Valdžia nemato ūkininkų ašarų...

2016-09-05, Stasys BIELSKIS
Priekulės seniūnijoje ūkininkaujančios Danos Simonavičienės grūdus į „Šilutės girnas“ atvežė jos sūnus Dovydas Simonavičius.
Priekulės seniūnijoje ūkininkaujančios Danos Simonavičienės grūdus į „Šilutės girnas“ atvežė jos sūnus Dovydas Simonavičius.
Praėjusio ketvirtadienio rytą eilės prie UAB „Šilutės girnos“ buvo nusidriekusios vos ne kilometrą - iki Nemuno gatvės. Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininko Kęstučio Andrijausko, taip yra todėl, kad žemdirbiai nebesitiki sulaukti giedros, nes sinoptikai pažada tik kelias geras dienas ir vėl kalba apie orų pablogėjimą.

Grūdus veža iš Klaipėdos rajono

Penktadienio rytą Priekulės seniūnijoje ūkininkaujančios Danos Simonavičienės grūdus į „Šilutės girnas“ atvežė jos sūnus Dovydas.

Pasidomėjus, kodėl jis grūdus veža ne į Kretingą, atsakė, kad į Kretingą yra žymiai toliau, be to, ten didžiulės eilės. „O Klaipėdos uoste grūdų nepriima todėl, kad jie yra per daug drėgni“, - sakė D. Simonavičius.

Jis kombainu ir kulia javus, ir veža juos parduoti. Derlių teks nuimti nuo 50 hektarų, dėl lietingų orų atlikta tik trečdalis darbų.

Jaunasis ūkininkas guodžia save

Jaunasis ūkininkas Rokas sakė auginantis 23 hektarus kviečių ir kvietrugių. Jis tikėjosi, kad bus geras derlius, nes daug kas šiemet taip prognozavo, bet yra kaip yra. Grūdai - tik pašarinių kategorijos, tad superkami vos po 100 erų už toną.

„Šiemet visi ūkininkai, auginantys grūdines kultūras, patirs nuostolį“, - bent tokiais žodžiais galėjo save paguosti Kanteriškių kaimo (Juknaičių sen.) ūkininkas.

Antros ir trečios klasės – tik nedidelė dalis grūdų

Tokių, kurie galėtų girtis aukštos klasės grūdais, tikrai nėra daug. Beveik tiek, kiek loterijoje būna laimėjusiųjų... Iš Venckų kaimo (Žemaičių Naumiesčio sen.) grūdus atvežęs Karolis Zujavičius - Gintauto Prišmanto ūkio pagalbinis darbininkas. Jis sakė, kad G. Prišmantas kartu su sūnumi Mantu nuosavoje ir nuomojamoje žemėje šiemet užaugino apie 500 hektarų javų bei žirnių.

Pasak K. Zujavičiaus, žirniai jau parduoti, juos išvežė į „Kretingos grūdų“ bendrovę. „Šių metų derliaus grūdai dar yra neblogos kokybės. Ne pašariniai, blogiausi anądien buvo trečios klasės, o štai šiandien ryte jau pridavėme dvi priekabas ir jie atitiko tik antrai klasei“, - pasakojo K. Zujavičius.

Pašnekovo teigimu, javų laukai po tokio ilgalaikio lietaus yra baisiai pažliugę. Ketvirtadienį pilną priekabą grūdų vos ištempė su trimis traktoriais. Kombaino ratai yra platūs, tad jis išvažiuoja. Tuo pačiu metu netoli javus kūlė kitas ūkininkas, tai jo kombainas buvo užklimpęs – reikėjo su traktorių pagalba jį išvilkti į sausesnę vietą.

Už toną nė šimto eurų nemoka

Pašyšių kaimo (Juknaičių sen.) ūkininko Alvydo Kavaliausko grūdus penktadienio rytą atvežė du jo ūkio darbininkai. Susėdę abu traktoriaus kabinoje ne vieną valandą laukė ilgoje eilėje prie „Šilutės girnų“ vartų...

A. Kavaliauskas sakė, kad šiemet visi jo grūdai yra tik paskutinės klasės – pašariniai. 30 hektarų javų užauginęs ūkininkas teigė už toną grūdų negaunantis nė 100 eurų, kai visus mokesčius atskaito.

Derlius, pasak jo, būtų buvęs geras, jei ne tas lietus. Iš hektaro prikulia tik tris-keturias tonas.

Nebelaukia „šypsenos“ iš dangaus

Trumpam nusistovėjus giedresniems orams ūkininkai, nebelaukdami „šypsenos“ iš dangaus, skuba nuimti derlių, susitaikydami su bet kokiomis supirkėjų sąlygomis pristatyti grūdus į elevatorių.

Tad ūkininkų derlius į elevatorių yra gabenamas drėgnas. Laboratorijose nustatomi dideli sudygimo procentai, dėl to kai kuriuose elevatoriuose tiesiog tokios kondicijos grūdai nesuperkami ir ūkininkams tenka su kroviniu grįžti atgal, o tai varo į dar didesnę neviltį - kam būtų galima parduoti grūdus, nes reikia atsiskaityti su tiekėjais?

Aišku, atsiranda pavienių ūkininkų, kuriems pasisekė derlių nuimti iki pirmųjų lietingų orų ir turėjo galimybę sandėliuoti pas save, taip bandant sulaukti geresnių supirkimo kainų. Bet toms svajonėms neišsipildžius, nusprendė derlių dabar pristatyti, todėl ir jo kokybė yra geresnė už šiuo metu pristatančių ūkininkų.

Pakalbinome ūkininką iš Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Joną Šakurskį, pasidomėjome, kaip jam sekasi nuimti derlių. Agronomo išsilavinimą turintis žmogus netryško optimizmu apie derliaus kokybės rezultatus. Nes pagal padarytas išlaidas derliui užauginti, jau dabar, dar nebaigus nuimti derliaus, yra aišku, kad metus teks užbaigti nuostolingai. Taip atsitiko dėl užsitęsusio lietaus, kai kur javai suguldyti, varpos nulūžusios, didelis sudygimo procentas, saiko svorio neatitikimas, išplautas glitumas, dėl to ir prarasta grūdų kokybė.

LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas K. Andrijauskas sakė: „Ūkininkai nerimauja, kad javapjūtei dar neįpusėjus jau baigiasi kai kurių žiemkenčių sėjos terminai ir ji vėluos. O nuo to juk priklauso derliaus rezultatai.

Iš šalies žiūrinti į nesuniokotų pasėlių būklę ir įvertinant visas aplinkybes, laukai atrodo labai gražiai, bet kai pradeda kombainai doroti derlių, ne vienam ūkininkui, deja, tenka nusivilti. Svajotas derlius yra per pus mažesnis“.


Foto galerija

Karolis Zujavičius atvežė ūkininko Gintauto Prišmanto grūdus.Visos sodiečių kalbos – tik apie gerą ir prastą orą...Grūdus parduoti atvežusių automobilių eilė ketvirtadienio rytą nusidriekė beveik kilometrą...Grūdus atvežę ūkininkai po kelias valandas praleidžia traktorių kabinose laukdami, kada galės įvažiuoti į „Šilutės girnų“ teritoriją.

Straipsnio komentarai

dovile2016-09-08
kaip tas Rimiskis cia grudus atveze[1foto] Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kestas2016-09-08
g Komentaras patinka Komentaras nepatinka
juk sakė valdžia kad mes valstiečiai 2016-09-06
o nuo kada valdžia matė paprasta žmogeli o ypač ukininka Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?