Saulėgrąža norėjo praaugti obelį...

2016-09-18, Stasys BIELSKIS
Tokia aukšta saulėgrąža - 3 m 81 cm, E. Armonienės teigimu, išaugo net nepasėta šitoje vietoje.
Tokia aukšta saulėgrąža - 3 m 81 cm, E. Armonienės teigimu, išaugo net nepasėta šitoje vietoje.
Lietuvos rekordai – kuklesni

Turbūt daugelis prisimename legendinę lietuvių liaudies pasaką apie dangų rėžiančią pupą. Na, tokios dar niekas neužaugino, tačiau vokietis Hansas Peteris Schifferis 2015-ųjų vasarą galėjo pasigirti kieme turintis ne ką prastesnę saulėgrąžą!

Šios gėlės aukštis - beveik 10 metrų, tad jos viršūnę pasiekti buvo galima tik su itin aukštomis kopėčiomis. Saulėgrąža pateko į Gineso rekordų knygą, tad ją užauginęs vyras tikrai turėjo kuo pasididžiuoti.

Rekordai Lietuvos soduose ar daržuose – kuklesni. Didžiausio užauginto pomidoro rekordas iki šiol priklauso Vilkaviškio rajono ūkininkams Vandai ir Rimui Unguraičiams. Jie 1993 m. užaugino pomidorą, svėrusį 1,57 kg. Didžiausias Lietuvos agurkas svėrė 2,444 kg, ridikėlis - 2,250 kg, raudonasis burokas - 7,350 kg, kalafioras - 4,1 kg (87 cm apimties). Lietuvos rekordus fiksuojanti agentūra „Factum“ teigia, kad aukščiausia saulėgrąža - 5,15 m – 2006 metais užaugo Vilniaus rajone.

Paprastai saulėgrąžos užauga iki 0,6–4 metro aukščio.

Gal tai Šilutės rekordas?

Anądien į „Šilokarčemos“ redakciją užsukęs šilutiškis, „Baldininko“ sodų bendrijoje gyvenantis Romanas Armonas pasigyrė užauginęs vos ne keturių metrų aukščio saulėgrąžą. Svarstė, kad Lietuvos rekordo ji nepasiekė, bet gali būti aukščiausia Šilutėje.

Nuvažiavę į jo sodą išmatavome saulėgrąžos aukštį – buvo 3 m 81 cm, kamieno apimtis prie žemės – 18 cm.

Elena Armonienė sakė, kad tai didžiausia išauginta saulėgrąža jos gyvenime. „Matyt, jai čia patiko vieta – norėjo praaugti šalia esančią obelį, - pasakojo Elena. – Prieš pora metų toje vietoje stovėjo mėšlo krūva, tad, matyt, žemė yra trąšų prisisotinusi. Aš saulėgrąžų čia nesėjau, tikriausiai paukščiukai atnešė iš kažkur. Išdygo daugiau, bet kitas išroviau, tik vieną palikau“.

R. Armonas parodė ir labai gražių sode augančių obelų. Jų sodinukus maždaug prieš penkiolika metų nusipirko Šilutės turgavietėje. Jau ir nebeprisimena, kaip ta veislė vadinasi. Raudoni obuoliukai yra rudeniniai vėlyvieji. Labai gražios obels šakos – labai primena svogūnų pynes.

Sutuoktiniai jau yra pensinio amžiaus, todėl turi daug laisvo laiko sode darbuotis. Jis sutvarkytas itin kruopščiai, čia žydi daugybė gėlių.

E. Armonienė dirbo prekyboje - Žemaičių Naumiesčio kooperatyve, vėliau 17 metų - Šilutės miškų ūkyje sekretore. R. Armonas visą gyvenimą išdirbo elektromonteriu Šilutės elektros tinkluose.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?