Rinkėjų balsus Šilutėje pirkęs įtariamasis: „Padariau tokią nesąmonę“

2016-10-27, lrytas.lt

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas vis dar neatskleidžia, koks sprendimas gali būti siūlomas dėl balsų pirkimo Šilutėje.

Komisijos sudaryta darbo grupė susipažino su atliekamo ikiteisminio tyrimo medžiaga, tačiau prokurorai nesutiko, kad dalis jos būtų atskleista – tai esą galėtų pakenkti tyrimui.

Z.Vaigauskas pripažino, kad, negavusi leidimo atskleisti tam tikrų tyrimo duomenų, komisija atsidūrė aklavietėje ir negali priimti sprendimo. Todėl rinkimų prievaizdai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ši spręstų kilusią problemą. „Ledai pajudėjo. Generalinė prokuratūra kitaip žiūri į tą dalyką ir, manau, greitu laiku gausime tokį leidimą“, – ketvirtadienį portalui sakė Z.Vaigauskas.

Vyriausioji rinkimų komisija sprendimą dėl balsų pirkimo Šilutėje turi priimti iki sekmadienio. Galima griežčiausia sankcija – pašalinti su šiuo skandalu siejamą partiją „Tvarka ir teisingumas“ iš politinės kampanijos dalyvių.

Tokiu atveju ji netektų penkių daugiamandatėje apygardoje iškovotų mandatų. Kitas galimas variantas – iš šios partijos sąrašo gali būti išbrauktas Šilutės rinkimų apygardoje į Seimą kandidatavęs Kęstas Komskis.

Seimo vicepirmininkas kategoriškai neigia kaip nors susijęs su balsų pirkimo skandalu. K.Komskio vaidmenį šioje istorijoje neigia ir „Lietuvos ryto“ pakalbintas balsų pirkimo Šilutėje organizatorius.

Iš areštinės po penkiolikos joje praleistų parų antradienį paleistas Šilutės gyventojas Šarūnas Gaižauskas pripažino, kad per pirmąjį Seimo rinkimų turą pirko rinkėjų balsus.

Šilutės gyventojas patvirtino teisėsaugos įtarimus, kad balsai buvo perkami „Tvarkos ir teisingumo“, taip pat socialdemokratų naudai. Bet Š.Gaižauskas pateikė versiją esą taip buvo siekiama pakenkti šioms partijoms.

Su buvusiu Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatu į Šilutės merus Arvydu Jaku siejamas Š.Gaižauskas portalui aiškino pernai per savivaldos rinkimus siekęs padėti šiam verslininkui. „Mes esame kartu užaugę, aš visada jį palaikiau, palaikau ir palaikysiu“, – kalbėjo šilutiškis.

Tačiau pernai vykusiuose savivaldos rinkimuose A.Jakas pralaimėjo „Tvarkos ir teisingumo“ atstovui Vytautui Laurinaičiui. Dėl šiurkščių rinkimų įstatymo pažeidimų šie rinkimai buvo pripažinti negaliojančiais, o per vėliau vykusius pakartotinius rinkimus rezultatai irgi nepasikeitė. „Į savivaldybę tada sulindo socialdemokratai ir „tvarkiečiai“. Todėl dabar sugalvojome jiems atkeršyti“, – savo įvykių versiją dėstė Š.Gaižauskas.

Vyras tikino pats organizavęs rinkėjų balsų pirkimą, esą prie to jokie politikai neprisidėjo: „Aš pats viską organizavau. Aš sugalvojau, kad reikia paimti truputį degtinės, cigarečių ir per pažįstamus paleisti antį, kad „tvarkiečiai“ ir socialdemokratai už degtinę ir cigaretes perka balsus.

Tai turėjo būti lengva provokacija – išgirdę, kad perkami balsai, žmonės turėjo sukrusti ir balsuoti už tuos, kurie neperka balsų. Padariau tokią truputį nesąmonę, bet yra, kaip yra, ir visą atsakomybę prisiimu sau.“

Paklaustas, kam galėjo būti naudinga tokia provokacija, Š.Gaižauskas aiškino, esą manyta, kad žmonės turėtų pasipiktinti neva rinkėjus papirkinėjančiais „tvarkiečiais“ bei socialdemokratais ir atsisukti į tą patį jo bičiulį A.Jaką bei konservatorių atstovę Sandrą Tamašauskienę.

Šilutiškis tvirtino gerai pažįstantis buvusios kandidatės vyrą, su juo turįs bendrų reikalų. „Daug vilčių į liberalus (Lietuvos laisvės sąjungą. – Red.) jau nedėjome, daugiau – į konservatorius“, – kalbėjo Š.Gaižauskas.

Ar tokią įvykių versiją jis išdėstė ir ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams? Ar tyrėjams ji pasirodys įtikinama? „Viską pasakiau taip, kaip yra. Ką padarysi? Tyrėjai, ne mes, turės įrodyti, kad užsakovai yra kiti. Bet aš sakau – jų nėra“, – tikino pareigūnams įkliuvęs šilutiškis.

Spalio 13-ąją policija pranešė, kad sulaikė septynis asmenis, kurie įtariami rinkėjų papirkinėjimu Šilutėje. Jų namuose buvo atliktos kratos. Tada buvo pranešta, kad vienas asmuo yra suimtas 10 parų.

Anot policijos atstovų, anoniminis pranešimas apie galimą rinkėjų papirkinėjimą buvo gautas spalio 6 dieną. Tą pačią dieną pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl bandymų papirkti rinkėjus.

Atlikus pirminius veiksmus nustatyta, kad Šilutės gyventojai per Seimo rinkimus už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlo balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų.

Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus atliktos kratos įtariamųjų gyvenamosiose ir negyvenamosiose patalpose, jų metu rasta bylai reikšmingų daiktų. Sulaikyti septyni įtariamieji, tarp jų yra galimi organizatoriai ir vykdytojai, jie apklausti. Taip pat nustatyti ir apklausti papirkti asmenys.

Policija pranešė, esą balsus parduoti sutikusiems rinkėjams buvo nurodoma balsuoti už „Tvarkos ir teisingumo“ partiją bei jos kandidatus vienmandatėse apygardose. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše balsus pardavusiems rinkėjams esą buvo nurodoma reitinguoti partijos vicepirmininką K.Komskį.

Kilus balsų pirkimo skandalui K.Komskis skubiai sustabdė narystę partijoje, tačiau tvirtino niekaip nesusijęs su šia istorija. Į Seimą pagal partijos sąrašą perrinktas politikas įžvelgė provokaciją: „Seimo rinkimų įstatymo spragos leidžia išstumti stiprų konkurentą ar net visą partiją surengiant lengviausiai surežisuojamą balsų pirkimo provokaciją, nes užtenka vos keleto asmenų liudijimų, ir kandidatas ne tik sukompromituojamas, sugadinama jo reputacija, bet gali netekti ir mandato.

Tokiai provokacijai nereikia net teismo, nes visi tave jau teisia vos paminėjus tavo pavardę ir frazę „pirko balsus“.“

 

 

 


Straipsnio komentarai

NEZINOMA2016-10-28
NORS UZSIENYJE DIRBU TACIAU KAD SILUTEJE BUVO PAPIRKAMI BALSAI KOMSKIO NAUDAI NET GIRDEJAU UZSIENYJE...TAI TIESA ZMONEMS BUVO MOKAMI KELI EURAI KAD BUTENT BALSUOTU UZ KOMSKI....MEST JI LAUK JAU SENIAI SAKNIS ILEIDES TURI.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
gėda 2016-10-28
KOMSKIS kaip visuomet auksinis tik pirko partiečiams ir socialdemokratams o ne kažkoks verslininkas tipo ar ne jis pats tas verslininkas ir yra Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Taip pažįstamas2016-10-27
Comsky style Komentaras patinka Komentaras nepatinka
savas2016-10-27
Norėjo atkeršyti, bet gina. Taip kvailai tik chamskis sugalvoja Komentaras patinka Komentaras nepatinka
apgailėtinas 2016-10-27
tik nereikia KOMSKIO sukt jo subinės tik kad kas nežino to Komentaras patinka Komentaras nepatinka
aaaaaaaaaaaaa2016-10-27
Jau tur but visi Siluteje zino, kad Gaizauskas vagis ir aferistas, jo versija paistalai cha cha....... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kelmas2016-10-27
Jakas turbut dabar vel geria kai yla islindo is maiso :D :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
anius2016-10-27
ir kas tokiais paistalais gali patikėti, vargšas Gaiž Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?