Žemaitija diktuoja madas: į miestelių aikštes sugrįžta turgūs

2016-10-20, Eugenija Grižibauskienės, Vlado Ščiavinsko reportažas, lrytas.lt

Kai ankstų ketvirtadienio rytą Švėkšnos (Šilutės rajonas) miestelio gyventojus pažadina vienas kitą perrėkiantys gaidžiai ir jiems antrinančių vištų kudakavimas, miestelėnai jau žino – metas keltis. Istorinėje miesto aikštėje prasideda didysis kermošius.

Gaidžiai erzelį kelia neatsitiktinai: gretimuose užtvaruose kudakena neįtikėtino grožio plunksnomis pasidabinusios vištos. Egzotiškos nuotakos, ne kitaip. Ir ne puodui skirtos, bet veislės pagerinimui.

Jų šeimininkas, žemaitis iš stuomens ir iš liemens visiems smalsuoliams gali papasakoti kiekvienos savo vištelės istoriją. Papasakos ir, žiūrėk, ne vieną klausytoją sugundys paleisti jas į savo vištides. Ir kaina nesikandžioja, už vienas prašo 4-5, už ypatingas mėlynaplaukes – vos 6 eurų.

Matyt, neatsitiktinai vištų pardavėjo kaimynystę pasirinko maišuose kuo įvairiausius grūdus pardavinėjantis smarkuolis.

Dvejojančiam pirkėjui jis gali čia pat pademonstruoti grūdo kokybę. Žarst sauja per juos, šast vištelėms. Egzotiškų gražuolių juk bet kokiu grūdu nesuviliosi. O šie joms patinka.

Raudonskruostė Elena vilioja iš savo laukų surinktu rudeniniu derliumi: bulvės, burokėliai, morkos...Tačiau daugeliui neregėti, bangelėmis pasidabinę kopūstai – be konkurencijos. Jei tikėti jų šeimininke, jie patys geriausi, kai norima susukti kopūstų suktinukus, kitaip – balandėlius. Ir vos už 60 centų.

Kaltai, ratai, varžtai, grąžtai. Įvairiausi sendaikčiai, turkiškos, kiniškos prekės, puodai, bliūdai, baldai, kvapni duona, saldumynai. Visko ten yra. Ir to, kam galima rasti pavadinimą, ir to, ko akys nėra regėję.

Nėra ko laidyti liežuvį, reikia patiems pamatyti, išgirsi, užuosti. Jei nesuskubote į Švėkšną, penktadienį nukeliaukite iki Žemaičių Naumiesčio. Ten trauks ir šio turgaus prekeiviai, ir naujų atvyks. O susivėlinusių laukia netoli Klaipėdos trečiadieniais ir savaitgaliais šėlstantis Dituvos blusų turgus.

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

NUPUŠUSIAM2016-10-20
ne apie madą kalba, o apie saugumą, šiandienos galimybes. Gerai tamstai, jei su arkliu tebesivažinėji, viduramžiais žaviesi ir nesupranti, kam kableliai reikalingi, bet kažin, ar to užtenka. Tebūna turgūs, bet dabar jis nebe vietoje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
visai nupušėjimas2016-10-20
o kada ji buvo pasibaigiusi ta mada juk nuo senovės kiekvienam miestelį turgai ar turgeliai budavo ir yra Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Švėkšniškė apie antrą jomarko pusę2016-10-20
Ketvirtadienį nei praeisi, nei pravažiuosi - pėstiesiems taisyklės nebegalioja, pėdina galvas užvertę, savo reikalais užsiėmę. Nepravažiuosi, nes prekeiviai vos ne ant gatvės prekiauja. Chaosas tikras. Sekmadienį ir šeštadienį Švėkšnoj - skudurų diena. Ir betvarkė centre. Ar ne laikas iškelti prekyvietę į atokesnę vietą - kam reikės, tas susiras. Ir sutvarkyti aikštę šiuolaikiškai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?