Pagėgiškiai melžtuvą plauna geriausiai Lietuvoje

2014-09-16, Stasys BIELSKIS
Melžėjų varžytuvių Pagėgiuose pirmosios, antrosios ir trečiosios vietos laimėtojai: Lina Snegiriovienė, Diana Dilbienė ir Ričardas Čiužas.
Melžėjų varžytuvių Pagėgiuose pirmosios, antrosios ir trečiosios vietos laimėtojai: Lina Snegiriovienė, Diana Dilbienė ir Ričardas Čiužas.

Rugsėjo 11 d., ketvirtadienį Pagėgių savivaldybėje vyko jau septintosios melžėjų varžytuvės. Šį kartą dalyvauti 2014 metų respublikiniame konkurse „Geriausi melžėjai“ pareiškė norą net 13 krašto melžėjų. Renginys antrą kartą iš eilės vyko žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ fermoje, mat praėjusių metų konkurse šio kooperatyvo melžėjos pasirodė geriausiai, todėl ir teko tokia garbė, kad konkursas šiemet vėl vyktų būtent čia.

Yra tokia pasaka „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“. Šįkart atsitiko priešingai. Varžytuvėse dalyvavo vienas brolis, beje, apsirengęs juodais rūbais, ir dvylika jo sesių – melžėjų konkurenčių.
 Pradėdama melžėjų varžytuves renginio vedėja, Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė kalbėjo: „Lenkiuosi žmogui su meile ir džiaugsmu, beriančiam žemėn grūdą, kad daigas užgimęs šviesą sugertų ir subrandintų duoną, pieną ir medų. Laiminu juos – šviesą ir sotį, sielai ir kūnui, kad užtektų jos mums, mūsų vaikams, mūsų vaikų vaikams“.
 
Sveikinimo žodį tarė Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Stanišauskas: „Jau septinti metai Pagėgių savivaldybėje vyksta melžėjų varžytuvės. Noriu pasidžiaugti, kad kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet, į šias varžytuves atvyko daug dalyvių. Tad linkiu sėkmės tiek praktiniuose, tiek teoriniuose užsiėmimuose, kad įrodytumėte, jog jūs esate patys geriausi“.
 
Savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis linkėjo: „Jeigu užpernai Pagėgių krašto melžėjos šalyje iškovojo pirmąją ir antrąją vietas, pernai – tik antrąją, tai šiemet turėtų būti pirmoji, antroji ir trečioji respublikos mastu. Aš manau, kad mes esame pajėgūs ir galėtume tai padaryti. Sėkmės!“.
 
Tokie palinkėjimai ir svajonės iš tiesų gali virsti tikrove. Štai Lina Snegiriovienė iš ŽŪB „Bajėnai“ ir Angelė Kelnerienė, ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ melžėja, Dara Rubežienė ir Diana Dilbienė iš ŽŪB „Piktupėnai“ tokiose varžytuvėse dalyvauja jau septintą kartą.
 
„Matosi, kad varžytuvių dalyvių ratas tikrai gausėja, mes Lietuvos nebijome, pernai ir užpernai užėmėme geras vietas ir šiais metais parodysime, kad mūsų kraštas – išmanančių, mokančių gražiai dirbti“, - kalbėjo renginio šeimininkas, žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ pirmininkas Remigijus Kelneris.
 
Jis pakvietė melžėjas užkurti tradicinį variklį, kuris daro melžimui reikalingą vakuumą. Jos du kartus bėgdamos tolyn į pievą tempė ant rato užvyniotą juostą, bet variklis neužsikūrė. Trečią kartą tai darė ūkių, kooperatyvų ir bendrovių vadovai – jiems pavyko iš pirmo bandymo.
 
Po to varžytuvių dalyviai sėdo prie ilgo stalo čia pat atviroje lauko palapinėje. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės katedros Josifo Taco melžimo mokymo centro vadovas, vertinimo komisijos pirmininkas doc. dr. Saulius Tušas išdalijo teorijos testų lapus – varžytuvės prasidėjo.
 
Prieš rungtį melžimo aikštelėje „Eglutė“ melžėjos ir melžėjas dar turėjo pademonstruoti melžtuvo sanitarinio apdorojimo ir sanitarinio pasiruošimo sugebėjimus.
 
Apžvelgdamas varžytuvių rezultatus S. Tušas teigė, kad atsakymai į teorinius klausimus, palyginti šalies mastu, šiek tiek yra prastesni. Jis sakė tikėjęsis geresnių rezultatų, kai kuriuose atsakymuose pritrūko elementarios logikos.
 
Vertinimo komisijos narė Aldona Šimkienė pasidžiaugė, kad Pagėgių savivaldybėje buvo tikros varžybos, azartas, klausinėjimai „Ką aš ne taip padariau?“.
 
„Toks renginys turi prasmę, matosi, kad jūs norite tobulėti, - sakė A. Šimkienė. – Šiemet pirmą kartą iš visų varžybų, jau vykusių kituose rajonuose, už melžtuvo sanitarinį apdorojimą parašiau 30 balų. Galima tik pasidžiaugti. Tai rodo jūsų pasiekimus, o tos klaidelės buvo neesminės, bet paprasčiausiai tik jaudulio padariniai. Laikas truputėlį uždelstas, kažkas kažką sumaišė, tikrai tai nebuvo esminės klaidos“.
 
S. Tušas patikslino: „Aš ir kituose rajonuose tą dalyką akcentuoju: kai varžytuvės vyksta Pagėgiuose, sakau, kad pagėgiškiai aparatą plauti moka geriausiai – greitai ir profesionaliai“.
 
Apie pasiruošimą melžimui ir somatinių ląstelių testavimą kalbėjo vertinimo komisijos narė Ramutė Mišeikienė. Ji sakė, kad sanitarinio melžimo balai tikrai yra geri, tik viena melžėja pamiršo atsivežti sanitarinę knygelę. Dėl to ji neteko vieno balo. Ne visi teisingai plovė rankas, truputį skubėjo, kiti plovė pagirtinai.
 
„Nustatant somatines ląsteles kiekvienai melžėjai pasakiau, ką jinai darė ne taip, ir kodėl ji negavo galimų penkiolikos balų, - teigė R. Mišeikienė. – Matosi, kad jos visos savo ūkiuose tai vertina - arba yra labai gerai išmokusios, arba somatinių ląstelių skaičių nustatinėja ekspres metodu. Šaunuolės – tik tiek galiu pasakyti. Labai neįdomu vertinti, nes viskas buvo atlikta labai gerai, net puikiai“.
 
Iš tikrųjų, septyni varžytuvių dalyviai šioje rungtyje pelnė maksimalius 15 balų, dvi melžėjos – po 14,50, keturios – po 14,00.
 
Skelbiami melžėjų varžytuvių rezultatai. Iš 150 galimų balų daugiausia – 139,35 – surinko ir pirmąją vietą pelnė ŽŪB „Bajėnai“ atstovė Lina Snegiriovienė, antrąją vietą užėmė Diana Dilbienė (ŽŪB „Piktupėnai“, 138,42 balo), trečiąją – Ričardas Čiužas (ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“, 138,30 balo).

Kitos vietos atiteko tokia tvarka: Dara Rubežienė (ŽŪB „Piktupėnai“), Lina Vaičikauskienė (ŽŪB „Bajėnai“), Angelė Kelnerienė (ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“), Rūta Satkauskaitė (ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“), Oksana Radavičienė (J. Dambrausko ūkis), Danute Jocienė (S. Sudeikio ūkis), Indrė Būdvytytė (J. Dambrausko ūkis), Reda Reikertienė ir Irina Radzevičienė (abi iš UAB „Šilgaliai“, Odeta Kuizinienė (G. Šepučio ūkis).

Padėkota melžėjų varžytuvių šeimininkui, kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ pirmininkui Remigijui Kelneriui.

Melžėjos ruošiasi antrąjai užduočiai – melžtuvo sanitariniam apdorojimui.

Taip melžėjos bandė užkurti vakuumą gaminantį amžinąjį variklį.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!