Gydytoja Dalia Murauskienė: „Reabilitacija – komandinis darbas“

2016-09-21, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Medikė Dalia Murauskienė sakė, kad kai kurie pacientai net užmiega procedūros metu.
Medikė Dalia Murauskienė sakė, kad kai kurie pacientai net užmiega procedūros metu.
Sprendžiant sveikatos problemas, tradiciškai akcentuojamos trys medicinos priežiūros dalys: profilaktika, ligų diagnostika ir gydymas, reabilitacija. Visos jos tarpusavyje susijusios ir vienodai svarbios. Dažnai girdime teiginį, kad koks reabilitacijos lygis – tokia ir medicina. Todėl šiandien ir domėjomės, kas tai yra, kas gali gauti šias paslaugas Šilutės ligoninėje.

Teikiamos ir papildomos mokamos reabilitacijos procedūros

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius yra įsikūręs Šilutės ligoninės antrojo korpuso antrame aukšte. Čia intensyvus darbas vyksta nuo 7 iki 18 valandos. Skyrius akredituotas teikti ir teikia ambulatorinę reabilitaciją suaugusiesiems, sergantiems nervų sistemos, inkstų ir ginekologinėmis ligomis bei suaugusiesiems ir vaikams esant judamojo-atramos aparato pažeidimams.

Skyriuje teikiamas ir pirmasis medicininės reabilitacijos arba nemedikamentinio gydymo etapas įvairiomis ligomis sergantiems pacientams, besigydantiems Šilutės ligoninėje, kuriems skiriamos kineziterapijos (gydomosios mankštos), ergoterapijos, masažo ir fizioterapijos procedūros.

Ambulatorinę reabilitaciją lankantiems pacientams (pagal indikacijas) taikomos fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, masažo procedūros. Juos konsultuoja psichologas, socialinis darbuotojas ir logopedas. Tiems, kurie negali gauti iš PSDF biudžeto apmokamų reabilitacijos paslaugų, gali būti suteiktos mokamos reabilitacijos paslaugos. Pacientui pageidaujant teikiamos ir papildomos mokamos reabilitacijos procedūros.

Keletą klausimų uždavėme Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius vedėjai Daliai Murauskienei. Klausėme, kokią naudą duoda reabilitacija, kas gali gauti šias paslaugas.

- Kas tai yra reabilitacija?

- Reabilitacija - kompleksinis medicininių, socialinių, pedagoginių, profesinių priemonių naudojimas, siekiant maksimalaus reabilituojamojo funkcinio aktyvumo.

- Kokiems pacientams reikia Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus medikų paslaugų? Kokių dažniausiai?

- Pavienės reabilitacinės procedūros skiriamos visuose ligoninės skyriuose gydomiems pacientams.

- Kiek paslaugų per metus yra suteikiama jūsų vadovaujamame skyriuje? Kokių dažniausiai?

- Per 2015 metus reabilitacijos skyriuje jų atlikta 69 070. Daugiausiai fizioterapinių procedūrų, nes dauguma pacientų serga keliomis ligomis.

- Kokie gydytojai dirba minėtame skyriuje?

- Skyriuje dirba gydytoja reabilitologė Vida Giedrikienė (0,5 etato) ir aš. Gydytoja Sandra Paplauskienė yra vaiko auginimo atostogose.

- Kokie dar specialistai teikia reabilitacijos paslaugas jūsų skyriuje? Kas jiems talkina?

- Reabilitacija - komandinis darbas. Komandos nariai: kineziterapeutas, ergoterapeutas, fizinės medicinos slaugytoja, masažuotojas, psichologas bei socialinis darbuotojas.

- Kokie aparatai yra jūsų vadovaujamame skyriuje? Kuo jie pasitarnauja žmogui?

- Fizioterapijos ir kineziterapijos kabinetuose naudojami aparatai skirti skausmo, uždegimo mažinimui, kraujotakos bei nervinio laidumo gerinimui, žaizdų ir lūžimų gijimo skatinimui, tinimo mažinimui. Turime krioterapijos (gydymo šalčiu), stuburo tempimo aparatą, kuris taikomas esant apatinės nugaros dalies disko išvaržai.

- Ką pasakytumėte tiems, kas dar neįvertina kineziterapijos, reabilitacijos, masažų ir panašių gydymo būdų teikiamos naudos? Kuo jie naudingi?

- Dauguma pacientų neįvertina kineziterapijos (gydymo judesiu) naudos ir nenori lankyti mankštos. Prašo skirti masažą, kurio metu patiems nieko nereikia daryti. Kineziterapijos pagrindinis veiksnys - natūrali biologinė judėjimo funkcija, kuri daugumos susirgimų metu būna sutrikusi. Tik sustiprinus nusilpusius raumenis galima pasiekti būklės pagerėjimą. Taikant kompleksinį gydymą - kineziterapiją, ergoterapiją (judesiai susiję su darbine veikla), masažą bei fizioterapines procedūras, gaunami geresni rezultatai.

Didžiausias sveikatos pagerėjimas būna po 2-3 savaičių procedūroms pasibaigus. Masažo metu įvairios kūno paviršiaus vietos masažuojamos rankomis arba aparatais. Skyriuje turime vakuuminį masažo aparatą, kuriuo atliekama procedūra kai kuriems ligoniams patinka labiau, negu klasikinis masažas rankomis. Masažo metu atpalaiduojami įtempti raumenys. Todėl gerėja audinių mityba, mažėja tinimas, aktyvėja medžiagų apykaita, mažėja nervinis jautrumas. Kai kurie pacientai net užmiega procedūros metu.

- Daromas ir povandeninis masažas. Kuo jis skiriasi nuo įprasto?

- Pacientams taikome ir povandeninį masažą, kuris atliekamas stipria šilto vandens srove. Vandenyje geriau atsipalaiduoja raumenys. Todėl būna greitesnis nuskausminantis efektas. Po jo būna laisvesni sąnarių judesiai, gerėja medžiagų apykaita, stangrinami raumenys. Toks masažas rekomenduojamas sergant kaulų ir sąnarių, neurologinėmis ligomis, esant viršsvoriui, numetus svorio. Tinka intensyviai dirbantiems žmonėms. Ši procedūra yra mokama. Vienas masažas kainuoja 7,77 euro. Todėl nereikia šeimos gydytojo siuntimo. Tik prieš tai patartina pasikonsultuoti su gydytoju reabilitologu.

- Ar tiesa, kad reabilitacija reikalinga maždaug kas antram-trečiam ligoninėje besigydančiam žmogui? Kodėl taip yra?

- Apie 80 proc. ligoninėje gydomų ligonių reikia taikyti pavienes reabilitacines procedūras, kad greičiau sumažėtų ligos simptomai ir pagerėtų bendra būklė. Pacientų artimieji, sunkių susirgimų, kurie yra nurodyti Sveikatos apsaugos ministerijos įsakyme, atvejais reikalauja stacionarios reabilitacijos. Bet reabilitaciją galima taikyti tik tiems ligoniams, kurie sugeba 2 valandas per dieną dalyvauti reabilitacijos programoje ir suvokia savo būklę bei vykdo paliepimus.

- Ar reabilitacijos paslaugos yra mokamos? Ar yra nemokamų? Kam jos priklauso nemokamai? Kokios?

- Nemokamos reabilitacijos procedūros skiriamos po lūžimų, ortopedinių-traumatologinių operacijų ir vaikams. Visais kitais atvejais skiriame po 3 nemokamas kineziterapijos, masažo ir fizioterapijos procedūras.

- Jei žmogus mano, kad jam padėtų masažai, mankšta ar kitos neskausmingos ir net malonios procedūros, kaip jis galėtų tas paslaugas gauti? Ką jis turi daryti, kur kreiptis?

- Ligonius su šeimos gydytojo, gydytojų specialistų siuntimu konsultuoja gydytojas reabilitologas. Šis ir skiria procedūras, kontroliuoja gydymą.

- Ko palinkėsite skaitytojams?

- Pirmiausia linkiu sveikatos ir nepamiršti, kad judėjimas yra sveikata. Mes galime ir patys sau padėti.

 


Straipsnio komentarai

Rita2017-11-15
NORECIAU PAKLAUSTI. As dirbu reabilitacijos skyriuje masazuotoja , Kokios mano pareigybes . Ar man priklauso atsivesti ligoni i kabineta , ji nurengti po proceduros aprengti ir palydeti i palata Tai sugaistu daug laiko. . Ar tai turi padaryti slaugytojos padejeja. Kur man visa tai suzinoti? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2016-09-22
Aš turiu problemų su stuburu, todėl esu pastovi šios gydytojos paciente. Tai gerai išmananti savo darbą ,išklauso ligonį,pasitaria , galvoju, kad jos dėka dar laikausi. Taip pat labia sąžiningai dirbantis personalas. Ačiū. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
------------2016-09-22
viena kart perklaida papuoliau pasšia daktaria visa gyvenima buvo sveikos kojos tapo viena trumpa kita kreiva ji man patarė ne vaistu kaip daktarė o durnelio čiužinuka aš iš kėdės vos neiškritau daugiau net nesikalbėjai rtenkiau dutim ir išėjau kiek laukiamajam sedėjo žmoniu ir visie ta durnelio čiužinuka siulė Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.......2016-09-21
Na taip taip mums reikalinga rebilitacija kuo skubiau bet bešansu gauti taloną pats ankščiausiai po menesio tai ka tokiu atveju daryt pvelniu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?