Yra galimybių skatinti verslumą

2014-12-03, Saulius SODONIS
D. Būtvydienė.
D. Būtvydienė.

Pabendravus su Pagėgių savivaldybės administracijos direktore Dainora Būtvydiene susidaro įspūdis, kad pats likimas siūlo progas, kuriomis ji gali išnaudoti savo vadybinius sugebėjimus. Didžiąją dalį savo profesinės karjeros ši jaunatviškai atrodanti moteris užėmė vadovaujančias pareigas ir tai daro iki šiol. Tad dėl savos patirties susiformavęs požiūris į savivaldybių ateities perspektyvas yra įdomus.      

Pirmi išbandymai

D. Būtvydienė prisimena, kad pirmieji tekę rimtesni išbandymai prasidėjo 1985 metais, kai tik ką baigusi tuomečio Vilniaus valstybinio pedagoginio instituto matematikos specialybę ji buvo paskirta Piktupėnų aštuonmetės mokyklos direktoriaus pavaduotoja. Šiandien ji mano, kad tai atsitiko dėl to, jog tos mokyklos direktorė Aldona Petrukaitienė atsiradus mokykloje naujam pavaduotojo etatui ėmė ieškoti jauno žmogaus. Likimas lėmė, kad tuo metu iš Vilniaus į gimtuosius Pagėgius grįžo jauna, diplomuota matematikos mokytoja. Direktorė įtikino Šilutės švietimo skyriaus vadovus (Pagėgiai tuo metu buvo Šilutės rajono dalis, - aut. pastaba), kad jauna absolventė bus tinkama jos pavaduotoja. Tuo labiau, kad Pagėgiuose labai gerą vardą turėjo D. Būtvydienės mama, kuri buvo Pagėgių vidurinės mokyklos užklasinio darbo organizatorė.   

D. Būtvydienė dar ir dabar prisimena, kaip buvo sunku pradėjus dirbti, bet kartu ir įdomu – laukė įvairūs išbandymai. O jų būta ne tik dirbant administracinį darbą, bet ir sulaukta iš kolektyvo pusės. Pedagogams rūpėjo įsitikinti, ar ji sugebės, ar išlaikys... Išlaikė, sugebėjo. Ir šiandien D. Būtvydienė mano, kad sulaukė įvertinimo iš Šilutės švietimo skyriaus, nes po pusantrų metų darbo – 1987-ųjų  vasarį – kai A. Petrukaitienė buvo paskirta Pagėgių internato vadove, Piktupėnų direktorės pareigas užėmė mūsų pašnekovė.        

Politika

Su politika D. Būtvydienės gyvenimas glaudžiau ėmė sietis, kai ji tapo Lietuvos centro partijos nare. Vėliau tai buvo neblogas tramplinas ateičiai. Po rinkimų į Pagėgių savivaldybę susiformavusi nauja politinė koalicija skirstėsi postais ir pareigomis. Centro partijai Pagėgiuose 2003 metais buvo pasiūlytas Savivaldybės administracijos direktoriaus postas. Jis buvo pasiūlytas administracinį darbą išmanančiai Piktupėnų aštuonmetės mokyklos vadovei. Taip atsirado kitokio vadovavimo patirties. Tik atsakomybė buvo žymiai didesnė, mat nuo šios pareigybės labai priklauso savivaldybės gyventojų kasdienis gyvenimas.

Per tuos metus D. Būtvydienė tobulėjo ne tik dirbdama. Ji baigė Kauno technologijos universiteto viešojo administravimo magistro studijas. Per tą laiką pasikeitė politinė situacija, nes jungėsi centro ir liberalų partijos. Tos naujos jungtinės jėgos vadovas nepatiko Pagėgių administracijos direktorei, dėl to ji nestojo į naująją partiją. 

Tačiau vėliau, jau kitos Savivaldybės kadencijos metu, kai jai buvo patikėtos administracijos direktorės pavaduotojos postas, ji ėmė planuot ateitį Šilutėje, todėl priėmė pasiūlymą tapti partijos „Tvarka ir teisingumas“ nare.

Su šia politine jėga 2011 metais ji dalyvavo rinkimuose į Šilutės rajono savivaldybę. Po jų sudarius politinę daugumą, jai buvo patikėtos Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojos pareigos. Dabar D. Būtvydienei gaila vieno, kad pasikeitus politiniams susitarimams, susidarė nauja koalicija, radikaliai pakeitusi administracijos vadovybę. Dėl to viltys įsitvirtinti Šilutėje nepasiteisino, teko grįžti į Pagėgius. Tuo metu ten buvo reikalingas vieno skyriaus vadovas. Po konkurso mūsų pašnekovei buvo patikėtos tos pareigos. O nuo šių metų pavasario D. Būtvydienė vėl vadovauja Pagėgių savivaldybės administracijai, nes buvęs direktorius, laimėjęs kitas pareigas, perėjo į kitą darbą.

Skatinti galima

Paklausta, ar yra galimybių skatinti žmonių verslumą ir norą dirbti, D. Būtvydienė kalbėjo, kad nors tai ir nėra didžiuliai ekonominiai svertai, tačiau jų vis dėlto esama. Ji sakė, kad Pagėgių savivaldybėje taip pat galvojama apie ateinantį Europos Sąjungos finansinį periodą. Juo žadama pasinaudoti rengiant naujus Savivaldybės projektus.

Administracijos direktorė neįsivaizduoja, kad Pagėgiuose galėtų kurtis stambios įmonės, nes bedarbystė didelė – o dirbti nėra kam, tačiau smulkų ir vidutinį verslą yra kaip paskatinti. D. Būtvydienė sakė, kad būtų galima pasinaudoti į Savivaldybę keliais iš verslo tiesiogiai patenkančiais mokesčiais. Ir nors jie nėra labai dideli, tačiau jų pagalba galima sudaryti sąlygas plėstis verslui. Tiesa, tai reikėtų labai apgalvoti, nes nepatekę mokesčiai mažins Savivaldybės biudžetą. Tačiau išmintingai jais pasinaudojus Savivaldybę gali pasiekti daugiau piniginių įplaukų per fizinių asmenų mokesčius, kuriuos nauji darbuotojai mokės dirbdami Pagėgių savivaldybėje veikiančiose įmonėse.  


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?