Bitkopio šventė: bendruomenę papildė 22 bitelės ir bitinėliai

2016-09-02, Stasys BIELSKIS
Bitkopio šventės simboliai – bitelės ir bitinėlis.
Bitkopio šventės simboliai – bitelės ir bitinėlis.
Praėjusį šeštadienį vėl surengta tradicinė Stoniškių seniūnijos šventė „Bitkopis“. Joje buvo ne tik medaus, midaus gėrimo, kaimiškų sūrių, žvėrienos šiupinio... Netrūko puikios nuotaikos, įvertinti visi praėjusių metų seniūnijoje nuveikti darbai.

„Bitkopis“ – nuostabi šventė ne tik bitininkams

Nuo Stoniškių seniūnijos administracinio pastato 18 val. 30 min. šventės vietos link patraukė iškilminga dalyvių eisena.

Pirmiausia juos pasitiko per garsintuvus skambantys renginio vedėjų – Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotojos Danutės Bardauskienės ir Stoniškių pagrindinės mokyklos mokytojo Kęsto Bytauto – tariami sveikinimo žodžiai.

„Išsukau paskutinį medutį, prisikepiau duonelės, prikviečiau svetelių“, - kalbėjo Danutė. „Pakinkykit žirgelius, atsukit į  vartelius – tevažiuoja sveteliai pas mus“, - pritarė Kęstas. O prie scenos tuo metu, skambant bitininkų maršui, atkeliavo eisena.

„Sveiki gyvi, namiškiai, sveteliai, ilgai nematyti“, - pasisveikino Kęstas.

Eisenoje dalyvavo Pagėgių savivaldybės administracijos vadovai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Plaškių užkardos atstovai, seniūnijos nevyriausybinių organizacijų nariai, Stoniškių pagrindinės mokyklos atstovai, Pagėgių krašto saviveiklininkai ir kiti garbūs svečiai.

„Geidėme jus pamatyti ir širdingai pasveikinti. Geidėme jus pavaišinti pačiu saldžiausiu medučiu, balčiausiu sūriu, minkščiausia duonele. Būkite pasveikinti, susirinkę į tradicinę Stoniškių seniūnijos šventę „Bitkopis-2016“, - džiaugėsi šventės vedėjai.

„Žinome, ko vyručiams reikia, - alučio, tabokos iš rago. O moterėlėms - naujų ratelių, batelių, pakulų kuodelių. Bet visi būtinai bus pavaišinti paskutinio medunešio medučiu, kviečiame nepasididžiuoti ir aplankyti bitininkų kiemelį. Kad grįžus nereikėtų sakyti – šventėj buvau, vaišių gavau, o medaus neragavau... Šiandien pučia gaivus vėjelis, neša žinią iš Pagėgių kraštelio, o kažin, kokius žodelius sudės mūsų sveteliai, kokią kalbelę pagarsins?“, - ir pakvietė užlipti ant scenos pačius garbingiausius šventės dalyvius.

Svečių sveikinimai

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis kalbėjo: „Visus noriu pasveikinti su jūsų švente, palinkėti ūkininkams gražaus, gero derliaus. Šiandien čia vyko nuostabios žemės ūkio technikos paradas. Noriu pasveikinti bendruomenes su bendruomenių metais ir pasakyti, kad pas jus yra tikrai stipri bendruomenė. Gerų ir derlingų šių metų. Norėčiau, kad jūs papuoštumėte ir Pagėgių krašto šventę, kurioje šiemet bus daug naujovių vaikučiams, vyksiančią rugsėjo 24 dieną“.

„Džiugu, kad esame žmonės ir galime darbuotis bei gyventi ne vien tik rūpesčiais nuleidus galvą į žemę, - sakė naujasis Rukų šv. Paduviečio bažnyčios klebonas Kazys Žutautas. – Pasidžiaukime, kad yra laikas, kada galime pakelti galvą, - pabūti, pasišnekučiuoti, pasidalinti vienas su kitu šypsena, žodžiu, žvilgsniu. Nuostabu, kad tokios šventės organizuojamos. Dėkoju, kad į šią šventę pakvietėte ir mane, tokiuose renginiuose ir nuotaika pakyla, ir galima iš naujo pažvelgti į gyvenimą kitokiomis akimis“.

Smagios nuotaikos visiems, o po šventės gerų darbų ir puikaus derliaus taip pat linkėjo ir seniūnijos šeimininkas, seniūnas Gintautas Stančaitis.

VSAT Plaškių užkardos vadas Vytautas Didžiūnaitis kalbėjo: „Džiaugiuosi, kad matau čia, priekyje, tiek daug tokių mažiukų papinukų. Svarbiausia, kad jų ne mažėja, o daugėja. Taigi, stoniškiečiai, kaip matau, veltui laiko neleidžia. Ne tik dirba, bet ir gražius vaikus augina. Bus užaugę tikri savo Tėvynės piliečiai, galbūt ir pasieniečiai“.

Truputį pavėlavęs į šventę atvyko ir Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis. Jis tarė sveikinimo žodžius: „Malonu būti kartu su jumis tradicinėje šventėje. Juolab kad šiandien toks geras oras. Važiuodamas mačiau, kad pilni laukai dirbančių ūkininkų. Jeigu būtų prastesnis oras, jie dalyvautų čia. Puikiai suprantame, kad yra sudėtingi metai. Čia – žemdirbių kraštas, todėl daugelis yra susiję žemės ūkiu ir todėl šventėje nesimato stambiųjų ūkininkų – jie dirba, renka derlių. Linkiu jums geros nuotaikos, ir atskirai noriu pasveikinti mažuosius Stoniškių gyventojus – gerai pabaigti atostogas ir rugsėjo 1-ąją pradėti naujus mokslo metus, linkiu gerų pažymių“.

Šventės vedėja Danutė pasiūlė Seimo vicepirmininkui K. Komskiui aplankyti bitininkų kiemelį ir ekologiško ūkio turgelį, bei patarė: „Jeigu Jūs nupirksite kiekvienam Seimo nariui po pyragą, tai žinokite – šį rudenį tikrai pasiseks“.

Danutė kreipėsi ir į prekiautojas: „Šeimininkės, ateina turtingas pirkėjas!”.

Per metus gimė 22 bitelės ir bitinėliai

Renginio vedėjai kalbėjo: „Dėkojame svečiams už linkėjimus, kviečiame smagiai praleisti laiką mūsų šventėje, pasibūkite, kaip toje patarlėje sakoma, nepranykite, kaip žydo bitės. Mums išrašė raštelius, kaip bitės korelius, kad per metus Stoniškių seniūnijoje nuo praėjusios šventės iki šios padidėjo mūsų naujų bičių šeimų. Kad jaunos šeimos susilaukė net 22 vaikučių - bitelių ir bitinėlių“. Buvo pagarsintos jų susilaukusių tėvelių pavardės ir pakviesti prie scenos su vežimėliais arba nešini savo vaikeliais.

Bičių dovanas įteikti pakviestas seniūnas G. Stančaitis ir Stoniškių pagrindinės mokyklos direktorė Jūratė Mažutienė. Pastarajai net akys sublizgo, išgirdus, kad tiek daug vaikučių per metus atsirado, - bus kam į mokyklą eiti.

Perskaitytos naujagimių pavardės. Tai – Lėja Dirškutė, Austėja Žiogaitė, Kajus Žemaitis, Emilija Zarambaitė, Danielius Kašėta, Goda Gofmonaitė, Benas Gudavičius, Emilis Einikis, Markus Gudeliūnas, Ema Marcinkonytė, Linutė Rupšytė, Titas Ceinorius, Mila Malakauskaitė, Kamilis Bauža, Jokūbas Gustas Petronis, Tajus Marcinkonis, Ema Kašėtaitė, Nojus Gudavičius, Vanesa Bružaitė, Ugnė Mališauskaitė, Austėja Toleikytė, Kamilė Žukaitytė.

Džiaugėsi sportininkais ir bendruomenės pirmininke

Pasidžiaugta, kad tądien geras medunešis buvo ir sportininkams – kokių tik varžybų nevyko - ir tradicinis bėgimas, ir dviratininkų varžybos. Bet apie viską smulkiau papasakojo ir prizus įteikė VšĮ „Sportas ir turizmas“ direktorius Remigijus Špečkauskas.

Jis paskelbė, kad krepšinį žaisti geriausiai sekėsi Usėnų komandai „Gate basket“, antrąją vietą iškovojo lumpėniškiai, trečiąją – Stubrių komanda „Kaimo ūkis“.

Tinklinio vyrų rungtynėse komandos išsirikiavo tokia tvarka: 1-oji vieta – Stubrių komandai, 2-oji – Stoniškių „Kamanai“, 3-oji – Stoniškių „Seniams“.

Tarp moterų geriausiai tinklinį žaidė Pagėgių komanda „Medūzos“, antrąją vietą užėmė Žemaičių Naumiesčio žaidėjos, trečiąją – pagėgiškių komanda „Jaunimas“.

Pasidžiaugta ir Stoniškių bendruomenės pirmininke Gražina Stančaitiene, kuri sukasi kaip bitė motinėlė, telkia apie save visus, norinčius veiklos ir naujų potyrių. Gražina parašė projektą ir šioje šventėje vykdė jo veiklas. Atėjusi į sceną ji papasakojo, kaip visa tai jai sekėsi.

Paskui visiems svečiams ir sportinių varžybų dalyviams buvo dovanota dainų pynė. Koncertavo Pagėgių kultūros centro merginų vokalinis ansamblis (vad. Rasa Golubovskienė). Jos atliko smagias dainas „Šią naktelę per naktelę“ ir „Žeme mano“.

30 jaunų šeimų neišskrido į užsienį

Suskaičiuota, kad Stoniškių seniūnijoje yra net 30  jaunų šeimų, kurios nekelia sparnų į užjūrio šalis, arba ten pabuvojusios grįžo į savo šeimą, kaip į avilį.

Nuo šių metų pradedama nauja tradicija – kasmet apdovanoti po keletą tokių naujų šeimų. Savivaldybės meras V. Komskis pats įsteigė prizus, renginio vedėjai į sceną pakvietė Orintą ir Nerijų Paleckius, Rasą ir Tadą Poškus, Simoną ir Andrių Antanaičius, Sandrą ir Rimą Puodžiūnus bei Laimą ir Vaidą Macaičius.

Tvarkingiausiai ir gražiausiai prižiūrimų ūkių šeimininkais pripažinti Giedrė ir Arūnas Tičkai bei Zita ir Romanas Ambrozai. Taip pat apdovanotos tvarkingai ir gražiai prižiūrimos sodybos - Šilgalių 8-butis, veikiantis pagal jungtinės veiklos sutartį. Labiausiai juo rūpinasi Eduardas Mikšys ir Bronius Gudaitis.

Taip pat buvo apdovanoti privačių namų savininkai - Lolita ir Arūnas Bijeikiai (Šilgaliai), Marija ir Petras Kuzmarskiai (Mažaičiai), Astra ir Alvydas Jokubauskai (Plaškiai), Vida Jancevičienė (Stoniškiai).

Seniūnijos bitininkai pasitarę pranešė, kad 2016 metų bitininko apdovanojimas šiemet turi būti įteiktas veterinarijos gydytojui ir šiaip  nuoširdžiam ūkininkų ir ne ūkininkų bičiuliui šilgališkiui Sauliui Tarasauskui.

Be medaus ir sūrių nebūtų Bitkopio šventės

Bitininkai Danutė ir Juozas Linkevičiai į šventę atvežė ne tik medaus, bet ir iš jo padaryto midaus bei bičių pikio vaistams. J. Linkevičius sakė, kad bičių pikis gerai tinka žaizdoms ir skrandžiui gydyti. Pakelyje esantį 30 gramų pikio reikia užpilti dviem šimtais gramų medicininio spirito, dvi paras laikyti tamsoje, judinti, kad ištirptų, paskui nukošti ir vartoti po arbatinį šaukštelį skysčio du kartus per dieną.

Medų geriausia skanauti su naminiu sūriu. Tad Ramutė Ališkevičienė iš Aleknų kaimo į šventę atvežė įvairių sūrių – česnakinio su paprika, taip pat su krapais, svogūnais, džiovintais abrikosais, saldaus su razinomis, rūkyto su kmynais.

R. Ališkevičienė „Šilokarčemai“ prisipažino šiuo metu esanti bedarbė, nors turi siuvėjos profesiją. Anksčiau yra dirbusi „Klaipėdos mėsinėje“, pašte - laiškininke, valgykloje, vaikų darželyje ir t. t. Ši moteris - visų galų meistrė.

Buvo ir medžiotojų vaišių

Medžiotojų klubo „Gėgė“ narys Kęstutis Mikšys išvirė stirnienos šiupinį. Ant stalo buvo prikrauta ir karpačiaus, padaryto iš stirnienos nugarinės. Šiems sumuštiniams naudojama žalia kapota mėsa su prieskoniais ir daržovėmis.

Stende buvo demonstruojami patys gražiausi „Gėgės“ klubo narių sumedžiotų žvėrių ragai, įvairiose parodose apdovanoti medaliais.

 

 

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?