 Eur, UAB „Marijampolės pieno konservai“ – 170,8 Eur, o AB Vilkyškių pieninė – tik 164,9 Eur.

Brangiausiai pieną supirko žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“ – po 209,6 Eur/t. Tai netgi daugiau, nei kiti supirkėjai mokėjo už ekologišką pieną.

Beje, yra ir vienintelė išimtis – dar brangiau pieną liepos mėnesį pirko Bariūnų žemės ūkio bendrovė (Joniškio r.) – net po 290,4 Eur/t. Mat šios bendrovės Žagarės pieninė gamina grietinę, kuri parduotuvėse yra pigesnė, nei kitų perdirbėjų tokia pat produkcija. Vos ne likimo ironija – ir už pieną brangiai moka, ir grietinę pigiau parduoda, ir dar pelno bei apyvartinių lėšų turi. Kodėl taip negali elgtis kitos pieno perdirbimo įmonės?

„Pienas LT“ palengvino įstojimą į šį kooperatyvą

ŽŪK „Pienas LT“ patvirtino naujų narių priėmimo taisykles, galiosiančias iki 2017 metų vasario 28 dienos.

Kooperatyvo visuotinis narių susirinkimas priėmė lanksčią tvarką, palengvinančią įstojimą į kooperatyvą. Šios tvarkos esmė – kuo anksčiau fizinis ar juridinis asmuo apsispręs įstoti į kooperatyvą, tuo lengviau bus galima susimokėti tikslinį pajinį įnašą. Nusprendę įsilieti į „Pienas LT” narių gretas jau tą pačią dieną taps lygiaverčiais kooperatyvo nariais ir turės tokias pat teises ir pareigas, kaip ir kiti nariai, kūrę kooperatyvą nuo 2008 metų. Visuotinis narių susirinkimas siūlo pasirinkti vieną iš keturių laikotarpių, per kuriuos galite tapti kooperatyvo nariu. Pateikti prašymą įstoti į kooperatyvą ir pradėti tiekti ūkyje gaminamą pieną dar galima iki š. m. rugpjūčio 31, lapkričio 30 arba 2017-ųjų vasario 28 dienos.

R. Kelneris kaltina tik lietuvių pienininkų būdą

ŽŪK „Pienas LT“ valdybos narys, kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ pirmininkas Remigijus Kelneris „Šilokarčemai“ sakė, kad šiuo metu Pagėgių krašte yra dvylika „Pienas LT“ narių. Kovo 15-ąją į šį kooperatyvą įstojo Stubrių kaimo (Katyčių sen.) ūkininkas Alfredas Stasys Nausėda. Kooperatyvui „Pienas LT“ pieno žaliavą parduoda ir dar du Šilutės rajono ūkininkai. Ir viskas...

„Mes kalbame ir agituojame tapti „Pienas LT“ nariais, bet ūkininkai rodo savo lietuvišką būdą, - kalbėjo R. Kelneris. - Atrodo, jog kažkas kiti turi išgelbėti pieno ūkį, tik ne jie patys. Tuo lietuviai pienininkai ir išsiskiria iš kitų valstybių. Jeigu nesikeis jų mąstymas, pasiliksime ten, kur dabar esame – pauodegy. Jau ir rumunai mus aplenkė su pieno kainomis, o lietuviai vis galvoja, kad jų problemas turi kiti išspręsti. Esame paskutinėje vietoje visoje Europos Sąjungoje. Išvada tokia, kad greičiausiai patys to norime. Sudarytos visos prielaidos, bet pieno gamintojai kažkodėl nenori spręsti savo verslo problemų. Kooperatyve „Pienas LT“ kasdien superkame vis daugiau pieno – jau pasiekėme 420 tonų kiekį. Mums reikia eiti tik tuo keliu, kur nuėjo visas pasaulis“.

„Pienas LT“ sudomino ir ministrę

Ūkininkas A. S. Nausėda sakė, kad pieno gamintojams padeda patikti, jog ir žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė jau rimtai žiūrį į kooperatyvo „Pienas LT“ veiklą. Rugpjūčio 12-ąją ji lankėsi ten, norėdama savo akimis pamatyti ir įvertinti, kaip vyksta pieno produktų gamyba.

Ministrė domėjosi visu gamybos procesu. Ji ne tik apžiūrėjo gamyklos „širdį“ – pieno filtracijos ir kokybės laboratorijas, pieno priėmimo patalpas, bet ir kalbėjosi su darbuotojais, uždavė ne vieną ją dominantį ūkišką klausimą. Susidomėjusi paragavo ir produkcijos – aukščiausios kokybės pieno baltymo koncentrato, labai vertinamo maisto pramonėje. Ministrė V. Baltraitienė įsitikino, kad kooperatyvas gamina viską, ką ir buvo įsipareigojęs, prašydamas ES paramos.

Šiuo metu gamykla per parą jau perdirba 150 tonų natūralaus pieno, tačiau kooperatyvo užmojai gerokai ambicingesni – 650 tonų. Produkcija vežama į Olandiją, Didžiąją Britaniją, Graikiją, ja domisi ir Japonija.

Gera žinia iš pieno perdirbėjų

Ministrės išvykos į kooperatyvą „Pienas LT“ išvakarėse, rugpjūčio 11-ąją, į Žemės ūkio ministeriją atvykę didžiausių šalies pieno perdirbimo įmonių atstovai patvirtino:  atslūgstant įtampai pasaulinėse rinkose, Lietuvoje pieno supirkimo kainos augs.

Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė, akcentavusi, kad šalies žemdirbiams šiandien labiausiai rūpi superkamo pieno kaina, domėjosi pieno perdirbimo įmonių planais. Ne viena jų patvirtino atrandanti naujas eksporto rinkas. Nors į gerėjančią situaciją pasaulinėse rinkose žiūrima vis dar atsargiai, tačiau pieno perdirbėjai užtikrino, kad jau rugpjūtį pieno gamintojų pajamos bus didesnės nei liepą – perdirbimo įmonių biudžetuose tai jau yra numatyta. Pabrėžta, kad peržiūrimi net ilgalaikiai kontraktai su pieno gamintojais ir keliamos kainos.

Į ministrės klausimą apie į Lietuvą importuojamą pieną iš Latvijos ir Estijos, įmonių atstovai atsakė, kad pieno įsivežama, tačiau jo kiekis ne tik nepadidėjęs, bet kai kuriose įmonėse ir sumažėjęs. Perdirbėjų tvirtinimu, už šį pieną kaimyninių šalių pieno gamintojai gauna mažesnę kainą negu stambūs Lietuvos pieno ūkiai.

Susitikimo metu buvo aptarti ir sėkmingų derybų su Europos Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaru Filu Hoganu rezultatai. Rugsėjo pabaigoje pieno gamintojus turėtų pasiekti išskirtinio dydžio ES  ir valstybės tikslinė parama – apie 25 mln. eurų. „Tikimės, kad šį kartą tai neatsilieps žemdirbių gaunamai kainai už parduodamą pieną“, – pabrėžė ministrė V. Baltraitienė.

 


Straipsnio komentarai

apsoliuti tamsa2016-08-23
esu ukininkas auginu mesinius galvijus ir jokios sviesos tunelio gale nematau ----nekniskit proto skambeis stapsniu pavadinimais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
eilinis2016-08-22
eiliniai rinkiminiai pazadai juk didziausi nuskriaustieji yra perdirbejai ir kooperatyvas Komentaras patinka Komentaras nepatinka