Sugyventinę ketinusiam nušauti šilgališkiui – treji metai nelaisvės

2016-10-28, Stasys BIELSKIS
Sugyventinę ketinusiam nušauti šilgališkiui – treji metai nelaisvės. lrytas.lt nuotrauka
Sugyventinę ketinusiam nušauti šilgališkiui – treji metai nelaisvės. lrytas.lt nuotrauka

Klaipėdos apygardos teismas, spalio 24 dienos nuosprendžiu, skyrė trejų metų laisvės atėmimo bausmę 45-erių metų Šilgalių kaimo (Stoniškių sen.) gyventojui S. K. Jis įtarinėjo, kad sugyventinė - neištikima, rengėsi ją nužudyti, prieš ją smurtavo bei neteisėtai disponavo šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis.

Vasario 5-ąją „Šilokarčemoje“ spausdinome straipsnį „Kriminalai: Pagėgiuose aidi šūviai“. Rašėme apie dvi nusikalstamas veikas, pirmuoju atveju viena pagėgiškė iš revolverio persišovė savo ranką, o antruoju – vyriškis ketino nušauti savo sugyventinę. Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, susiję su ginklu.

Šautuvą atėmė draugas

Antrasis nusikaltimas jau išnagrinėtas teisme, paskelbtas nuosprendis. Teismas nustatė, kad vasario 2-ąją, apie 17 val., prie parduotuvės, esančios Šilgalių kaime, 1971 metais gimęs S. K., rankose laikydamas šaunamąjį ginklą, grasino nužudyti sugyventinę (gim. 1974 m.). Šalia buvęs vyriškis atėmė iš jo medžioklinį dvivamzdį šautuvą, kuriame buvo du šoviniai. Tuo metu šis „medžiotojas“ S. K. iš įvykio vietos paspruko.

Tauragės apskr. VPK ir Pagėgių policijos komisariato pareigūnai metė dideles pajėgas, ieškodami besislapstančio vyriškio, kuris tą pavakarę grasino nužudyti savo sugyventinę.

Pareigūnai, gavę informacijos, kad prie parduotuvės, esančios Šilgalių kaime, apsiginklavęs vyras grasina sugyventinei, nedelsdami išskubėjo į įvykio vietą.

Tirdami galimo nusikaltimo aplinkybes pareigūnai nustatė, kad vyras su savimi turėjo neteisėtai laikomą medžioklinį dvivamzdį šautuvą, kurį, laimei, atėmė šalia buvęs asmuo.

Nežinodami, kas dar gali šauti į galvą ir ar jis neturi daugiau pavojingų daiktų, pareigūnai visą tą laiką, nuo pranešimo gavimo iki vyriškio suradimo, nepertraukiamai dirbo ir rengė pasalą numanomoje jo buvimo vietoje.

Jų pastangos nenuėjo veltui. Nepraėjus nė parai, vasario 3-ąją, apie 12 val., vyriškiui išvykstant iš jo buvimo vietos, buvo sustabdytas įtarimą sukėlęs automobilis. Transporto priemonės gale sėdėjo policijos ieškomas vyriškis. Jis buvo sulaikytas, pareikšti įtarimai dėl pasikėsinimo nužudyti.

Pasak Klaipėdos apygardos teismo pranešimo, byloje nustatyta, kad S. K. tą pavakarę, apie 17 val., savo namų garaže, pasiėmęs be leidimo laikytą medžioklinį šautuvą, jį užtaisė dviem šoviniais ir automobiliu nuvyko prie parduotuvės, kurioje dirba jo gyvenimo draugė. Vyriškis, ketindamas ją nušauti dėl įtartos neištikimybės, su užtaisytu šautuvu ėjo sugyventinės darbovietės link. Tačiau savo tikslo neįgyvendino, kadangi prie parduotuvės ginklą su šaudmenimis iš jo atėmė draugas. Pastarasis dar prieš šį pasikėsinimą su S. K. susitiko prie tos pačios parduotuvės. Draugas ne tik išklausė kalbas apie kilusį ginčą su sugyventine, bet ir pamatė automobilyje esantį ginklą, todėl nujautė, kad gali įvykti kažkas negero.

S. K. savo kaltę dėl rengimosi nužudyti moterį neigė. Jis nurodė, kad ilgai trukę ginčai, nesusipratimai su sugyventine ir beviltiška šeiminė padėtis privertė jausti tuštumą bei beprasmiškumą, todėl jo tikslas buvo nusišauti moters akivaizdoje.

Teismas konstatavo, jog tokiais teiginiais vyras siekia išvengti baudžiamosios atsakomybės, kadangi šią versiją paneigia byloje ištirti įrodymai. Remiantis liudytojų parodymais, nustatyta, kad jis apie savižudybę nekalbėjo, bijojo netekti su sugyventine turėto bendro turto, vaiko, todėl ketino ją nužudyti.

Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgė į tai, kad nors vyriškis kaltu dėl šio nusikaltimo neprisipažino, nukentėjusiosios neatsiprašė ir nesigailėjo, jis nėra tiek pavojingas, kad reikėtų skirti labai griežtą laisvės atėmimo bausmę. Mat pagal jo asmenybę charakterizuojančius duomenis, neteistas, administracinių galiojančių nuobaudų neturi, dėl priklausomybės ligų neregistruotas, kaimo bendruomenės charakterizuojamas teigiamai. Be to, įvertinta ir tai, jog nusikalstama veika nutrūko, esant pasirengimo stadijai, nesukėlė sunkių pasekmių. Teisėjų kolegijos nuomone, teisinga bausmė turi būti nei per švelni, sukurianti nebaudžiamumo jausmą, nei per griežta, žlugdanti nusikalstamą veiką padariusio žmogaus asmenybę.

Be to, nuteistasis dar prieš šį pasikėsinimą, praėjusią vasarą, vieno poilsio namelio, esančio Palangoje, kambaryje apie 4 valandą nakties, būdamas neblaivus, sukonfliktavo su sugyventine ir prieš ją smurtavo. Spręsdamas vyro atsakomybės klausimą dėl šio įvykio, teismas atsižvelgė į tai, kad nuteistasis gailėjosi, buvo susitaikęs su nukentėjusiąja, todėl jam taikytas tik areštas.

Nedidelė bausmė dėl neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis skirta, atsižvelgiant į tai, kad nuteistasis kaltu prisipažino, patikslino ginklo radimo ir saugojimo vietos aplinkybes. Už šį nusikaltimą pagal Baudžiamojo kodekso 253 straipsnį „Neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis...“ galėjo būti skirta laisvės atėmimo bausmė iki 5-erių metų.

Už šiuos tris nusikaltimus subendrintą 3 metų laisvės atėmimo bausmę nuteistasis įpareigotas atlikti pataisos namuose. Taip pat jis turės atlyginti sugyventinei 5 tūkst. eurų neturtinę žalą ir 1 tūkst. eurų advokato pagalbos išlaidų.

Šį nuosprendį galima skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Bendruomenės pirmininkės komentaras

Šilgalių kaimo bendruomenės pirmininkė Kristina Dvarvytienė „Šilokarčemai“ teigė S. K. pažįstanti nuo vaikystės, nieko blogo apie jį negalinti pasakyti.

„Jis yra nuoširdus, paslaugus, bendraujantis, normalus vyras. Nebūčiau net pagalvojusi, kad vyriškis taip galėjo pasielgti. Juk nebūna šeimoje tik vienas kaltas, blogas. Ir šiuo atveju, tikriausiai, yra abiejų kaltė, kad taip atsitiko. Manau, kad jiedu abu turėjo būti teisiami, nes kartais ji tiesiog pati išprovokuoja visokius negerus dalykus“, - pasakojo K. Dvarvytienė.


Straipsnio komentarai

ne jusu reikalas2016-11-03
Saulenai mes uz tave, laikykis! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
anomimas2016-11-02
geras. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietine2016-11-02
"Saunuole" bendruomenes pirmininke Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?