Kaimo bendruomenės pirmininkė išgelbėjo nusikaltusį giminaitį nuo kalėjimo

2016-12-19, Stasys BIELSKIS
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka

Įsiteisėjo Šilutės rajono apylinkės teismo nuosprendis Aivarui (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi, - aut. pastaba). Šis jaunas vyras, anksčiau neteistas, į teisiamųjų suolą sėdo už 100 litrų naminės degtinės gabenimą.

Teismas nustatė, kad Aivaras, turėdamas tikslą realizuoti, neteisėtai vežė didelį kiekį naminės degtinės. O būtent - 2016 metų balandžio 28-ąją, 10 val. 30  min, Žemaičių  Naumiesčio miestelio Klaipėdos gatvėje iš teisminio tyrimo metu nenustatyto asmens, turėdamas tikslą realizuoti, neteisėtai įsigijo 100 litrų naminės degtinės, 48,7-50,6 proc. etilo alkoholio koncentracijos. Ją gabeno savo paties automobiliu „ Audi A6“. Ties degaline ,,Milda“ Aivaras buvo sulaikytas policijos pareigūnų.

Dėl pareikšto kaltinimo vyriškis kaltu prisipažino visiškai ir paaiškino, kad tą patį balandžio 28-osios rytą buvo Švėkšnos turguje, kuriame vaikščiojant prie jo priėjo nepažįstamas vyriškis. Šis pasiūlė jam skanaus gėrimo. Iš pradžių nesuprato, koks tas gėrimas. Nuvažiavę Kvėdarnos link, laukuose sustojo. Vyriškis iš griovio paėmė gėrimo talpas. Tada suprato, jog tai naminė degtinė. Nusipirko 10 plastmasinių pakuočių po 10 litrų. Už naminę degtinę sumokėjo 200 eurų. Talpas su namine degtine susidėjo į savo mašinos „Audi A6“ bagažinę.

Važiuojant namo Žemaičių Naumiestyje ties degaline „Milda“ jį sustabdė policijos pareigūnai.  Automobilio bagažinėje jie ir rado tuos alkoholinius gėrimus. Pareigūnai išsikvietė kolegas, jam buvo surašytas protokolas, naminė degtinė paimta.

Aivaro namuose buvo atlikta krata. Pasak vyriškio, artėjo pavasaris, pavasario darbai, gimtadienis, namine degtine būtų visus pavaišinęs. Suprato, jog pavaišinimas namine degtine - tai jos realizavimas, dėl to kaltę  pripažino. Savo elgesį vertino blogai, pažadėjo daugiau nusikaltimų nebedaryti. Dėl šio įvykio labai gailėjosi. Pasižadėjo ateityje laikytis įstatymų, prašė neskirti bausmės, o taikyti teisme dar gana retą galimybę - atiduoti jį pagal laidavimą.

Be paties kaltinamojo visiško prisipažinimo jo kaltumas įrodytas ir policijos pareigūnų pateiktais duomenimis. Vienas iš jų teigė, kad tą dieną dirbant kartu su dar vienu pareigūnu paskambino kolegos iš Tauragės AVPK Organizuotų nusikaltimų tyrimo skyriaus ir pasakė, kad iš Žemaičių Naumiesčio Šilalės link turi važiuoti automobilis „Audi A6“. Sustabdžius minėtą automobilį, jo bagažinėje pamatė baltos spalvos plastmasines talpas su skaidriu skysčiu. Vyriškiui nieko kito nebeliko, kaip tik prisipažinti, jog tai yra naminė degtinė.

Aivaro žmona ikiteisminio tyrimo metu teigė nežinojusi, kad jos vyras įsigijo naminės degtinės. Papasakojo, kad prieš porą dienų pas juos į kiemą automobiliu, kurio modelio ir valstybinio numerio neprisimena, buvo atvažiavęs nepažįstamas vyriškis, kuris pasiūlė pirkti kavos pupelių. Bet ji jų nenorėjusi. Tas vyriškis paklausė, pas ką jis galėtų palikti keletą dėžių, sakė, kad dėžėse yra kavos pupelės. Ji leido tas dėžes su kavos pupelėmis padėti voljere. Vyriškis sakė, kad už 5 dienų dėžes pasiims. Ji netikrino, kas buvo tose dėžėse. Kratos metu ji sužinojo, kad dėžėse yra cigarečių blokai.

Esant tokiems duomenims kaip įrodymų sistemai, teismas darė išvadą,  kad Aivaras, turėdamas tikslą realizuoti, neteisėtai gabeno 100 litrų naminės degtinės ir jo veika kvalifikuojama pagal Lietuvos Respublikos BK 201 straipsnio 2 dalį. Šis straipsnis skelbia: „Tas, kas turėdamas tikslą realizuoti, neteisėtai pagamino, laikė, gabeno penkiasdešimt arba daugiau litrų naminių stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) arba juos realizavo, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki penkerių metų“.

Kaltinamojo atsakomybę lengvino jo prisipažinimas bei nuoširdus gailėjimasis, sunkinančių atsakomybę aplinkybių nenustatyta.

Vyriškis padarė nesunkų nusikaltimą, anksčiau teismo neteistas, nebaustas, dirba. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, teismas darė išvadą, kad kaltinamąjį galima atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, nes yra visos sąlygos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 40 straipsnyje. Įstatyme numatyta, kad laiduotoju gali būti kaltininko tėvai, artimieji giminaičiai ar kiti teismo pasitikėjimo verti asmenys. Prašymą leisti laiduoti pateikė anksčiau neteista, vienos kaimo bendruomenės pirmininkė, aktyvi Šilutės seniūno pagalbininkė. Ji laidavo, kad Aivaras per nustatytą laikotarpį nepadarys naujos nusikalstamos veikos. Ji turi autoritetą Aivarui, jis yra jos sūnėnas, todėl gali daryti teigiamą įtaką kaltinamajam.

Teismas nusprendė Aivarą nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti pagal tetos laidavimą ir baudžiamąją bylą nutraukti. Jam paskirta tik 5 MGL dydžio (188,30 Eur) įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą, ją sumokant per du mėnesius.

Bet užtat konfiskuotas Aivaro automobilis „Audi A6“, kaip nusikaltimo padarymo priemonė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar karantino metu jaučiate nerimą?