Nušautas didvyris Ramzis bus kremuotas Latvijoje, o urna su jo pelenais keliaus į muziejų

2016-10-03, Stasys BIELSKIS

Antradienį Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) sulaikė tarnybinį pasieniečių šunį nušovusį Arvydą Komskį, Seimo Pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio ir Pagėgių savivaldybės mero Virginijaus Komskio brolį. VSAT atstovas spaudai Giedrius Mišutis „Šilokarčemai“ sakė, kad trečiadienį po pietų A. Komskiui pareikšti įtarimai dėl turto sunaikinimo ir sugadinimo visuotinai pavojingu būdu. Už tai gresia areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.

VSAT pranešė, kad politikų brolis 56-erių metų A. Komskis pasieniečių kinologų šunį Ramzį nušovė antradienio vakarą, pareigūnams vykdant kontrabandininkų persekiojimo operaciją.

Pasak Pagėgių savivaldybės mero V. Komskio, Arvydas niekaip nėra susijęs su kontrabandininkais, o dalyvavo tik oficialioje medžioklėje kartu su kitu broliu Zenonu.

V. Komskis pasakojo, kad ta žinia jį pasiekė antradienį parskrendant iš Briuselio per Frankfurtą. Jis bandė paskambinti rinktinės vadui, pasidomėti, ar tikrai buvo toks įvykis. Išgirdo, kad taip. Anot V. Komskio, tai buvusi medžioklė, dalyvavo ne vienas žmogus, medžioklė vyko ne pasienio ruože, todėl, brolio teigimu, ten nieko ir derinti nereikia. Bet taip jau atsitiko, kad toje teritorijoje vyko ir kontrabandininkų gaudynės...

Kitas sulaikytojo brolis, Seimo Pirmininko pavaduotojas K. Komskis BNS teigė, kad lemtingąjį šūvį A. Komskis paleido išsigandęs jį puolančio šuns.

„Abu broliai yra Rambyno medžiotojų klubo nariai, toje vietoje jie medžioja daugiau nei 25-erius metus. Medžioklė buvo suplanuota, pranešta ir pasieniui, ir kitoms priklausančioms tarnyboms, turėjo medžioklės lapą. Mano žiniomis, šuo, kuris buvo palaidas, puolė ant brolio. Brolis išsigando ir, deja, pataikė... Bet kokiu atveju apgailestauju, kad taip įvyko“, - sakė K. Komskis.

Šioje medžioklėje dalyvavęs Zenonas Komskis, Rambyno medžiotojų klubo pirmininkas, Pagėgių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vedėjas, pateikė kitokią versiją - medžioklės vieta jau nėra pasienio ruožas, tad leidimų iš VSAT nebuvo prašoma. Jis pasakojo tuo metu buvęs už kelių kilometrų, o brolis Arvydas esą ėjo keliu, kai pamatė netikėtai atbėgusį šunį. Medžiojami buvo kanopiniai žvėrys sėlinimo-tykojimo būdu, medžioklėje dalyvavo aštuoni asmenys.

„Toje vietoje, kur šovė, jie buvo dviese. Šuo atbėgo, ant jo šoko, Arvydas išsigando ir šovė. Ant šuns buvo skiriamieji ženklai, bet jų nesimatė iš priekio. Bet buvo beveik tamsu, jau po septynių, mūsų kraštuose temsta 19.15 val., o medžioti tykojant-sėlinant galima iki 20.15 val. Šuo puolė, jis išsigando“,  - įvykių eigą BNS pasakojo Z. Komskis.

Pasak jo, brolis sulaikytas netrukus po šūvio iš legaliai laikyto medžioklinio šautuvo. Z. Komskio teigimu, šioje teritorijoje dažnai atklysta sulaukėjusių šunų iš Karaliaučiaus srities pusės, kurie gaudo stirnas.

Šio įvykio pasekmės galėjo būti dar liūdnesnės. Kinologas, Ramzio šeimininkas, išgirdęs šūvį ir pamatęs kritusį augintinį, pamanė, kad šunį nušovė persekiojami kontrabandininkai. Pasienietis jau buvo išsitraukęs tarnybinį ginklą ir pasiruošęs ekstremaliai situacijai. Tačiau tolėliau pamatęs medžiotoją jis žaibiškai bei teisingai įvertino situaciją ir ginklo nepanaudojo.

Kontrabandininkai ir medžiotojai – vienoje vietoje

VSAT pranešime rašoma, jog kontrabandininkų persekiojimo operacija buvo vykdoma Pagėgių savivaldybės Šereitlaukio kaimo prieigose, prie Nemuno. Pareigūnai antradienį čia aptiko įtartinų pėdsakų, leidusių įtarti, kad galėjo būti neteisėtai kirsta Lietuvos siena su Rusija, kuri eina Nemunu. Tikrinant aplinkines vietoves pareigūnai miške aptiko septynias dėžes cigarečių su baltarusiškomis banderolėmis - iš viso 3,5 tūkst. pakelių.

Pareigūnams surengus pasalą, buvo sulaikytas krovinio atsiimti atvažiavęs 31-erių metų Pagėgių gyventojas, dar trys vyrai spruko į mišką.

Bardinų užkardos kinologas su trejų metų belgų aviganiu Ramziu apie tris kilometrus sekė bėglių pėdsakais, netrukus ir buvo paleistas šūvis - šuo nugaišo vietoje. Incidentas įvyko dienos metu, šuo buvo su specialia šviesą atspindinčia liemene, su VSAT skiriamaisiais ženklais.

2006 metais A. Komskiui irgi buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas - po įvykio, kai jo vairuojamas kateris Pakalnės upėje, Rusnės saloje, užplaukė ant nardančio 17-mečio, o beisukantis sraigtas jį mirtinai sužalojo. A. Komskis tuomet teigė nepastebėjęs plaukusio jaunuolio - jis pasišalino iš įvykio vietos, netrukus į ją grįžo, tačiau į nelaimės vietą atvykusiems pareigūnams apie sukeltą įvykį neprisipažino. Ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas ir taikyta tik administracinė atsakomybė už Vidaus vandenų laivybos taisyklių pažeidimą.

Kinologų vadas: šuo be komandos nepuola

VSAT kinologinės veiklos vadovas Žydrūnas Karčiauskas teigė, kad toks tarnybinis šuo negalėjo užpulti medžiotojo.

„Joks tarnybinis šuo nepuola žmogaus be komandos. Jis nereaguoja net į šalia esančius pareigūnus ar praeivius. O Ramzis buvo aukščiausios kategorijos tarnybinis šuo, pasižymėjęs pačiomis geriausiomis savybėmis. Tad medžiotojo pateikta versija yra beveik neįmanoma. Šuo, sekdamas pėdsakais, nekreipia dėmesio į pašalinius objektus ar žmones. Nebent tai būtų persekiojamojo numesti daiktai ar pats nusikaltėlis. Tokiu atveju šuo pradeda loti ar kitaip atkreipia šeimininko dėmesį, tačiau niekada žmogaus nepuola“.

Ramzis medžiotojui kainuos labai brangiai

Ramzis buvo vienas geriausių ir perspektyviausių sieną su Rusija saugančios Pagėgių rinktinės tarnybinių šunų. Jis buvo puikiai paruoštas ir prieš metus išlaikęs aukščiausią pasieniečių šunims suteikiamą kategoriją. Šiemet Pagėgių rinktinės kinologų su tarnybiniais šunimis varžybose šis belgų aviganis iškovojo 2-ąją vietą. Dėl to Ramziui buvo patikėta rinktinę atstovauti visos VSAT tarnybinių šunų meistriškumo čempionate.

Ramzis puikius rezultatus demonstravo ne tik varžybose, bet ir kasdieninėje tarnyboje.

VSAT Pagėgių rinktinės vado pavaduotojas Gintautas Šarauskas „Šilokarčemai“ sakė, kad šiuo metu speciali komisija skaičiuoja pasieniečiams padarytą žalą. Pasak G. Šarausko, belgų aviganių veislės šuniuko įsigijimas kainavo 500 eurų, per pusketvirtų metų jo pašarams išleista 4-5 tūkst. eurų, dar reikės suskaičiuoti išlaidas už veterinarines paslaugas komandiruotes ir t. t.

Dar G. Šarauskas sakė, kad medžiojant toje vietovėje nebėra prievolės apie medžioklę pranešti pasieniečiams. Bet medžiotojų klubai geranoriškai apie tai pranešdavo. O šį kartą jokios informacijos apie planuojamą medžioklę iš Rambyno medžiotojų klubo nebuvo gauta.

Pasieniečiai pagerbs Ramzio atminimą

Vakar VSAT pranešė, kad pasieniečiai rengiasi pagerbti savo keturkojo kolegos Ramzio ir kitų tarnybinių šunų atminimą

Ramzio šeimininkui netrukus bus skirtas naujas tarnybinis šuo. Norintiesiems prisidėti prie tarnybinių šunų atminimo įamžinimo pasieniečiai skelbia banko sąskaitos numerį.

VSAT nusprendė, kad antradienį tarnybos metu Pagėgių savivaldybėje nušautas Pagėgių rinktinės Bardinų užkardoje tarnavęs belgų aviganis Ramzis bus kremuotas. Urna su jo pelenais keliaus į Pagėgių rinktinės muziejų. Čia atsiras Ramziui skirta ekspozicijos dalis, kur bus galima sužinoti apie šio vieno geriausių pasieniečių keturkojo tarnybą.

VSAT taip pat dėkoja visiems žmonėms, kurie kreipiasi į tarnybą tiesiogiai ar socialiniuose tinkluose siūlydamiesi prisidėti lėšomis, kad Ramzio šeimininkui kinologui būtų nupirktas naujas šuo. Taip pat sulaukta privačių asmenų siūlymų padovanoti šunis. To daryti nereikia, nes tarnyba pačiu artimiausiu metu pati pasirūpins, kad kinologas gautų naują šuniuką iš tų, kuriuos pasieniečiai atrenka pagal labai griežtus tokiems šunims keliamus reikalavimus. Tarp jų yra darbui sienos apsaugoje būtinos fizinės ir psichinės keturkojų savybės, motyvacija paieškai, socialumas, atsparumas stresui ir baimei bei kt.

Norintiesiems paaukoti pinigų pagerbiant Ramzį ar kitus tarnybinius šunis VSAT siūlo juos pervesti pasieniečių kinologų įkurtam gyvūnų globos klubui „Draugo letena“. Šis klubas rūpinasi tarnybose tarnavusiais šunimis, suteikia pagalbą juos gydant, išlaikant ar dresuojant ir pan.

Klubas „Draugo letena“ imasi iniciatyvos tarnybinių šunų atminimą kartu su VSAT įamžinti jiems skirtu atminimu ženklu ar paminklu. Jis galėtų ilgainiui atsirasti VSAT Kinologijos centre Mickūnuose, Vilniaus rajone.

Norintieji prisidėti prie šios iniciatyvos finansiškai prašomi pinigus pervesti į „Draugo letenos“ sąskaitą banke „Nordea“ (banko kodas 21400, atsiskaitomosios sąskaitos Nr. LT65 2140 0300 0300 9745, pavedime nurodyti „Tarnybinių šunų atminimui“).

Šis klubas padeda surasti šeimininkus daugelį metų VSAT atitarnavusiems šunims, kurie visą gyvenimą gaudė valstybės sienos pažeidėjus, kontrabandininkus, nelegalius migrantus, aptikdavo bandomas įvežti į šalį uždraustas medžiagas bei daiktus, ieškojo pasiklydusių ir dingusių senolių, vaikų, neįgalių asmenų.

Klubas padeda tokius keturkojus veteranus paskiepyti, atlikti profilaktines priemones, paremia juos išlaikant, nuperkant šunims maistą, apmokant gydymo išlaidas. Taip pat klubas propaguoja teigiamą visuomenės požiūrį į gyvūnus, konsultuoja šunų priežiūros dresavimo klausimais, skatina geriausius ir labiausiai nusipelniusius kinologus. Klubas visuomeniniais pagrindais vykdo išėjusiųjų į atsargą tarnybos kinologų socializaciją ir propaguoja kinologo profesiją, moko jaunimą tinkamai elgtis su gyvūnais..

„Draugo letenos“ tinklapio adresas internete: www.draugoletena.lt

 


Straipsnio komentarai

zzzzzzzzz2016-10-04
matot isigando galvojo kad vilkas ir šovė o gal zuikis pasirodė tarp krumu išlindes su pasenietiška lemene Komentaras patinka Komentaras nepatinka
As2016-10-04
Tai gal muses ir uodus dar kremuokim, kur užmušam netyčia?! Durnizmas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?