Vyr. specialistas informuoja: svorio prieaugis nėštumo metu

2016-08-24, Informaciją parengė prof. dr. Laima Maleckienė
Julius Kalinskas/15min nuotr.
Julius Kalinskas/15min nuotr.

Svorio prieaugis nėštumo metu yra išskirtinis procesas, nes moters svoris didėja per trumpą laikotarpį ir didžiosios jo dalies moteris netenka iškart po gimdymo. Nėščiosios svoris didėja dėl augančio vaisiaus, vaisiaus vandenų, placentos, didėjančio moters kraujo plazmos tūrio, krūtų ir gimdos audinio vešėjimo. Iki 14 nėštumo savaitės svorio pokyčiai būna nežymūs, normaliai priaugama 0,5-2 kg. Didžiausias su nėštumu susijęs svorio prieaugis stebimas antrą-trečią trimestrą, t.y po 14 sav. Įvairiose šalyse atliktuose tyrimuose nustatyta, kad beveik pusė moterų nėštumo metu priauga per daug svorio.

Svarbu pažymėti, kad perteklinis svorio prieaugis atsiranda tik moters riebalinio audinio sąskaita, kuris pasilieka po gimdymo ir yra viena iš pagrindinių nutukimo priežasčių. Per didelis svorio prieaugis nėštumo metu didina riziką susilaukti stambaus (virš 4 kg) naujagimio, didina nėščiųjų padidėjusio kraujospūdžio ligų (hipertenzijos, preeklampsijos) bei cezario pjūvio operacijos riziką. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad per didelis svorio prieaugis nėštumo metu sąlygoja didelius mežiagų apykaitos sutrikimus, nutukimą ir kitas lėtines ligas ne tik motinai, bet ir vaikui.

Remiantis 2009 m. svorio prieaugio nėštumo metu rekomendacijomis siūloma jį apskaičiuoti priklausomai nuo moters kūno masės indekso (KMI). KMI apskaičiuojamas kūno svorį iki nėštumo kilogramais padalinant iš ūgio metrais kvadrate (kg/m2). Moterims su per maža kūno mase (KMI<18,5 kg/m2) rekomenduojama  priaugti 12,5-18 kg, normalios kūno masės (KMI 18,5–24,9 kg/m2) - 11,5-16 kg, turinčioms antsvorio (KMI 25,0–29,9 kg/m2) - 7-11,5 kg, nutukusioms (KMI ≥30.0 kg/m2) - 5-9 kg. Nešiojant dvynius, normalaus svorio moterims rekomenduojama priaugti 16,8-24,5 kg, turinčioms antsvorio - 14–22,7 kg, nutukusioms – 11,3–19 kg.

Sveika mityba ir normalus kūno svoris labai svarbūs tiek motinos tiek vaisiaus sveikatai. Antroje nėštumo pusėje reikalinga papildomai suvartoti ne daugiau 300 kalorijų per dieną. Turinčios antsvorio moterys prieš planuodamos pastoti turėtų koreguoti savo kūno svorį. Idealu, kad moterys pastotų su KMI mažiau 25 kg/ m2.

Nėštumo metu labai svarbu laikytis sveikos subalansuotos mitybos principų, reguliariai mankštintis - bent 30-60 min. per dieną. Tinkamiausia yra vaikščioti, plaukioti ar specialiai mankštintis.

Nėštumo pradžioje, apskaičiavus KMI,  su gydytoju ar akušere reikėtų individualiai aptarti dietos ir fizinio krūvio ypatumus, o atsižvelgiant į KMI sužinoti rekomenduojamą svorio prieaugį. Jei nėščioji turi antsvorio, reikėtų profesionalios dietologo konsultacijos, kad tinkamai parinkti mažo kaloringumo dietą, bet užtikrinti pakankamą vitaminų ir mikroelementų suvartojimą. Nėštumo metu reguliariai vertinti moters svorio prieaugį ir vaisiaus augimą. Atsiradu nukrypimų – su specialistais pakartotinai aptarti mitybos ir fizinio aktyvumo klausimus. Po gimdymo ilgalaikis žindymas  užtikriną ir vaiko, ir motinos sveikatą bei padeda greičiau numesti po nėštumo likusį kūno svorį.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?