Iš 5 mln. eurų kainavusios VRK sistemos nutekėjo asmeniniai rinkėjų duomenys

2016-10-10

Iki pat sekmadienio ryto dėl sistemoje paliktos klaidos kiekvienas norintis galėjo susirinkti duomenis apie rinkimuose dalyvaujančius Lietuvos piliečius – jų vardus, pavardes, gimimo metus ir adresus.

Akis badantis aplaidumas

Socialiniame tinke „Facebook“ apie laisvai prieinamus rinkėjų duomenis paskelbė Tadas Sugintas, kuris šeštadienį pabandė savo draugei atspausdinti rinkėjos kortelę. 15minsusisiekė su Tadu.

„Tokia situacija buvo naktį ir šiandien ryte. Dabar rinkėjo kortelė išimta iš sistemos visai.

Mano draugė norėjo atsispausdinti rinkėjo kortelę. Jai nepavyko. Ji paprašė mano pagalbos. Pamačiau, kad forma, per kurią galima atsispausdinti kortelę neprisijungus prie svetainės, neveikia visai. Paskaičiau instrukciją. Ten buvo nurodyta, kad galima prisijungti ir per elektroninės valdžios vartus.

Jungiausi per „Swedbanką“, nuėjau įrinkejopuslapis.lt ir tada turėjo užsikrauti mano kortelė. Bet ji neužkrovė. Kelis kartus atnaujinau puslapį ir pamačiau, kad man jau rodomos visai kitų žmonių kortelės. Taip pamačiau kokių dešimtiems žmonių duomenis. Turiu pasidaręsscreenshotus“, – pasakojo pašnekovas.

15min gavo nutekėjusių rinkėjų kortelių ir išankstinio balsavimo lakštų pavyzdžius.

„Per „Facebooką“ susiradome tuos žmones ir jie patvirtino, kad tikrai buvo prisijungę prie sistemos“, – teigė T. Sugintas.

Pasak jo, tai ne vienintelė VRK naudojamos sistemos problema: „Panašu, kad aš, kaip rinkėjas, jungiuosi prie tos pačios sistemos, kaip ir apylinkių komisijos. Mano nuomone, tai didžiulė saugumo spraga.“

Pašnekovas priminė, kad į VRK sistemą investuoti didžiuliai pinigai. „Ir liko tokia skylė, kuri lopoma rinkimų dieną“, – nuostabos neslėpė jis.

15min rašė, kad rinkimų dieną stringa VRK rinkimų sistema, todėl ne visiems rinkėjams leidžiama balsuoti, jei jie atėjo be rinkėjų kortelės.

„Šiuo metu rinkėjo kortelės atsispausdinti neįmanoma. Mano draugė ėjo į rinkimų apylinkę balsuoti, bet jai buvo pasiūlyta grįžti po 4 valandų, nes „nulūžusi“ sistema.

Jeigu ateini be kortelės, balsuoti neleidžiama, bet namie išsispausdinti taip pat neleidžiama. Kol mes dabar kalbame, kelis kartus atnaujinau puslapį ir rinkėjų kortelės punkto tiesiog nebėra“, – pasakojo T. Sugintas.

VRK jau gavo prašymą peržiūrėti sistemas ir paaiškinti, kaip atsirado tokios saugumo spragos.

15min redakcijai pavyko susisiekti su vienoje iš nutekėjusių rinkėjo kortelių minima mergina, kuri patvirtino, kad niekada niekam neperdavė savo duomenų. Taip pat ji nurodė nuolatos mačiusi kitų asmenų rinkėjų korteles, kol bandė atsispausdinti savo.

Skandalingas pirkimas

15min susisiekė su VRK nariu Jonu Udriu, kuris neslėpė savo nusivylimo. „Tai yra labai blogai. Mano supratimu, tai parodo, kad mūsų paslaugų teikėjai tinkamai nepasiruošė ir neužtikrino duomenų saugos.

Sistema kurta daugiau nei metus. Laiko buvo tikrai pakankamai. Suprantu, kad kartais techninėje specifikacijoje negalima visko numatyti, bet jei mes perkame langus, tai mes tikimės, kad ten bus vyriai ir rankenos“, – teigė jis.

VRK narys iš karto pridūrė, kad nuo šio pirkimo buvo nusišalinęs, nes konsultavo konkuravusią bendrovę. „Esu šališkas. Kita vertus, šią sistemą kažkam iš VRK narių būtų labai sunku komentuoti, nes tam reikia atitinkamos kompetencijos“, – teigė jis.

VRK sistemos pirkimas virto skandalu, kuris buvo aprašytas ir 15min. Konkursą laimėjo bendrovė „iTree Lietuva“. Pasirašytas 4 metų kontraktas. Pirmi metai turėjo būti skirti sistemos gamybai ir dar trys metai sistemos palaikymui. Tai reiškia, kad, be šių rinkimų, bendrovė dar rūpinsis Europos Parlamento, Savivaldybių ir Prezidento rinkimais. Ši bendrovė tai pat darė ir rinkėjo puslapį.

J. Udris nuogąstavo, kad tokie skandalai gali neigiamai paveikti lietuvių požiūrį į internetinį balsavimą. Jis patikino, kad saugią ir efektyviai veikiančią sistemą sukurti galima, tačiau buvo pasirinktas netinkamas kelias.

Tokių sumų pavydi net estai

„Vakar bendravau su Estijos rinkimų komisijos pirmininku. Pasakiau, kiek kainavo mūsų VRK sistema. Jis pasakė: „Jonai, kiek esu Estijos VRK pirmininkas, per visus rinkimus tiek pinigų nesu matęs.“ O juk Estijoje veikia internetinis balsavimas.

Šiuo klausimu esu jautrus. Esu pats daręs ne vieną IT projektą. Žinau, kiek tai kainuoja. Kai kurie mūsų pareigūnai įsivaizduoja suprantantys, ką jie daro, nors iš tiesų taip nėra“, – teigė VRK narys.

Pasak jo, akivaizdu, kad sistema sukaltaant greičio, bet neveikia kaip tik tos dalys, kurios turėtų veikti nepriekaištingai.

„Pagrindinė bėda, kad VRK šią sistemą kūrė pati, neintegruodama su sistemomis, kurios šiuo metu jau yra – Registrų centro, Valstybinės mokesčių inspekcijos“, – sakė J. Udris.

Šaltinis www.15min.lt

Straipsnio komentarai

JUK SVARBU PINIGUS NUPLAUT O AR VEIKS AR NEVEIKS NESVARBU 2016-10-10
JUK SISTEMA VEIKIA Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?