Pasieniečiai atsisveikino su žuvusiu tarnybiniu belgų aviganiu Ramziu

2016-10-15, Stasys BIELSKIS
Valdas Stancikas lėtu žingsniu nunešė urną su savo tarnybinio šuns palaikais. VSAT nuotraukos
Valdas Stancikas lėtu žingsniu nunešė urną su savo tarnybinio šuns palaikais. VSAT nuotraukos

Spalio 12-ąją, 13 val., surengta atsisveikinimo su VSAT Pagėgių rinktinės tarnybiniu belgų aviganiu Ramziu ceremonija. Atvykusius dalyvius ir svečius pasitiko stovintis kinologų su tarnybiniais šunimis koridorius.

Skambant ramiai foninei muzikai, pasigirdo raportas VSAT vadui Renatui Požėlai: „Tamsta Valstybės sienos apsaugos tarnybos vade, Pagėgių rinktinės pareigūnai tarnybinio šuns Ramzio pagerbimo ceremonijai išrikiuoti. Rinktinės vadas pulkininkas Rimantas Timinskis“.

VSAT vadas patikslino: „Ši ceremonija skirta Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės Bardinų užkardoje tarnavusiam belgų aviganiui Ramziui atminti ir urnai su jo palaikais padėti Pagėgių rinktinės muziejuje“.

Prie rinktinės teritorijos privažiavo tarnybinis visureigis. Išlipęs Pagėgių rinktinės Bardinų užkardos vadas Giedrius Ranonis perdavė urną su Ramzio palaikais kinologui Valdui Stancikui.

Jis lėtu žingsniu nunešė urną kinologų su tarnybiniais šunimis koridoriumi ceremonijos vietos link. Urną padėjo ant staliuko.

Perskaitytas nekrologas:

„Besišypsantis šuo. Taip buvo vadinamas tarnybinis belgų aviganis Ramzis. Jis gimė 2013 m. gegužės 9 d. Po dviejų mėnesių jau tapo VSAT Pagėgių rinktinės tarnybiniu šunimi ir buvo priskirtas Bardinų užkardos kinologui V. Stancikui. Jam Ramzis tapo ne tik tarnybiniu šunimi, bet ir kolega, draugu, šeimos nariu.

Mokydamasis tarnauti sienos apsaugoje, Ramzis su savo kinologu dalyvavo įvairiuose mokymų kursuose. Juose ir kasdien mokomas V. Stanciko belgų aviganis įgijo reikalingus įgūdžius darbui saugant „žaliąją“ sieną.

Ramzis dar neturėjo jokios kvalifikacinės kategorijos, kai pernai balandį vykusiose Pagėgių rinktinės tarnybinių šunų meistriškumo varžybose vietovės apieškos rungtyje iškovojo I vietą. Tai ypač retas atvejis, rodantis, kad Ramzis buvo labai perspektyvus ir gabus šuo.

Pernai gegužę Ramzis išlaikė aukščiausią pasieniečių tarnybiniams šunims suteikiamą kvalifikacinę kategoriją, kuri būtų galiojusi dvejus metus.

Šiemet balandį Pagėgių rinktinės kinologų su tarnybiniais šunimis varžybose šis belgų aviganis bendroje įskaitoje iškovojo II vietą. Vienoje iš rungčių, žmogaus paieškos, Ramziui netgi nebuvo lygių tarp kitų geriausių rinktinės keturkojų, čia jis buvo pirmas. Ramziui buvo patikėta Pagėgių rinktinei atstovauti visos VSAT tarnybinių šunų meistriškumo čempionate. Keturkojui netolimoje ateityje buvo prognozuojamas geriausio tarnybinio pasieniečių šuns vardas...

Ramzis puikius rezultatus demonstravo ne tik varžybose, bet ir kasdienėje tarnyboje. Jis daug kartų pasižymėjo, sulaikant valstybės sienos pažeidėjus, kontrabandos gabentojus ar aptinkant nelegalius krovinius. Talentingas šuo nekart buvo pasitelkiamas dingusių žmonių paieškai arba kai pagalbos reikėdavo kitoms tarnyboms. Kinologas Valdas Stancikas su Ramziu nuolat dalyvavo įvairiuose pasieniečių renginiuose, skirtuose mokiniams, visuomenei, šventėse, kur demonstruodavo savo sugebėjimus ir visada sužavėdavo žmones.

Mažiau nei prieš tris savaites Pagėgiuose vyko krašto šventė. Pasieniečiams nekilo abejonių, kas jose geriausiai galėjo pademonstruoti, kokie keturkojai profesionaliausiai saugo Lietuvos valstybės sieną. Taip, dalyvauti šioje šventėje buvo patikėta Ramziui ir jo kinologui. Tai buvo paskutinis šuns pasirodymas, kaip visada įspūdingas, sulaukęs ovacijų, susižavėjimo šūksnių ir pagyrų belgų aviganiui. Ramzis savo pasirodymu ir parodomąja programa dar kartą pradžiugino ne tik miestelėnus, bet ir Pagėgių svečius.

O vėliau vėl atėjo kasdienybė, kai kiekvieną pamainą besišypsantis šuo Ramzis keliaudavo saugoti sieną, nesiskųsdamas, visada pasirengęs pavojams, visada darbingas, kantrus ir profesionalus. Tik visa tai truko neilgai.

Rugsėjo 27 d. vyko įtariamų kontrabandininkų persekiojimo operacija. Jos priešakyje buvo pasienietišką liemenę su tarnybos ženklais dėvėjęs Ramzis. Užuodęs bėglių pėdsakus belgų aviganis mišku net pusketvirto kilometro jais vedė savo kinologą. Kaip visada užtikrintai ir nesiblaškydamas. Ir staiga miško ošimą sudrebino šūvis. Miško keliuke šovė žmogus. Iš medžioklinio šautuvo. Tiesiai savo pareigą vykdžiusiam Ramziui į krūtinę. Ramzio kinologo Valdo akivaizdoje. Valdas suklupo prie nuo kulkos kritusio Ramzio. Jį apkabino. Valdo širdis plyšo nuo begalinio skausmo. Ramzio širdis jau nebeplakė.

Per savo tarnybos laiką Ramzis padarė labai daug, bet jo dar laukė ilgi tarnybos metai...

Ramzis buvo tikras sienos sargas ir tikro tarnybinio šuns pavyzdys: ramaus charakterio profesionalas, drąsus, stiprus, labai greitas, aktyvus ir linksmas. Pasieniečių ir aplinkinių vadintas „besišypsančiu šunimi“.

Po to kalbėjo VSAT vadas R. Požėla ir Pagėgių rinktinės kinologinės veiklos vadovas Marius Ausiukevičius. Nuaidėjo atminimo salvės tarnybos metu nužudytam belgų aviganiui Ramziui atminti.

V. Stancikas perdavė urną prie staliuko stovinčiam pasieniečiui, kuris kartu su lydinčia pasieniete lėtu žingsniu nunešė urną į Pagėgių rinktinės muziejų. V. Stancikas nuėjo paskui juos. Renginio dalyviai pakviesti aplankyti rinktinės muziejų.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!