Mykolinės ir derliaus šventė kvepėjo kopūstiene

2016-09-29, Stasys BIELSKIS

Pamario krašto gyventojai vėl buvo pakviesti į Mykolines ir rajoninę rudens derliaus šventę, vykusią Žemaičių Naumiestyje, ant Žaliojo kalno.

Praėjusį šeštadienį čia suvažiavo ūkininkai ir žemės gėrybių augintojai, kulinarinio paveldo ir tradicinių amatų puoselėtojai, liaudies meistrai, žolininkai bei visi nagingi ir  kūrybingi žmonės prekiauti savo gaminiais ar dirbiniais.

Šilutės rajono bendruomenės pakviestos dalyvauti kopūstienės virimo varžytuvėse.

Šventė prasidėjo vidurdienį kraštiečių sueiga bibliotekos patalpose. „Ūkininkų miestelyje“ vyko Eko parko, Grūdų gatvės, Sodų tako, Pieno alėjos ir Mėsos skvero prisistatymai, šventės dalyviai lankėsi žemės ūkio technikos ir dekoratyvinių paukščių parodose.

Sveikinimų daugybė

19 valandą, oficialiame šventės atidaryme, skambėjo Žemaičių Naumiesčio seniūno Virginijaus Stasiulio, Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Virgilijaus Pozingio ir Seimo narių bei naujojo klebono sveikinimai.

Žemaičių Naumiesčio šeimininkas V. Stasiulis kalbėjo: „Malonu, kad visi taip gerai nusiteikę, atėjote su gera nuotaika, ačiū buvusiam seniūnui Jonui Budreckui, kad jis užsakė gerą orą kaip kasmetę tradiciją“.

Sveikinimo kalbą pasakė ir naujasis Žemaičių Naumiesčio parapijos klebonas Stanislovas Anužis: „Pamokslo nesu pasirašęs, jį išgirsite rytoj, sekmadienį, bažnyčioje. Čia tiek daug žmonių, tiek daug svečių, o kad tiek ateitų į bažnyčią – tai būtų gražu. Linkiu šį vakarą gerai papuotauti, pasilinksminti“.

Savivaldybės vardu kalbėjo administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Pozingis: „Tikriausiai seniai bematėme tiek daug čia susirinkusiųjų, graži ir nauja jūsų tradicija – virti kopūstienę. Linkiu, kad ši šventė turėtų gilias tradicijas“.

Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, sveikindamas su rudens švente ir Mykolinėmis, pasidžiaugė gražiais ūkininkų kiemeliais. Ir pastebėjo, kad nors šiandien ūkininkai išgyvena ir ne pačius geriausius laikus, ant stalo buvo visko – ir mėsos, ir pieno, ir sūrių, ir vaisių bei daržovių. „Noriu palinkėti, kad visą laiką netrūktų pagrindinių maisto produktų“, - sakė K. Komskis.

Seimo narys Artūras Skardžius kalbėjo: „Labas vakaras, brangūs Mykolai ir Mikalinos, sveikinu visus jus su varduvėmis! Visiems puikios šventės, ūkininkams gero derliaus, kad jokie lietūs ir perkūnai nesutrukdytų, tad šokime, dainuokime, linksminkimės!”.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis išreiškė apgailestavimą, kad šiandien jam yra savotiškas atsisveikinimas su naumiestiškiais, su šia teritorija. Ir pasigyrė, kad šiame krašte jis gaudavo didžiausią Lietuvoje žmonių pasitikėjimą.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas linkėjo ne gerų derlių, bet gerų žemės ūkio produktų supirkimo kainų. Pasak jo lietuviams svarbiau yra gauti gerus pinigus už jų užaugintas gėrybes, o kaip tai padaryti, ūkininkai ir patys žino.

Apdovanojimų gausybė

Pirmiausia įteikti 2016 metų konkurso „Metų ūkis“ apdovanojimai. Juos gavo I vietos laimėtojai Vilija ir Robertas Peteraičiai ir Katyčių miestelio, II vietą užėmusieji Rima bei Aloyzas Raukčiai (Grabupių k.), Egidija ir Raimundas Sasnauskai (Žemaitkiemio k., Saugų sen.), kuriems atiteko III vieta.

Apdovanoti ir geriausi 2016 metų jaunieji ūkininkai. Tai Ligita ir Laurynas Baliutavičiai iš Rumšų kaimo (Juknaičių sen.) bei Rasa ir Saulius Oželiai iš Juškaičių kaimo (Gardamo sen.).

Žemės ūkio rūmų pirmininkas A. Stančikas ir šių rūmų atstovė Šilutės rajone Birutė Gustienė įteikė įvairias padėkas.

Jos skirtos: bitininkams Onutei ir Pranui Petrošiams (Pagrynių k., Šilutės sen.) - už bendruomeniškumą ir nuoširdumą; ūkininkui Algimantui Leščinskui (Užlieknių k., Šilutės sen.) - už stambiausio galvijininkystės ūkio įkūrimą ir puikų ūkininkavimą; ūkininkui Rimantui Stankui (Inkaklių k., Švėkšnos sen.) - už mėsinės galvijininkystės ūkio puoselėjimą ir darbštumą; ūkininkui Henrikui Cyroliui (Kintai, Kintų sen.) - už pažangių technologijų įdiegimą grūdininkystės ūkyje, produkcijos perdirbimą ir realizaciją; ūkininkui Alvydui Degučiui (Laučių k., Šilutės sen.) - už pažangių technologijų įdiegimą grūdininkystės ūkyje ir darbštumą; jaunajam ūkininkui Mantui Macijauskui (Šyšgirių k., Kintų sen.) - už mėsinės galvijininkystės ūkio įkūrimą ir sekimą tėvų pėdomis; ūkininkei Irenai Petrauskienei (Galnės k., Vainuto sen.) - už pienininkystės ūkio plėtojimą.

Šių metų šventėje pirmą kartą buvo įteiktos atminimo lentos 2016 metų geriausiems rajono ūkininkams pagal atskiras veiklos sritis. Jų savininkėmis tapo pieno gamintojas Vladas Bernotas (Galzdonų k., Usėnų sen.), Kęstučio Žvirblio mėsinės galvijininkystės ūkis (Vanagių k., Žemaičių Naumiesčio sen.), Česlovo Ramoškos ekologinis vyndario ūkis  (Žagatpurvių k., Švėkšnos sen.), Stasio Baltučio grūdininkystės ūkis (Grygališkės k., Žemaičių Naumiesčio sen.), Birutės Stankutės sodininkystės ūkis (Švėkšnos mstl.).

Savivaldybės atminimo lentas įteikė administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Pozingis.

Seimo Pirmininko pavaduotojas K. Komskis apdovanojo padėkomis už pilietiškumą, gamybos ir aplinkos tvarkymo darną, naujų technologijų pieno ūkyje diegimą. Jos atiteko Ksaverai ir Jonui Stirbiams (Galnės k., Vainuto sen.), Ramutei ir Viktorui Kungiams (Bumbuliškės k.,Švėkšnos sen.), Dalytei ir Romualdui Gavučiams (Sausgalvių k., Šilutės sen.).

Bendruomenių metams skirtą padėkos raštą Savivaldybės mero patarėja Inesa Murauskienė ir Žemaičių Naumiesčio seniūnas V. Stasiulis įteikė Vilmai Bartušienei.

Kazimieras Gudžiūnas, ŽŪKB ,,Agrokavis“ (Vilkyčių k., Saugų sen.) direktorius, padėkos raštą už perspektyvų ūkininkavimą tausojant gyvūnus gavo tiesiai iš Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Edmundo Cipario rankų.

Kopūstienė – su politiniu atspalviu

Pamario krašto bendruomenės, matyt, sekant Šilutėje vykstančių Tarptautinių žuvienės virimo čempionatų pavyzdžiu, buvo pakviestos dalyvauti kopūstienės virimo varžytuvėse. Kopūstienę virė devynios komandos. Jos visos apdovanotos įvairiomis nominacijomis.

Buvo renkama išradingiausia, riebiausia, tirščiausia, mėsingiausia, liesiausia kopūstienė, taip pat mamos kopūstienė bei ūkiška kopūstienė.

Ir šį kartą neišvengta politinio atspalvio. Kopūstienę virė ir dviejų partijų komandos. Skaniausia pripažinta komandos „Ereliai“, rūgščiausia – „žaliųjų valstiečių“ kopūstienė.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Jums kada nors buvo įsisiurbusi erkė?