Politikai ieško, kokius nenaudėlius dar reikėtų nuteisti...

2016-12-09, Stasys BIELSKIS
Kreipimąsi į aukščiausias šalies institucijas pasirašė ir Tarybos koalicinės sutarties partneriai V. Pozingis bei D. Žebelienė, tačiau meras prieš šiuos „išdavikus“ nėra griežtai nusiteikęs...
Kreipimąsi į aukščiausias šalies institucijas pasirašė ir Tarybos koalicinės sutarties partneriai V. Pozingis bei D. Žebelienė, tačiau meras prieš šiuos „išdavikus“ nėra griežtai nusiteikęs...

Penki Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai, esantys ir politinių partijų bei visuomeninio rinkimų komiteto vadovai, išsiuntė kreipimąsi aukščiausioms šalies institucijoms dėl, jų manymu,  negalimo ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Mat Vyriausioji rinkimų komisija anuliavo praėjusių metų pavasarį Šilutės rajone vykusių savivaldybės tarybos ir mero rinkimų rezultatus. Rinkimai vyko iš naujo, o kalti asmenys iki šiol nenustatyti ir nenubausti.

Kreipimasis išsiųstas Lietuvos Respublikos Prezidentei, Lietuvos Respublikos Seimo nariams, išrinktiems vienmandatėse Šilutės ir Pietų Žemaitijos apygardose, Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), Generalinei prokuratūrai ir Valstybės saugumo departamentui.

Po šiuo raštu savo parašus padėjo Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai: TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė Sandra Tamašauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ pirmininkė Daiva Žebelienė, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) Šilutės skyriaus pirmininkas Arvydas Jakas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininko pavaduotojas Algirdas Gečas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Virgilijus Pozingis.

Kreipimasis pavadintas: „Dėl nutraukti ikiteisminio tyrimo dėl galimo rinkimų biuletenių klastojimo, dėl kurio buvo anuliuoti 2015 m. kovo 1 d. rinkimų rezultatai Šilutės rajono savivaldybėje".

„Šilokarčemoje“ jau ne kartą rašėme, kad 2015 metų savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos grupė ir VRK atskleidė gerai organizuotą, šiurkštų, įžūlų, didelio masto rinkėjų balsų klastojimą. Tokia veika, pasak pasirašiusiųjų kreipimesi, pakerta gyventojų tikėjimą laisvais rinkimais, valstybe, griauna jos pamatus. Tai atsitiko balsuojant iš anksto Šilutės rajono savivaldybėje vasario 25 ir 26 dienomis.

Tuomet visų partijų skyrių, išskyrus Lietuvos socialdemokratų partijos bei partijos „Tvarka ir teisingumas“, lyderiai, dalyvavę rinkimuose, kreipėsi į LR Prezidentę, Vyriausiąją rinkimų komisiją, Generalinį prokurorą, Saugumo departamento direktorių su prašymu nuodugniai ištirti kreipimesi pateiktus faktus. Buvo prašyta, jiems pasitvirtinus, spręsti rinkimų galiojimo Šilutės rajone klausimą, griežtai nubausti šių klastojimų organizatorius ir vykdytojus. Rinkimų rezultatai buvo anuliuoti, tačiau, kas kaltas dėl šios nusikalstamos veikos, dar ir šiandien nenustatyta.

Šilutės rajono savivaldybės tarybos rinkimų rezultatai ir galimi rinkimų įstatymų pažeidimai sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą. Konkretūs galimai rinkimų įstatymų pažeidimai buvo aprašyti ir šalies, ir regioninėje spaudoje.

„Mes, pasirašę šį kreipimąsi Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai, 2015 m. kovo 9 d. kreipėmės į Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūrą, kuriame paprašėme, nustačius galimai įstatymų pažeidimus, spręsti klausimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo, numatyto LR baudžiamajame kodekse, ir teisiškai įvertinti Šilutės apygardos rinkimų komisijos pirmininko Arvydo Gorodecko veiksmus bei, esant įstatyminiam pagrindui, pradėti ikiteisminį tyrimą“, - teigiama dabartiniame kreipimesi.

Iš tikrųjų, ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, o šių metų lapkričio 21-ąją Tauragės apylinkės prokuratūra informavo: „Ikiteisminis tyrimas Nr. 04-2-00091, pradėtas Tauragės AVPK pagal LR BK 175 str. 1 d., nutrauktas nenustačius nusikaltimo požymių“. Nutarimas su medžiaga išsiųstas Vyriausiajai rinkimų komisijai spręsti klausimą dėl A. Gorodecko atsakomybės administracine tvarka.

Dabar kreipimosi autoriai apgailestauja, jog susiklostė tokia situacija, kad būdami liudininkais patys negali skųsti nutarties dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Jų nuomone, žvelgiant į visą situaciją tai atrodo tikrai neteisėta, t. y. rinkimų rezultatai buvo klastojami, tačiau atsakomybė asmenims netaikoma.

Ne paslaptis, kad Šilutės rajone beveik kiekvienų rinkimų metu nustatoma pažeidimų. Ir štai po tų pačių 2015 metų rinkimų teisme išnagrinėtos dvi baudžiamosios bylos, kuriose dėl balsų pirkimo pripažinti kaltais ir nuteisti piliečiai, pirkę balsus Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatui į merus Sigitui Šepučiui (šiuo metu – Savivaldybės administracijos direktorius) bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatui į merus Vytautui Laurinaičiui (šiuo metu - meras).

Paskutinis atvejis, kai dėl rinkėjų balsų pirkimo dideliu mastu iš LR Seimo narių VRK sprendimu buvo pašalintas Kęstas Komskis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas Šilutės rinkimų apygardoje. Todėl gyventojai esą yra nusivylę politika ir politikais, tikėjimas ir pasitikėjimas valstybe grėsmingai nyksta.

„Kreipiamės į Jus tikėdamiesi teisingumo. Prašome inicijuoti nutarties dėl nutraukto ikiteisminio tyrimo apskundimą“, - prašo kreipimosi į aukščiausias šalies institucijas autoriai.

Kas laukia „kaltinamojo“ A. Gorodecko?

Buvęs Šilutės apygardos rinkimų komisijos pirmininkas A. Gorodeckas „Šilokarčemai“ sakė jokio rašto iš VRK dar negavęs.

„Aš asmeniškai nesidomiu tyrimo eiga, kaip ir visi komisijos nariai buvau apklaustas specialiuoju liudytoju. Baudžiamajame procese mums leidžiama susipažinti tik su apklausos protokolu, jį taisyti, keisti ar patikslinti parodymus, kai kurių iš jų atsisakyti. Jeigu man būtų pareikštas įtarimas, tada būtų leista susipažinti su visa baudžiamosios bylos medžiaga. Įtarimai nė vienam komisijos nariui nepareikšti, aiškiai parašyta, kad trūksta įrodymų. Tai kas, kad aš vadovavau ir kažkas atsitiko? Tai dar nereiškia, kad aš turėjau padaryti nusikaltimą. Jeigu banke dirbantis darbuotojas pavogtų pinigus iš banko, tai banko valdytojas nebus vagis – gal yra aplaidumas ar kitokios priežastys, tam taikomos visai kitokios sankcijos“, - paaiškino A. Gorodeckas.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė „Šilokarčemai“ teigė, kad raštas iš Tauragės apygardos prokuratūros komisijoje buvo gautas lapkričio 28-ąją, todėl sprendimas dar nepriimtas.

„Įvertinsime, ką teigia prokuratūra, ir tada komisija priims bendrą sprendimą. Kokia gali būti taikoma nuobauda? Žiūrėsime, kas nurodyta ikiteisminio tyrimo institucijos pranešime“, - kalbėjo L. Matjošaitytė.

Šilutės r. savivaldybės meras V. Laurinaitis „Šilokarčemai“ sakė jau matęs bei skaitęs penkių politikų pasirašytą kreipimąsi ir jį pakomentavo: „Jeigu jie jaučiasi esantys teisūs, ir kažkas yra neteisus, tai ir kreipėsi... Tokia yra kiekvieno piliečio teisė – kreiptis pakartotinai, jeigu netenkina teisėsaugos sprendimai“.

Pastebėjęs, kad kreipimąsi pasirašė ir Tarybos koalicinės sutarties partneriai V. Pozingis bei D. Žebelienė, meras nebuvo griežtai nusiteikęs ir sakė, kad čia su koalicija nieko nesusieta. Pasak V. Laurinaičio, toks buvo jau porinkiminis jų susitarimas praėjusių metų pavasarį - kreiptis į teisėsaugos institucijas, matyt, to paties susitarimo jie ir laikosi. Juk koalicija buvo sudaryta žymiai vėliau...


Straipsnio komentarai

šilutės putinas 2016-12-10
tarp vagiu garbės užsimanė ieškot teisybės pradėjo bent žmoniu nejuokitu lygtai niekas savivaldybės nežino
Komentaras patinka Komentaras nepatinka