Katyčių pagrindinė mokykla - Comenius projekto dalyvė

2014-11-24
Katyčių pagrindinė mokyklos mokytojos ir mokinės Sevilijoje
Katyčių pagrindinė mokyklos mokytojos ir mokinės Sevilijoje
Šilutės r. Katyčių pagrindinė mokykla kartu su Rumunijos, Turkijos, Lenkijos, Čekijos, Ispanijos, Italijos mokyklomis dalyvauja tarptautiniame Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekte „The Seasons - resources for developing key skills to our students“ („Metų laikai - mokinių gebėjimų ugdymo šaltinis”).

Šių metų rugsėjo pabaigoje projekto dalyvių susitikimas vyko Lietuvoje, o praėjus tik kiek daugiau nei mėnesiui Katyčių mokyklos mokiniai bei mokytojai jau vyko į Ispaniją, Almonte mestą, kur lapkričio 3 – 7 d. buvo organizuotas penktasis šio projekto susitikimas. Almonte -  nedidelis, senas, jaukus miestas Huelvos provincijoje, Andalūzijoje. Projekte dalyvauja viena iš jo mokyklų - CEIP EL LINCE dvikalbė mokykla. Tai pradinė mokykla, kurią lanko apie 200 vaikų ir dirba 20 mokytojų. Šiam vaikų skaičiui priklauso ir vaikai, lankantys darželį. Taigi, mokykloje galima sutikti vaikų nuo 3 iki 12 metų.

Šilutės r. Katyčių pagrindinei mokyklai atstovavo 4 mokytojų (M. Lukošaitienė, R. Jonaitienė, A. Visockė, I. Stankevičiūtė) ir 3 mokinių (N. Grimailaitė, D. Gruzdovaitė, M. Simutytė) komanda. Ruošiantis susitikimui kiekviena projekte dalyvaujanti mokykla turėjo atlikti namų darbus: pristatyti 4 dainas apie metų laikus (t.y. po vieną dainą kiekvienam metų laikui). Visi dalyviai stengėsi paruošti pristatymus kuo išradingiau: italų mokiniai iliustravo dainas piešiniais, mažieji ispanai vaidino. O dainas, kurias pristatė Katyčių mokiniai (,,Šiąnakt mus paliks gandrai“, ,,Žiemos šarma“, ,,Pavasaris“, ,,Vasaros šokis“), galite pamatyti mūsų mokyklos internetiniame puslapyje arba projekto svetainėje.

Susitikimas truko penkias dienas. Pirmąją dieną visų dalyvių laukė šiltas vietinių mokinių, mokytojų ir tėvų sutikimas CEIP EL LINCE  dvikalbėje mokykloje. Net patys mažiausieji, pasipuošę projekte dalyvaujančių šalių vėliavėlėmis, rikiavosi mokyklos koridoriuose. Tradicinių vietos melodijų vedami svečiai buvo palydėti į mokyklos salę, kur juos pasveikino mokyklos direktorius bei projekto koordinatorė. Buvo įdomu pasivaikščioti po mokyklą, susipažinti su klasėmis, pasisemti naujų idėjų.

Kaip jau minėta, CEIP EL LINCE – tai pradinė dvikalbė mokykla. Planuojant ugdymą, didžiausias dėmesys skiriamas ispanų kalbos bei matematikos mokymui, taip pat anglų kalbai. Dvikalbės mokyklos statusas leidžia tokias pamokas, kaip pasaulio pažinimas, dailė ir pan., tam tikrais intervalais vesti anglų kalba. Mokykla nedidelė, bet labai jauki. Kūrybiškai išnaudojamos turimos erdvės, gausu mokinių darbų. Į pamokas mokinius palydi tėvai. Jie pasitinka vaikus ir po pamokų. Didelis dėmesys skiriamas mokinių tėvų įtraukimui į bendrą veiklą, tarpusavio santykių puoselėjimui. Aktyvus tėvų dalyvavimas buvo jaučiamas visose susitikimo metu organizuotose veiklose.

Mokinių tėvai su mokyklos mokytojų pagalba pristatė projekto dalyviams Almonte sodų bei laukų derlių: populiariausius vaisius, daržoves, tradicinius patiekalus. Taip pat buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvės, kurių metu dalyviai galėjo aplankyti visus metų laikus bei sukurti juos atitinkančią dekoraciją. Šiems užsiėmimams vadovavo mokinių tėvai.

Viešnagės metu susipažinome su lankomo krašto istorija, gamtos ypatumais, ekologija. Susitikome su Almonte miesto meru. Lankėmės vietiniame vyno muziejuje. Vynininkystė – tradicinis šio krašto verslas, sėkmingai praktikuojamas ir mūsų dienomis. Dar ir dabar rengiamos šventės, pažyminčios vynuogių derliaus nuėmimo pabaigą.

Tik 14 km atstumu nuo Almonte įsikūręs dar vienas įstabus miestelis – El Rocio. Tai unikali gyvenvietė, kurioje siekiama išlaikyti autentišką praėjusių amžių stilių: senoviniai namai, smėlio gatvės, užliejamose pievose besiganantys laukiniai arkliai. Miestelis garsus savo stebuklingąja Šv. Mergele Marija – Rasos Mergele. Jos garbei kasmet yra rengiami atlaidai, trunkantys savaitę laiko. Jų metu į El Rocio suplūsta žmonės tiek iš visos Ispanijos, tiek iš kitų šalių. Sakoma, kad šios šventės metu gyventojų skaičius nuo 1000 (tiek yra nuolatinių gyventojų) padidėja iki 1 mln. El Rocio galėjome pasivaikščioti pažintiniu taku, besidriekiančiu palei užliejamas pievas, stebėti paukščius: laukines žąsis, pempes, flamingus.                     

Huelvoje, provincijos  centre, pamatėme rekonstruotą uostą, iš kurio K. Kolumbas išplaukė ieškoti naujo kelio į Indiją, o atrado Ameriką. Galėjome pamatyti pastatytas K. Kolumbo laivų kopijas. Taip pat susipažinome su dar vienu tradiciniu verslu – druskos gavyba. Huelva – jūrinis uostas, kurį nuo Atlanto vandenyno skiria tik penki kilometrai. Potvynių ir atoslūgių dėka, aplinkinėse užliejamose pievose susiformuoja druskos sluoksnis, kuris surenkamas ir naudojamas maisto pramonėje. Taip pat lankėmės Chuano Ramono Chimeneso memorialiniame muziejuje. Šis rašytojas yra apdovanotas literatūros Nobelio premija. Svarbiausias jo kūrinys – knyga ,,Plateras  ir aš“. 2014 m. paskelbti Platero metais, nes minėta knyga išvydo pasaulį lygiai prieš 100 metų. Visų projekte dalyvaujančių šalių mokiniai skaitė pirmąją ,,Platero ir aš“ dalį savo gimtąja kalba.

Sevilija – Andalūzijos centras. Vienas didžiausių Ispanijos miestų, kuriame, kaip ir visame regione, susipina arabiškosios maurų ir krikščioniškos kultūros palikimas. Šiame mieste yra viena didžiausių pasaulio katedrų su 38 m. aukščio varpinės bokštu. Daugelį metų toje vietoje buvo musulmonų šventykla. Žlugus maurų valdžiai, išoriškai šventykla buvo tik nežymiai pakeista ir paversta katalikų bažnyčia. Katedroje yra ir K. Kolumbo kapas, įrengtas atsižvelgiant į paskutinę jo valią: nebūti palaidotam po Ispanijos žeme. Todėl K. Kolumbo karstą ant pečių neša keturių Ispanijos regionų karaliai.

Vaikščiojome ir po Donjanos nacionalinį parką. Tai didžiausias nacionalinis parkas Ispanijoje, užimantis 543 km² teritoriją Gvadalkivyro (Guadalquivir) upės žiotyse. Jis prasideda Atlanto vandenyno pakrantėje, kur kyla baltos smėlio kopos ir auga pušys. O toliau driekiasi miškai, krūmynai bei pelkės. Donjanos nacionalinis parkas – vienas svarbiausių Europos faunos ir floros rezervatų. Čia gyvena retos ir nykstančios rūšys, pavyzdžiui, karališkasis erelis ir lūšis, apsistoja daugelis migruojančių paukščių, atkeliaujančių iš šiaurinės Europos.

Susitikimo pabaigoje buvo aptarta tolesnė veikla bei  ateinantis susitikimas, kuris vyks 2015 m. kovo 22 – 28 Moncalvo, Italija.

Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos Komisija negali būti laikomi atsakingais už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.

 

 


Foto galerija

Projekte dalyvaujančių šalių mokytojų grupėKatyčių pagrindinė mokyklos mokytojos ir mokinės SevilijojeKatyčių pagrindinės mokyklos komanda Ch. R. Chimeneso namuoseKatyčių pagrindinės mokyklos mokinės Ceip El Lince mokykloje

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?