Gyventojų burnos sveikata – svarbus uždavinys

2016-10-02, sam.lrv.lt

Gyventojų burnos sveikata yra pagrindinis odontologinės sveikatos priežiūros uždavinys. Asmens burnos higiena, burnos ligų profilaktika yra ekonomiškai efektyviausia intervencija į burnos sveikatą. Siekiant mažinti Lietuvos gyventojų burnos ligų paplitimą ir intensyvumą, įvairioms tikslinėms grupėms ir visuomenei taikyti individualios profilaktikos priemones, optimizuoti odontologinės sveikatos priežiūros sistemą, buvo patvirtinta Nacionalinė burnos sveikatos 2016-2020 metų  programa (toliau – Programa). Šios programos įgyvendinimo eigą prižiūri Nacionalinės burnos sveikatos 2016-2020 metų programos įgyvendinimo priežiūros komitetas.

Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtame Komiteto pasitarime dėl Nacionalinės burnos sveikatos programos įgyvendinimo priemonių informuota, kad nors ir mažais žingsneliais, tačiau Programa įgyvendinama.

Komiteto narę, prof. A. Pūrienė pasidžiaugė, kad stebėsenos vykdymui ir tyrimų atlikimui Lietuva turėtų gauti lėšas iš Pasaulio sveikatos organizacijos. Pasak profesorės nuolatinė įvairaus amžiaus ir įvairių socialinių grupių žmonių burnos sveikatos būklės stebėsena bei dantų ir periodonto ligų dinamikos vertinimas leis

Universitetų atliekami tyrimai rodo, kad profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi kas ketvirtas (24,5 proc.) Lietuvos gyventojas. Beveik penktadalis pas odontologą apsilanko tik tada, kai nebegali pakelti dantų skausmo, 37 proc. – pajutę nedidelį skausmą, 12 proc. užsuka, kai skausmas tęsiasi ilgą laiką. Didžiausią nerimą kelia tai, kad burnos sveikata nesirūpina ir jauno amžiaus žmonės – 11,7 proc. 20–29 metų amžiaus apklaustųjų nurodė, jog pas odontologus nesilanko išvis. Tačiau Komiteto nariai pasidžiaugė, kad po truputi keičiasi Lietuvos gyventojų lankymosi pas odontologą įpročiai, tai labiausiai pastebima tarp vaikų ir jaunimo. Komiteto narių nuomone galbūt tai lėmė, kad einant į mokyklą reikia pristatyti vaiko sveikatos pažymėjimą, bet džiugu tai, kad ir tokios mažos priemonės keičia visuomenės, ypač jaunosios kartos požiūrį į burnos sveikatą ir skatina visuomenę suprasti, kad tinkamai prižiūrimi dantys svarbūs ne tik norint turėti gražią šypseną.

Sveikatos apsaugos viceministrė, dr. Jadvyga Zinkevičiūtė apgailestauja, kad kol kas Sveikatos apsaugos ministerijos norui visuomenės sveikatos biuruose, įdarbinti 30 burnos higienistų, įgijusių visuomenės sveikatos specialisto profesinę kvalifikaciją, kurie užtikrintų tikslinės profilaktikos vykdymą regioniniu lygiu, vykdytų švietėjišką veiklą vaikų ugdymo įstaigose, nepritarė Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Komiteto nariai tiki, kad sėkmingi burnos sveikatos politikos žingsniai palaipsniui atneš apčiuopiamų rezultatų, kurie leis valstybei sutaupyti lėšų, išvengiant sudėtingo ir komplikuoto dantų gydymo.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?