V. Baltraitienė: „Į pieno gamintojų pageidavimus atsižvelgėme maksimaliai"

2014-09-23, Žemės ūkio ministerijos informacija

Ministrė, apibūdindama pieno sektoriaus padėtį, pabrėžė, jog nuo liepos pabaigos pieno supirkimo kaina yra sumažėjusi apie 20 proc. Žemdirbiams labai trūksta apyvartinių lėšų, jie negali planuoti pajamų. „Apie ilgalaikes sutartis su perdirbėjais kalbėta jau ne kartą, toks pažadas buvo duotas, tačiau iki šiol neįvykdytas. Kai nėra ilgalaikių sutarčių ir abipusių įsipareigojimų, gamintojus neramina nežinomybė“, – pastebėjo V. Baltraitienė.
 
Ministrė atkreipė dėmesį, kad Žemės ūkio ministerija ir Vyriausybė stengiasi visokeriopai padėti žemdirbiams. Jau patvirtinta 117 mln. Lt nacionalinės paramos suma už 2014 metus, o jos dalis bus išmokėta dar šiemet. V. Baltraitienė patikino, kad vakardienos neoficialiame susitikime su kaimyninių šalių žemės ūkio ministrais Rygoje, ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dacianas Čiolosas (Dacian Ciolos) patvirtino, jog nuo spalio 16 d. pradedamas mokėti ES tiesioginių išmokų avansas už 2013 metus, ir jis padidinamas nuo 50 proc. iki 70 proc. numatyto tiesioginių išmokų dydžio. Tai padės žemdirbiams išspręsti kilusius finansinius nesklandumus dėl Rusijos embargo. Pieno sektoriui pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos išmokos pagal nuo gamybos atsietosios paramos schemą turėtų siekti 52 Lt už toną, o ES specialioji parama už pieną, mokama valdos valdytojams už rinkai patiektą pieną 2013–2014 kvotos metais, pirminiais skaičiavimais turėtų būti 28 Lt už toną. EK taip pat patvirtino, jog žemdirbiai sulauks kompensacijų dėl Rusijos embargo patirtiems nuostoliams padengti. Nuostoliai šiuo metu dar tikslinami. EK kas mėnesį pateiks tam tikrą klausimyną, kurį šalys narės turės užpildyti. „Kompensacijos bus skirtos kiekvienai šaliai atskirai, jos pasieks kiekvieną žemdirbį atitinkamai pagal jo ūkio dydį ir patirtus nuostolius“, – sakė žemės ūkio ministrė.
 
Dar vienas pieno gamintojams aktualus klausimas – dyzelinio kuro skyrimas galvijų laikytojams. Žemės ūkio ministrė paaiškino, jog metams skiriamas žymėtojo kuro limitas nebus padidintas, o jo gauti siekia visi žemės ūkio sektoriai, todėl galimas tam tikras kuro perskirstymas, derinant visų suinteresuotų šalių interesus. Tai bus padaryta nuo ateinančių metų vidurio, kai prasidės nauji ūkiniai metai.
 
Dar vienas pieno gamintojams aktualus klausimas – dyzelinio kuro skyrimas galvijams. Žemės ūkio ministrė paaiškino, jog metams skiriamos žymėtojo kuro limitas nebus padidintas, o jo gauti siekia visi žemės ūkio sektoriai, todėl galimas tam tikras kuro perskirstymas, derinant visų suinteresuotų pusių interesus. Tai bus padaryta nuo ateinančių metų vidurio, kai prasidės nauji ūkiniai metai.
 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!